Zamknij

Zagrożenia przeciwpożarowe w miejscu pracy. Zobacz, na co musisz uważać

11:48, 19.04.2024 . Aktualizacja: 11:48, 19.04.2024
Skomentuj

Zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy to jeden z nadrzędnych obowiązków każdego pracodawcy. Działania podejmowane w tym celu powinny również obejmować wdrożenie rozwiązań przeciwpożarowych, które mają na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia takich zdarzeń jak niebezpieczne pożary. Nie da się jednak przewidzieć wszystkiego; jeżeli jednak dojdzie do pożaru, wyznaczeni pracownicy powinni wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić skuteczną ewakuację ludzi oraz mienia oraz jak posługiwać się sprzętem gaśniczym. Przyczyn pożarów w firmie może być wiele: począwszy od nieostrożności osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, przez wady urządzeń i instalacji elektrycznych, kończąc na wadach procesów technologicznych. Zarówno pracodawca, jak i pracownicy powinni wiedzieć, jakich działań podejmować się w obliczu tak niebezpiecznych sytuacji. Pomóc w tym może wiedza, jaką nabywa się w procesie szkoleń PPOŻ.

 

Dlaczego warto przeprowadzać w firmie szkolenia PPOŻ?

Pożar w miejscu pracy stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia pracowników. Czas i rodzaj reakcji przekłada się na bezpieczne postępowanie ewakuacyjne oraz minimalizację strat materialnych. Wielu przedsiębiorców za niezbędne uważa wdrożenie skutecznego systemu ochrony przeciwpożarowej, na który składają się między innymi specjalistyczne szkolenia PPOŻ. Przeznaczone są one w szczególności dla osób wyznaczonych przez pracodawców do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów oraz ewakuacji pracowników. W większości przypadków tematyka poruszana na szkoleniach PPOŻ jest bardzo podobna. Obejmuje między innymi:

organizację ochrony przeciwpożarowej w Polsce;

najczęstsze przyczyny występowania pożarów oraz czynności wpływających na rozprzestrzenianie się ognia;

podstawowe zasady skutecznej ewakuacji ludzi oraz mienia;

obsługę podręcznego sprzętu przeciwpożarowego.

 

Wyznaczeni pracownicy powinni mieć świadomość tego, jak działać w obliczu sytuacji stresowej jaką jest pożar, a także co robić do czasu przyjazdu straży pożarnej. Celem szkolenia PPOŻ jest przede wszystkim zmaksymalizowanie poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy, w oparciu o rzetelną wiedzę przekazywaną przez specjalistów.

 

Ochrona PPOŻ – kluczowa dla każdego przedsiębiorstwa

Niezależnie od tego, czy mówimy o biurze, fabryce czy hali magazynowej – ryzyko wystąpienia pożaru może przyczynić się do realnych strat materialnych, stanowiąc zagrożenie dla życia oraz zdrowia pracowników, a także bezpieczeństwa maszyn. Z tego powodu kluczowe znacznie ma wdrożenie skutecznych środków ochrony przeciwpożarowej. To właśnie one umożliwiają szybką reakcję w przypadku zagrożenia i minimalizację potencjalnych szkód. Szkolenia PPOŻ przeprowadza wiele prywatnych firm, w tym między innymi NOFIRE – specjaliści w zakresie ochrony przeciwpożarowej, którzy nie tylko wykonują i konserwują nowoczesne systemy przeciwpożarowe, lecz jednocześnie dzielą się swoją wiedzą podczas szkoleń. Na blogu znajdującym się na stronie www.nofire.pl, wszyscy zainteresowani mogą szczegółowo zapoznać się z informacjami dotyczącymi szkoleń oraz sprzętu przeciwpożarowego. Warto pamiętać o regularności przeprowadzania tego typu wydarzeń. Wiedza powinna być stale aktualizowana o nowości ze świata PPOŻ, a informacje sumiennie odświeżane. Dzięki temu w obliczu zagrożenia, pracownicy będą mogli wszcząć konkretne działania mające na celu zminimalizowanie strat pożarowych.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Niech się paliNiech się pali

5 1

nowe zbudują i robota będzie i zarobimy 14:48, 19.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

gubernatorgubernator

1 0

- normalnie wszystko opada... jak widze te patologiczna nadgorlwosc wyszkolonych aktywistow w mundurach w biurach w redakcjach, co walcza na smierc o nasze bezpieczenstwo:
- 1. strazaku vel straszaku, i redaktorze publikatorze, a przeczytaj ze ty ten swoj mundry tytul ze zrozumieniem na glos dla mamusi to ci wytlumaczy co uslyszy !!!
- a po 2. przy okazji: kolejarzu z dyrekcji drog zelaznych, nie strasz bo sie zesrasz, remontujesz tory a powiesiles Ketrzyniakom na martwym przejezdzie kolejowym falszywa tabliczke "rogatka uszkodzona " i wtykles znak STOP - co w sumie jest przestepstwem urzedniczym, rogatka nie jest uszkodzona a pociag wirtualny, dla informacji o ruchu (jaki ruch - jeden na trzy dni...) pociagow technicznych wystarczy znak ostrzegawczy A-10 (lokomotywa na zoltym trojkacie)
- i po 3. i tylko biedni policjanci przez gupich urzednikow od gupich znakow egzekwuja toto przepisowo i znowu wychodza na mendy lajzy czy inne gliny... ale, ale czy falszywy znak to nie lamanie przepisow i to w skali masowej?... 14:58, 19.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%