Zamknij

Nie tylko niższe koszty dostawy i ceny. Co motywuje Polaków do częstszych zakupów przez internet?

15:08, 04.04.2023 . Aktualizacja: 15:44, 04.04.2023
Skomentuj Fot. AdobeStock Fot. AdobeStock

Zakupy przez internet robią w Polsce przedstawiciele niemal każdej grupy wiekowej. Są wśród nich mieszkańcy wsi i największych miast, osoby z niższym i wyższym wykształceniem, a także w różnej sytuacji finansowej. Popularność zakupów online rośnie z roku na rok, a opinie o nich są jednoznaczne – Polacy uważają je za wygodne, nieskomplikowane i dające większe możliwości wyboru niż sklepy stacjonarne. A co motywuje e-kupujących do częstszego zamawiania produktów i usług w sieci?

Jak często Polacy kupują przez internet?

W naszym kraju zakupy przez internet robi aż 77% wszystkich użytkowników sieci, co daje liczbę ponad 22 milionów Polaków1.

Z czego wynika tak duże zainteresowanie zakupami online? Między innymi z ich licznych zalet2. Mężczyźni najbardziej cenią w nich darmowe i szybkie dostawy oraz niskie ceny, zaś kobiety – poza darmową dostawą – duży wybór produktów i możliwość przeprowadzania bezdotykowych płatności online2.

Nie bez znaczenia są także opinie o zakupach w sieci – zdecydowana większość (ponad 80%) Polaków uważa je za wygodne i nieskomplikowane3. E-konsumenci cenią sobie również to, że zamawianie produktów przez internet daje większe możliwości, zajmuje mniej czasu i jest tańsze niż zakupy w sklepach tradycyjnych3.

Jakie są najpopularniejsze motywacje Polaków?

Istnieje wiele czynników, które motywują Polaków do robienia zakupów przez Internet3. Tymi najważniejszymi są dostępność sklepów przez cała dobę, a także brak konieczności jechania do punktu stacjonarnego3. To jednak nie wszystko – e-konsumenci decydują się na zamawianie produktów i usług online również dlatego, że:

 • mają nieograniczony czas wyboru (mogą przeglądać oferty sklepów tak długo, jak chcą)3;
 • mogą korzystać z atrakcyjniejszych cen niż w sklepach stacjonarnych3;
 • mają możliwość robienia zakupów wtedy, gdy sklepy stacjonarne są zamknięte3;
 • mogą łatwo porównywać oferty3;
 • zyskują dostęp do większego asortymentu i różnych metod płatności online3.

A co sprawia, że Polacy częściej decydują się na zakupy w internecie? Przede wszystkim niższe koszty dostawy oraz atrakcyjniejsze ceny niż w sklepach stacjonarnych4. Istotne są w tym wypadku również zniżki dla osób kupujących online, kody rabatowe oraz szybsze dostawy4.

Visa Mobile – sposób płatności za zakupy online

Wygoda zakupów przez internet1 oraz dostęp do różnych form płatności3 to bardzo istotne czynniki, które motywują Polaków do ich robienia. Dlatego na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania, które czynią cały proces komfortowym oraz szybkim. Jednym z nich jest Visa Mobile – wprowadzana na rynek usługa, dzięki której e-konsument zyskuje wiele korzyści5:

 • nie musi podczas płatności w sklepie internetowym wprowadzać danych karty płatniczej i jakichkolwiek haseł5;
 • unika przeklikiwania się przez wyskakujące okna oraz wypełniania wielu pól formularza w czasie finalizowania transakcji5.

Wszystko to sprawia, że zakupy i płatności online przebiegają sprawnie, a do tego są wygodne. Aby zyskać dostęp do Visa Mobile, należy uruchomić odpowiednią funkcję w mobilnej aplikacji bankowej albo ściągnąć osobną aplikację (w sklepie z aplikacjami dedykowanym konkretnemu systemowi operacyjnemu).

Na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html można znaleźć listę banków, które już teraz umożliwiają swoim klientom skorzystanie z tego rozwiązania (niektóre mogą wymagać aktualizacji aplikacji albo innych dodatkowych czynności)5.

Artykuł powstał na zlecenie Visa Europe Limited.

Bibliografia:

 1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
 2. Raport E-Izby Mr & Mrs Commerce 2022 s. 6
 3. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 77
 4. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 82
 5. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 26.07.2022
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PrzedsiabiorcaPrzedsiabiorca

0 0

Zapier_dolice sklepy stacjonarne globy jedne pozdrawiam 20:49, 04.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%