Zamknij

Zorganizowana grupa przestępcza w rękach funkcjonariuszy Straży Granicznej

06:45, 05.12.2022
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 osób, które handlowały nielegalnymi papierosami. Mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego założył lewy biznes i rozszerzył nielegalną działalność na Warmię i Mazury, zahaczając Podlasie. Liderowi zorganizowanej grupy przestępczej grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.
28 i 29 listopada br. do sprawy zatrzymano łącznie 10 osób, w tym dwie po raz kolejny (lidera zorganizowanej grupy przestępczej i jego wspólniczkę – zatrzymania 7 października 2021 r.). 42-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego zwerbował ludzi do nabywania, wytwarzania, przewożenia i sprzedawania „lewych papierosów”. Tak utworzył zorganizowaną grupę przestępczą, na czele której stanął.
Lider grupy usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Ponadto 42-latek odpowie za nabywanie, przechowywanie, przewożenie, zlecanie produkcji nielegalnych papierosów i sprzedaż. Przywódca grupy naraził Skarb Państwa na straty blisko 4,8 mln zł. 47-letnia wspólniczka i 39-latek z powiatu kętrzyńskiego oraz 27-letnia kobieta z łomżyńskiego usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe osoby w wieku od 31-50 lat, mieszkańcy powiatu: kętrzyńskiego, bartoszyckiego, giżyckiego, braniewskiego oraz olsztyńskiego usłyszeli zarzuty nabywania i dalszej dystrybucji wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy.
W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych i pojazdów ujawniono kolejne nielegalne papierosy, krajankę tytoniową oraz próbki papierosów rożnych marek. Zabezpieczono na poczet przyszłych kar 57 500 zł, 635 euro i 3 pojazdy o wartości 122 000 zł.
Na wniosek Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kętrzynie wobec 2 zatrzymanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Kolejni mają dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Ponadto prokurator zarządził poręczenie majątkowe wobec dwóch osób w kwocie 20 000 zł.
Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi im do 5 lat pozbawienia wolności, a za produkcję i handel lewymi papierosami wysoka kara grzywny.
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz