Zamknij

Strach ma wielkie oczy, czyli na czym polegają myślistwo i łowiectwo?

15:39, 06.04.2023 . Aktualizacja: 10:38, 13.04.2023
Skomentuj

Zawód myśliwego wzbudza różne emocje i skojarzenia u wielu osób. Niepoprawnie łączy się go z kłusownikiem, demonizując przy tym osoby zajmujące się łowiectwem. Terminy myślistwo i łowiectwo często używane są jako synonimy, jednak te różnią się od siebie przede wszystkim zakresem działań. Myślistwo obejmuje zagadnienia związane z polowaniem – tropienie, wabienie, odstrzał czy pozyskiwanie zwierzyny. Tymczasem łowiectwo stanowi swoiste rozszerzenie przytoczonych zagadnień, obejmując także pracę łowczych i myśliwych. Każdy łowczy jest myśliwym, jednak nie każdy myśliwy jest łowczym – aby zdobyć ten tytuł, myśliwy musi zostać wybrany przez członków danego koła łowieckiego do pełnienia czteroletniej funkcji kadencyjnej, obejmującej prowadzenie gospodarki łowieckiej koła. W przeciwieństwie do kłusownictwa, myślistwo i łowiectwo są w Polsce legalne. Ich głównym celem jest ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków życia zwierzyny leśnej obecnej na terenach naszych lasów.

 

Jakie cechy charakteru powinien posiadać dobry myśliwy?

 

Łowiectwo wymaga sporej odwagi, pasji i umiejętności gospodarowania zasobami. Nie każda osoba potrafi wytrzymać kilkadziesiąt godzin w ciszy i bezruchu, czekając na zwierzynę, która może nie nadejść. Łowiectwo nie jest jedynie polowaniem; to sumienne prowadzenie gospodarki łowieckiej i troska o bioróżnorodność. Głównym celem każdego łowcy jest zachowanie gatunków dla przyszłych pokoleń – aby rzeczywiście tak było, osoby należące do koła łowieckiego muszą stale kontrolować liczebność wolnej zwierzyny leśnej zarówno na danym terenie, jak i w całym kraju. Dobry myśliwy powinien być osobą odpowiedzialną i stanowczą, która nie boi się podejmować dyskusji z kłusownikami. Ilość lasów w Polsce oraz liczba gatunków stale się zmienia; osoba związana z ochroną oraz kształtowaniem środowiska musi stale rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę. Najprostszym sposobem wstąpienia do służby myśliwskiej jest staż w kole łowieckim – po odbytej nauce czas na szkolenie kandydata, które kończy się egzaminem na członka Polskiego Związku Łowieckiego. Osoba z wynikiem pozytywnym składa deklarację członkostwa i wpłaca określoną kwotę wpisowego. Po rozpatrzeniu, czas na wyrobienie pozwolenia na posiadanie myśliwskiej broni palnej.

 

Gdzie można legalnie zaopatrzyć się w broń myśliwską?

 

Zakup broni nie jest tak prosty, jak się to może wydawać. Renomowani sprzedawcy są w tej kwestii bardzo ostrożni, sumiennie stosując się do panujących w Polsce restrykcji dotyczących handlu bronią palną. Przykładem jest sklep Cyngiel – na stronie sprzedawcy, cyngiel.com.pl, zainteresowani mogą jedynie zapoznać się z asortymentem. Po jego zakup należy osobiście wstawić się w sklepie stacjonarnym, mając przy sobie stosowne dokumenty, czyli pozwolenie na broń. Jako członek PZŁ, najpierw powinieneś udać się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji by złożyć odpowiednie podanie, ubiegając się o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej do celów łowieckich. Dopiero gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, możesz dokonać zakupu swojej pierwszej broni. 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%