Zamknij

Każde dziecko zasługuje na rodzinę

09:56, 31.12.2024 Aktualizacja: 09:57, 31.12.2024
Skomentuj Dorota Siwicka. Fot. Powiat Kętrzyński Dorota Siwicka. Fot. Powiat Kętrzyński

Na terenie powiatu kętrzyńskiego w pieczy zastępczej wychowuje się ponad 140 dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców. Corocznie, na podstawie orzeczeń sądowych, do pieczy trafia ponad 30 dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. O systemie pieczy zastępczej w powiecie kętrzyńskim mówi Dorota Siwicka, dyrektorka PCPR w Kętrzynie.

 

Czym jest piecza zastępcza?

Piecza zastępcza jest to system zaplanowanych działań, które mają pomóc przywrócić rodzinie przeżywającej trudności w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi i ich wychowaniu zdolności do pełnienia prawidłowej funkcji opiekuńczo-wychowawczej. System ten w naszym powiecie tworzy zarówno powiatowe centrum pomocy rodzinie, rodzina zastępcza, rodzinny dom dziecka, placówki instytucjonalnej pieczy zastępczej, organizator rodzinnej pieczy zastępczej, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, jak i rodzina biologiczna oraz asystent rodziny, ośrodek pomocy społecznej, a także sąd, który decyduje o losie dziecka, kurator rodzinny oraz inne instytucje świadczące pomoc na rzecz dziecka i rodziny w kryzysie min. organizacje pozarządowe.

Czy rodziny zastępcze są potrzebne?

Oczywiście, że tak. Mamy wiele potrzeb w tym zakresie, gdyż w sytuacji gdy w rodzinie biologicznej źle się dzieje, jest alkohol, narkotyki, zaniedbanie, awantury lub rodzic porzuca dziecko, musimy szybko znaleźć dla tego dziecka bezpieczne miejsce. To są najróżniejsze przypadki: są dzieci maleńkie, zaraz po urodzeniu, pozostawione w szpitalu, są dzieci kilkumiesięczne, kilkuletnie, a także starsze. Są też różni rodzice – ci, którzy podejmują próbę odzyskania dziecka poprzez wykonanie zaleceń sądu, ośrodka pomocy społecznej, czy powiatowego centrum pomocy rodzinie. Starają się z całych sił o odzyskanie swojego dziecka, ale są i tacy, którzy porzucają dziecko i nie interesują się już jego losem.

I właśnie dlatego rodziny zastępcze lub prowadzący rodzinny dom dziecka są na wagę złota, to właśnie ta część sytemu pieczy zastępczej przyjmuje do swojego domu najmłodsze dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych. Gdy sąd wydaje orzeczenie w zakresie umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej w pierwszej kolejności zabezpieczamy dziecko w rodzinnej pieczy zastępczej- żeby miało szansę czuć miłość, opiekę stałego opiekuna, żeby było w stabilnym środowisku. Gdy brakuje rodzin zastępczych, dzieci trafiają do placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Kto może stworzyć rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka?

Najogólniej rzecz ujmując osoba o dobrym i otwartym sercu, która chce i umie pomagać. Oczywiście są przepisy regulujące zasady ustanawiania, dobierania kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka. Zgodnie z ustawą rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka może stworzyć małżeństwo lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, jeżeli: nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest jej ograniczona ani zawieszona, wypełnia obowiązek alimentacyjny, nie jest ograniczona w zdolności do czynności prawnych, uzyska od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zapewni dziecku odpowiednie warunki bytowej mieszkaniowe (zaspokajanie indywidualnych potrzeb dziecka, m.in. rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego), daje rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej.

Ponadto, pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, rodziny zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.

Wychowankowie rodzinnej pieczy zastępczej mogą przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka po uzyskaniu pełnoletności, za zgodą rodziny zastępczej/ osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka, nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli się uczą lub legitymują się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i uczą się.

Co powinni zrobić ci, którzy myślą, by pomagać dzieciom, chcą zostać rodziną zastępczą?

Wszystkie chętne osoby pierwsze swoje kroki powinny skierować do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie, gdzie poinformujemy o zasadach i procesie kwalifikacyjnym. Kwalifikowanie kandydatów na rodziców zastępczych przebiega w kilku etapach. Zawsze zaczynamy od rozmowy i dostarczenia dokumentów. To wzajemne poznanie się, ocenienie zasobów rodziny, konsultacje z pedagogiem i psychologiem, wizyta pracownika Organizatora w domu kandydatów. Po wstępnej kwalifikacji osoby są kierowane na szkolenie, zatwierdzone przez MRPiPS. Po zakończeniu szkolenia i pozytywnej kwalifikacji kandydaci wspólnie z trenerami podejmują decyzje, czy chcą być rodziną zastępczą.

Jakie wspierające działania podejmuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodziniew Kętrzynie w celu pomocy rodzinom zastępczym?

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie podejmuje wiele działań w celu wsparcia rodzin zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka, a przede wszystkim dzieci umieszczonych w rodzinnej pieczy zastępczej. Staramy się pomagać rodzinom zastępczymi nie mówię tu tylko o aspekcie finansowym czy też szkoleniach, pomocy specjalistycznej, wsparciu koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej ale o integracji, terapii i różnych formach atrakcji, wypoczynku kierowanego zarówno do opiekunów jak i dzieci. Robimy wiele rzeczy nakierowanych na dziecko i jego rodzinę min. obozy terapeutyczne, zajęcia relaksacyjne, warsztaty tematyczne, wyjazdy do teatru, spływy kajakowe i wiele innych atrakcji aby pomóc w integracji tych rodzin oraz relaksacji. Od kwietnia 2024r. realizujemy projekt dofinansowany ze środków UE, pt. „Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej poprzez wsparcie systemu rodzinnych form pieczy w Powiecie Kętrzyńskim.”, który ma na celu m.in. wsparcie rodzin zastępczych w wychowaniu dzieci, wyrównanie deficytów rozwojowych u dzieci, pomoc osobom usamodzielnianym, a także pozyskanie nowych kandydatów na rodziny zastępcze. W ramach ww. projektu utworzyliśmy placówkę wsparcia dziennego typu opiekuńczo – specjalistycznego, która wspiera 45 dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej poprzez: prowadzenie zajęć socjoterapeutycznych, arteterapię i trening umiejętności społecznych, integrację, wspólne celebrowanie wydarzeń okolicznościowo – tematycznych. Placówka funkcjonuje już od września 2024r. jest czynna w każda sobotę od 9.00 do 17.00 oraz inne dni wolne od nauki szkolnej. Osoby mające w sobie pokłady miłości, którą chcą się podzielić z innymi, odpowiedzialne i zmotywowane zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie ul. Pocztowa 9, tel. 89 751 09 00, e-mail: [email protected], gdyż każde dziecko zasługuje na rodzinę.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

zbyszekzbyszek

1 0

Zawsze mnie zastanawia czemu dziecko,które przez własnych rodiców jest nie doceniane nie może być
wychowywane przez babcie i dziadków swoich.Przecież w obecnych czasach w wieku 50 lat i wyżej
dziatkowie są bardzo sprawni i zaradni.Tu jest problem -Czemu ?

12:35, 31.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zbyszekzbyszek

0 0

To dzieki Pani mjnister Rafalskiej,dziś Pani może pracować spokojnie patrząc na dofinansowanie dla dzieci,ale to PiS był wtedy przy władzy.Zobaczyłem w Internecie jak te się sprawy mają w wymarzonej
Hiszpani i kiedy cyfry zobaczyłem to się ucieszyłem,ale chwila ta cyfra to na rok.Polska jednak jest OK
dlatego nic dziwnego,że jesteśmy doceniani przez mamy z dziećmi z Ukrainy bo sami tej skali pomocy
już nie doceniamy.Przykładem wygrana w wyborach koalicji 13 grudnia,która się połączyła aby PiS
odsunąć od władzy.Młodzi wyborcy tak zdecydowali,to do dziś czekamy na 100 konkretów Pana Tuska.

13:33, 31.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bombardierbombardier

0 0

4 godziny do Nowego Roku a huki jak w Sylwestra.WP podaje,że Ukraińcy,którzy przejeli Ursusa będą
produkowali broń na front,jednym punktam na mapie ma być fabryka pod Kętrzynem,po co się tym
chwalić od Rosji w linii prostej 20 km.

19:52, 31.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kropka Kropka

0 1

No i nie doczekałem się wywiadu Noworocznego z Panem posłem Wróblem ani z Panią wójt Srokowa i nota bene Panem Książkiem,który mógłby sprostować pewien artykuł w tej gazecie.Tak to można
pisać dowoli i bardzo dobrze ale trzeba wysłuchać innych tych co mieli do powiedzenia w tym ostatnich
latach naszego istnienia.

14:10, 01.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

1 0

Jak nie miał nic do sprostowania to co miał sprostować. Samą prawde o nim pisali. W Wróbel widocznei nie ma nic do powiedzenia mieszkańcom Kętrzyna. Będzie miał jak będzie potrzebował głosów. Taka prawda

16:46, 04.01.2025

0%