Myśliwi nigdy nie wezmą udziału w rzezi zwierząt

Myśliwi nigdy nie wezmą udziału w rzezi zwierząt

Jako członek Polskiego Związku Łowieckiego, zajmujący się gospodarką łowiecką od ponad trzydziestu lat, pozwolę sobie na zabranie głosu w tak mocno nagłaśnianym ostatnio w mediach problemie. Chodzi oczywiście o zasadność odstrzału dzików w Polsce. jako formy zapobiegania i zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oficjalnie wypowiedział wojnę dzikom. Ma to być, według niego, jedyny sposób na walkę z ASF! Można to porównać do decyzji chirurga, który na skargę pacjenta, że boli go palec, karze uciąć rękę, I… po problemie. Decyzja godna profesjonalisty?
Jako swoich żołnierzy, minister chce użyć myśliwych zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim. Jednak na skutek wielu głosów oburzenia i krytyki, jakie wywołała ta decyzja w szeregach myśliwych, Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego i Naczelna Rada Łowiecka wyraziły zdecydowaną dezaprobatę redukcji dzika poprzez strzelanie do ciężarnych i prowadzących potomstwo loch. Dziki są gatunkiem o dużym znaczeniu dla zachowania równowagi w ekosystemach leśnych. Polscy myśliwi rozumieją konieczność optymalnej redukcji populacji dzików w wyznaczonych strefach, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa (ASF), jednak decyzja o eksterminacji dzików nigdy nie znajdzie akceptacji członków PZŁ.
Minister środowiska Henryk Kowalski obiecuje, że wyda zalecenie nie strzelania do loch prośnych i prowadzących młode. To zalecenie nie jest myśliwym do niczego potrzebne, gdyż szanujący przyrodę oraz prawa zachowania gatunku myśliwi, kierując się zasadami etyki łowieckiej i słowami przysięgi myśliwskiej, nigdy nie wezmą udziału w bezkrytycznej rzezi jakiegokolwiek gatunku zwierzyny łownej. I do tego nie potrzebne są “łaskawe” rozporzadzenia, ani nie zmuszą bezsensowne nakazy któregokolwiek z ministrów. Marek Stefaniak

Podobne artykuły
Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *