Zamknij

Poprzeczkę można podnosić tylko do góry

11:33, 03.01.2024 . Aktualizacja: 11:33, 03.01.2024
Skomentuj Zbigniew Olenkowicz. Fot. Powiat Kętrzyński Zbigniew Olenkowicz. Fot. Powiat Kętrzyński

- Moim zdaniem wyniki wyborów ogólnopolskich nie będą miały przełożenia na wybory samorządowe. W wyborach samorządowych głosujemy głównie na ludzi, których znamy, szanujemy i poważamy - mówi Zbigniew Olenkowicz. W przedświątecznym wywiadzie rozmawiamy też o lokalnym biznesie i kończącej się kadencji rady powiatu.

 

Czy po trzydziestoleciu swojej flagowej działalności czuje się Pan spełniony, czy może zmotywowany do bardziej wytężonej pracy?

Czuję się bardzo spełniony. Przez te 30 lat osiągnąłem to, co kiedyś zamierzałem, a nawet dużo więcej. Gdy wspomnę początki mojej drogi, mogę z dumą stwierdzić, że mi to wyszło, chociaż nigdy nie jest tak, że nie mogło być lepiej.

Jaka, Pana zdaniem, jest recepta na sukces w biznesie?

Przede wszystkim ciężka praca i odpowiedzialne podejście do biznesu. Oczywiście, dobry pomysł na samego siebie, z czym jest teraz gorzej. Po naszym mieście widzimy, ile jest pustostanów, czyli brakuje pomysłu co zrobić, żeby to miasto zaczęło lepiej funkcjonować.

Brakuje też tematów niszowych, czyli tych, które możemy z powodzeniem zagospodarować.

Rozpoczęcie własnej działalności nie jest dzisiaj łatwe. Wiąże się z dużym ryzykiem poniesienia konsekwencji finansowych, a nie każdego na to stać.

Ubiegły rok był bardzo trudny dla biznesu, ale czy pamięta Pan trudniejsze lata?

Z roku na rok jest ciężko i czekamy na to, aż może będzie lepiej. Po pewnym czasie człowiek przestaje na to zwracać uwagę. To jest walka o przetrwanie – być albo nie być.

Nie mamy w Kętrzynie zbyt wielu zakładów pracy, które zatrudniają kilkadziesiąt lub kilkaset osób. Największym pracodawcą na ten moment jest straż graniczna. Zupełnie inaczej się to liczy, bo ich egzystencja nie jest umotywowana ekonomią. To pokazuje w jak trudnym środowisku funkcjonujemy i to nie tylko w kończącym się roku. Ten proces trwa już od wielu lat.

Jest Pan również doświadczonym samorządowcem. Jak ocenia Pan ubiegły rok pod względem działalności samorządu powiatowego, który Pan reprezentuje?

Od trzynastu lat jestem w samorządzie powiatowym. Oceniam kończący się rok bardzo pozytywnie. Zrealizowano wiele inwestycji, przede wszystkim drogowych. W poprzednich latach było to około 7 kilometrów w ciągu roku. W tym roku zrobiliśmy tych kilometrów 20. Droga drodze nie jest równa, ale to są już sprawy techniczne.

Ogromnym sukcesem jest utworzenie i uruchomienie powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej, przy ulicy Wileńskiej w Kętrzynie. Od razu zaznaczę, że nie możemy na to patrzeć przez pryzmat firmy, która będzie przynosiła dochody. Jest to zakład, który umożliwi zatrudnienie osób niepełnosprawnych, które były wykluczone z rynku pracy. Jak sama nazwa wskazuje – aktywizacji zawodowej, żeby ci ludzie czuli się potrzebni, żeby wiedzieli, że nie wszyscy o nich zapomnieli, że mogą pracować z innymi ludźmi. Pewne usługi będą tam wykonywane, jest to określone w statucie tego zakładu. Nie będzie to łatwe, ale dla tych ludzi jest to jedyna możliwość zarobku, bo zatrudnienie tam znalazło bodajże 48 osób, w tym 4 osoby na wózkach, jedna niewidoma. Proszę mi powiedzieć w jakim zakładzie komercyjnym zatrudniona zostałaby dziś osoba niewidoma? W ZAZie szukamy rozwiązań, żeby te osoby czuły się potrzebne. Jest to nowoczesny zakład, dobrze wyposażony.

Wspomniał Pan o zrealizowanych inwestycjach w ubiegłym roku, ale też był to rekordowy rok pod względem promes i funduszy rządowych. Wiele z tych inwestycji zapoczątkowano, ale trzeba będzie je ukończyć w tym roku. Czy spodziewa się Pan, że trend dofinansowań i uruchamiania funduszy dalej będzie ewoluował, czy po zmianie władzy, która miała miejsce w naszym kraju to się zmieni?

Co nam przyniesie zmiana władzy? Na odpowiedź musimy poczekać. Bardzo bym chciał, żeby uruchomione zostały środki unijne, bo to otwiera pewien wachlarz inwestycji i przedsięwzięć wszelkiego rodzaju. Tym bardziej, że ma być to związane z ochroną środowiska i większym uniezależnieniem się od dostawców energii w postaci paliwa czy prądu z innych państw.

Jako wiceprzewodniczący struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej, jak Pan ocenia wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych? Duży sukces, rozwój ugrupowania, czy może nadchodzą problemy, bo, jak wiadomo, rządzący zawsze są „na świeczniku”?

Odpowiem na to pytanie w odniesieniu do zbliżających się wyborów samorządowych. Moim zdaniem wyniki wyborów ogólnopolskich nie będą miały przełożenia na wybory samorządowe. W wyborach samorządowych głosujemy głównie na ludzi, których znamy, szanujemy i poważamy. Natomiast w wyborach ogólnopolskich głosujemy na przedstawicieli określonych partii politycznych. W naszym powiecie statystyka pokazała, że co trzecia osoba głosowała na Zjednoczoną Prawicę. Takie jest moje zdanie i wydaje mi się, że jeśli wybieramy przedstawicieli do samorządu lokalnego, zwracamy uwagę na poszczególnych ludzi, bo ich znamy, mieszkamy w pobliżu, razem pracujemy. Każdy wie czy ktoś jest pracowity, czy on się do tego nadaje czy nie. Mamy bezpośrednie przełożenie na osobę, a nie na to czy komuś podoba się program partii tej lub innej.

Jednak czasami przynależność partyjna może pomóc lub przeszkodzić.

Tak, czasami może pomóc, a czasami może zaszkodzić. Zawsze trzeba być człowiekiem, który wie, czego chce od życia, człowiekiem, który będzie rozumiał swoich sąsiadów, bliskich, rodzinę - jak to mówią, najważniejsza jest rodzina. Ja w tym roku miałem bolesne przeżycia - pochowałem mamę, z którą byłem bardzo związany. Po stracie ukochanej osoby dowiadujemy się, jak to jest inaczej. Przede mną pierwsze święta, które będą smutne.

Czy prawdą jest, że zamierza Pan ubiegać się o fotel burmistrza Kętrzyna?

Nie wykluczam takiej możliwości, ale na pewno wystartuję w wyborach samorządowych. Jeszcze troszeczkę czasu mamy.

Dotychczas tylko rada powiatu, nie próbował Pan sił w innym obszarze.

Poprzeczkę można podnosić tylko do góry.

W tej kadencji był niesamowity spokój w radzie powiatu, mimo tego, że jest złożona w zasadzie z każdego ugrupowania politycznego. Jako obserwator, dostrzegam, że rada pracuje bardzo sprawnie. Nie w każdym samorządzie tak jest, gdzie jest klucz do takiego działania?

Jeżeli nie będziemy patrzyli na to co wspólnie możemy zrobić, to bardzo szybko się poróżnimy. Musimy mieć cel jako samorządowcy - co możemy zrobić dla tego miasta czy powiatu? To jest najważniejszy cel i nieważne kto jest z Platformy, a kto z PiS-u. Kiedyś mówiłem o tym odnośnie dróg: Którą drogę powinniśmy teraz remontować? Powinniśmy wyznaczyć kryteria, która droga jest ważna, mniej ważna... Wiadomo, że trzeba to zrobić. Wszystkie ręce na pokład i ciężką pracą, niezależnie kto jest przy władzy, trzeba pozyskiwać środki, żeby społeczeństwo widziało, że coś się dzieje w tym powiecie, że coś jest robione i nie jest to oparte na zasadzie „jakoś to będzie”. To nie może być jakoś. Musimy mieć zaplanowaną drogę i musimy konsekwentnie do niej dążyć – to co mówiłem odnośnie biznesu, to niczym się od siebie nie różni.

Zdarzają się kandydaci do wszelkich rad i innych kręgów, którzy z założenia mówią, że idą po to, żeby być w opozycji. Co Pan by powiedział wyborcom takich ludzi - że to jest zmarnowany głos?

Może być śmiesznie, ale to na pewno nie będzie konstruktywne. Będzie zmarnowany czas pracy tej rady, bo nic nie zbudujemy.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(22)

WyborcaWyborca

8 1

Zabrakło kluczowych pytań. Te odpowiedzi na przygotowane pytania moglby odczytać każdy radny bo to jest wynik całego powiatu.
Czy jako wiceprzewodniczący rady powiatu zgłosił w tej kadenchi choć jedną interpelację w jakiejkolwiek sprawie?
Czy przyjmując zgłaszane przez mieszkańców spstulaty, do czego jest zobowiazany każdy radny, przedstawił choć jeden organowi do rozpatrzenia? Jesli tak proszę o przykłady i jaki był rezultat sprawy?
Jakie podjął osobiście kroki w sprawie stwierdzonych przez minione lata 2021-22 nieprawidłowości w PUP? 12:38, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

wyborcawyborca

7 6

PO w kamanii wyborczej obiecywała, że w powiecie kętrzyńskim powstanie jednostka wojskowa. PO utworzyło teraz koalicje rządzącą powinno być łatwiej ten pomysł przepchnąć? Na jakim etapie jest ten plan? Czy to było tylko hasłem wyborczym? 12:49, 03.01.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pan MPan M

5 0

Oby nie powstała. W razie wojny, miasta z obiektami wojskowymi są pierwszym celem ataku. Dlatego strategia NATO realizowana kilkanaście lat temu zakładała likwidację jednostek w miastach i tworzenie innych poza strukturami osadniczymi. 03:24, 05.01.2024


Przepraszam..Przepraszam..

10 1

Jestem zdania, że poza Panem Węglarskim, pozostali z Panem włącznie, nie zasługujecie na reelekcję w powiecie. Dziękujemy i więcej nie chcemy.
13:09, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnOn

10 2

I o trzynaście lat za długo panie Olenkiewicz gonić ich razem ze starostą powiatu i wice starostą Lewandowskim 15:29, 03.01.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RudaRuda

4 0

Żadnych Lewandowskich ich już pełno w mieście i powiecie 00:06, 04.01.2024


OnOn

7 2

Przejęzyczyłem zawisło oczywiście chodzi o pana Olenkowicz 15:37, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

5 2

Kampania rozpoczeta? Z jakiegoż to powodu wywiadu udziela wiceprzewodniczacy rady a nie Przewodniczaca Rady Powiatu?
Dla równowagi konkurencja medialna może przeprowadzi wywiad z drugim wiceprzewodniczącym? Pan Węglarski widzi sprawy ludzkim okiem a nie przez pryzmat tuby propagandy sukcesów. 15:47, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnOn

6 3

No panie redaktorzy co pan z tym zrobi kiedy wywiad z Panem Węglarskim niech będzie pan obiektywny 15:52, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OMGOMG

4 6

Powiedział co wiedział: Poprzeczkę można podnosić tylko do góry. Hahaha a opuszczać pewnie można tylko w dół ?
Chłopie nie zawsze ci pytania przygotują razem z odpowiedziami. Statruj na tego burmistrza będziesz ciekawym egzemplarzem lokalnych memów o burrrmiszczu :Ð 15:52, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ManipulacjaManipulacja

8 3

Przecież to oczywiste, że został wytypowany do wywiadu z uwagi przychylność do starosty za poklask, który stosuje przez całą kadencję. 16:01, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BidulekBidulek

6 2

Udziela co roku odpowiedzi ogólnej, że przynależność partyjna lub dzialalność samorządowa czasami może pomóc a czasami przeszkodzić w działalnosci gospodarczej. Może wreszcie pokusi się o rozwiniecie tematu w czym samorząd szkodzi i jak pomaga w dzialalności? Ciekawi to wyborców szczegolnie w czym szkodzi bo w czym pomaga to chyba każdy wie? 16:22, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

3 8

Ale pisiory wściekłe na wywiad z Panem Olenkowiczem, ale ujadają. Hahahahaha . Węglarski? Kto to? Hahahahaha 20:25, 03.01.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WyborcaWyborca

4 1

Pisiory? Co tu ma do tego ugrupowanue? Ten bohater ze wszystkimi kolorami się poklepuje i z PiSorami taże co bylo widać w kampani Posła PiS Chojeckiego. 21:07, 03.01.2024


LiberoLibero

4 7

No i tak to u nas jest jak rządzą tacy jak cytowany tu Węglarski co się niczego nie dorobił. Pan Olenkowicz do wzięty biznesmen znający co to pieniądz i jak należy go traktować. Aby więcej takich ludzi u władzy 20:28, 03.01.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Jak należy go traktoJak należy go trakto

4 2

Jak kucharza zgodnie z wykształceniem i profesją zawodową. Pan Węglarski zaslużył na szacunek szczególny wyborców bo wykonywał swoj mandat. Skladał osobiste interpelacje. Analizował otrzymane dokumenty. Jest dociekliwy w swoich poczynaniach pomino ze sam starosta mu nie sprzyjał. Kontrolował ukrywane fakty nadużyć w PUP a wiceprzewodniczacy Olenkowicz? Przytakiwał koledze Michałowi bo układ koleżenski jest slodki. I jest jak jest. Traktować to kucharza może pomoc kuchenna, którą zatrudnia bo szefowej kuchni to już on powiniem dziękować. 21:24, 03.01.2024


MecMec

3 0

Co do tego, że radny Olenkowicz zna wartość pieniądza, to nie mam wątpliwości :) Oj nie mam! ha ha ha :) 17:27, 06.01.2024


WyborcaWyborca

2 1

W odniesieniu do tych wspomnianych pustostanów w lokalach kętrzyńskich może pochwali się co osobiście zrobił aby wspomóc przedsiębiorców, za wyjatkiem swojej firmy bo to oczywista
oczywistość. Przypomnijmy
Pezes Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Handlowo-Przemysłowego oraz Powiatowej Rady Rynku Pracy w Kętrzynie. Jakie z tej aktywności sukcesy osobiste miał radny? Otóż żadne! 08:46, 05.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObsewatorObsewator

3 1

Ten człowiek chce podnosić poprzeczkę do gory? Ten który stwierdza że w mieście brakuje pomysłu co zrobić, żeby to miasto zaczęło lepiej funkcjonować. On chce kandydowac na burmistrza z takim stwierdzeniem? Co właściwie sam zrobił dla biznesu lokalnego będąc dotychczas w radach powiatu i w radzie biznesu? Co konkretnie? a teraz stwierdza że ludziom brakuje pomysłu? No nie każdy mógł wynająć stołówkę od powiatu i być przez tłuste lata za Mordasiewicza w powiecie, Hećmana w Kętrzynie i Kozyry w Barcianach podwykonawcą w komunalniku i obslugiwac SM za Książka. To trzeba mieć ten łeb na karku ? 10:24, 05.01.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObludaObluda

3 0

Raczej tupet w samozachwycie. 12:12, 05.01.2024


Śmiechu warteŚmiechu warte

3 0

Ten Pan nadaje się jedynie do prowadzenia gastronomii załatwiania przy tym własnych interesów jako radny i absolutnie nie nadaje się do niczego więcej !!!!! 20:08, 06.01.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jak to do niczego?Jak to do niczego?

4 0

A zbiór plotek od wdziecznych za załatwione posady kto z kim kiedy i za ile to nic? 20:47, 06.01.2024


0%