- W zestawieniu „Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2023” jesteśmy najlepiej ocenianym samorządem powiatowym w województwie warmińsko-mazurskim. Świadczy to obiektywnie o ocenie naszej pracy i zaangażowania. Budżet powiatu kętrzyńskiego, który aktualnie procedujemy, kolejny rok z rządu nie zakłada zaciągania dodatkowych zobowiązań. Jest to dla mnie szczególna satysfakcja, potwierdzająca tezę o słuszności naszej polityki finansowej, także względem przyszłości - mówi Michał Kochanowski. W rozmowie z Robertem Majchrzakiem, starosta kętrzyński przypomina najważniejsze, z perspektywy samorządu powiatowego, wydarzenia 2024 roku. Warto przeczytać!
Na początku naszej rozmowy proszę o podsumowanie kończącego się roku w samorządzie powiatowym.
W ostatnich latach w samorządzie powiatu kętrzyńskiego zaszło wiele istotnych zmian. Mijający rok można uznać za szczególnie ważny, gdyż podejmowane decyzje będą miały długotrwałe, pozytywne konsekwencje. Tegoroczna wiosna to również czas wyborów samorządowych. W przypadku naszego powiatu oznacza to kontynuację dotychczasowych działań. Ponownie zostałem obdarzony zaufaniem radnych i mogę pełnić funkcję starosty kętrzyńskiego, współpracując z mieszkańcami. To wielki zaszczyt, ale również odpowiedzialność. Deklaruję, że nadal będę otwarty na dialog i realizację projektów ważnych dla rozwoju naszego regionu.
Co konkretnie udało się zrealizować w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy?
Początek roku 2024 przyniósł uruchomienie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Kętrzynie. Dzięki tej inicjatywie zatrudnienie znalazło 48 osób, w tym głównie osoby z niepełnosprawnościami, które zyskały wyjątkową możliwość aktywizacji zawodowej. ZAZ szybko zdobył uznanie zarówno mieszkańców, jak i osób oraz instytucji współpracujących w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Rosnące zainteresowanie usługami, takimi jak catering, pralnia czy niszczenie dokumentów, świadczy o sukcesie ZAZ. Kolejnym znaczącym wydarzeniem było zakończenie budowy nowoczesnego Bloku Operacyjnego w Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie, co podnosi standardy opieki medycznej i warunki pracy personelu. W październiku tego roku rozpoczęły się działania remontowe na oddziale Chirurgii Ogólnej oraz podpisaliśmy umowę dofinansowującą Szpital z Programu Odbudowy Zabytków, z tego samego źródła w grudniu zakończyliśmy remont zabytkowych drzwi w I LO im. W. Kętrzyńskiego. Dzisiaj możemy podziwiać efekty tych prac. Kontynuujemy także starania o pozyskanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, w tym aparatu RTG i wyposażenia pracowni endoskopowej. Otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej na utworzenie Rodzinnego Domu Dziecka, a w listopadzie uruchomiliśmy świetlice wspomagająca zawodowe rodziny zastępcze w wykonywaniu powierzonej im pieczy nad wychowankami. Wpisuje się to w nasze działania na rzecz wsparcia polityki społecznej. Mamy także zagwarantowaną dotację na zapewnienie mieszkańcom powiatu kętrzyńskiego nowych narzędzi związanych z e-usługami, co znacznie ułatwi dostęp do szybkiego i sprawnego załatwiania spraw urzędowych.
Na koniec warto wspomnieć o budowie tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie, realizowanej przez spółkę Orlen Południe. To jedna z największych inwestycji gospodarczych w regionie, która stworzy nowe miejsca pracy i wpłynie na rozwój rolnictwa. Zakład, przerabiający pół miliona ton rzepaku rocznie, będzie istotnym elementem produkcji niskoemisyjnych biopaliw, a jego działalność przyciągnie kolejnych inwestorów.
Nie brakowało również inwestycji drogowych.
Inwestycje w infrastrukturę drogową są priorytetem dla mieszkańców. W tym roku zakończyliśmy przebudowę trasy Kiemławki Wielkie – Winda w gminie Barciany i oddaliśmy do użytku drogę Mnichowo – Reszel, wzbogaconą o ścieżkę rowerową. W gminie Srokowo zakończyła się modernizacja odcinka I odcinka drogi Jegławki – Wilczyny, a w gminie Kętrzyn rozpoczęliśmy remont na odcinku Nowej Różanki - Windą. Wspólne działania samorządów umożliwiają realizację takich projektów jak II etap ścieżki rowerowej z Czernik do Parcza przez Wilczy Szaniec w Gierłoży. W listopadzie podpisaliśmy umowę z Wojewodą Warmińsko – Mazurskim na dotację, która umożliwi kontynuację przebudowy drogi z Glitajn do Bykowa. Wspominam o tym, ponieważ jako pierwszy samorząd korzystamy z nowego instrumentu jakim jest Rządowy Program Rozwoju Północno-Wschodnich Obszarów Przygranicznych na lata 2024-2030. Nasze kolejne wnioski o dofinansowanie zadań infrastrukturalnych są procedowane przez instytucje udzielające wsparcia finansowego. Nie chcemy stracić żadnej okazji, aby móc skutecznie wypełniać oczekiwania mieszkańców powiatu kętrzyńskiego, ale jednocześnie dbając o kondycję finansową, która pozwala projektować zadania wieloletnie. Powiat zaangażował się także finansowo w budowę obwodnicy Kętrzyna, realizowanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Drogi to jednak nie wszystko. Dużo dobrego działo się również w sferze oświaty i kultury. Proszę przypomnieć najważniejsze działania.
W obszarze edukacji kluczowym przedsięwzięciem jest Branżowe Centrum Umiejętności w Reszlu, finansowane z Krajowego Planu Odbudowy. Będzie to nowoczesny ośrodek szkoleniowy, wspierający rozwój kadr w branży drzewno-meblarskiej. Rozbudowa i modernizacja warsztatów szkolnych przy Zespole Szkół w Reszlu pozwoli uczniom zdobywać praktyczne umiejętności w deficytowych zawodach. Ponadto w Kętrzynie powstanie nowe boisko Orlik przy I Liceum Ogólnokształcącym. We wrześniu podpisaliśmy umowę rozpoczynającą projekt pod nazwą „Remont i modernizacja budynków placówek oświatowych w powiecie kętrzyńskim”. Koszt całego zadania to ponad 2 600 000 zł, a przedsięwzięcie jest współfinansowane w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Rozwijamy Archiwum Cyfrowe Powiatu Kętrzyńskiego. Objazdowa wystawa sfinansowana ze środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy odwiedziła w ostatnich tygodniach poszczególne gminy powiatu kętrzyńskiego.
Czy pokusi się Pan o stwierdzenie, że wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez odpowiednio dobranego zespołu współpracowników?
Teraz chciałbym podziękować wszystkim moim współpracownikom w Starostwie Powiatowym oraz jednostkach organizacyjnych. Ich kompetencje, doświadczenie i wiedza pozwoliły, na realizację kolejnych ambitnych przedsięwzięć i profesjonalne wykonywanie zadań bieżących. Wspomnę, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie zostało w tym roku nagrodzone nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy i integracji społecznej. W zestawieniu „Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2023” jesteśmy najlepiej ocenianym samorządem powiatowym w województwie warmińsko-mazurskim. Świadczy to obiektywnie o ocenie naszej pracy i zaangażowania. Budżet powiatu kętrzyńskiego, który aktualnie procedujemy, kolejny rok z rządu nie zakłada zaciągania dodatkowych zobowiązań. Jest to dla mnie szczególna satysfakcja, potwierdzająca tezę o słuszności naszej polityki finansowej, także względem przyszłości. Taki stan finansów publicznych pozwala optymistycznie myśleć o nowych wyzwaniach, stojących przed powiatem kętrzyńskim.
Na zakończenie proszę o złożenie życzeń świątecznych czytelnikom Tygodnika Kętrzyńskiego.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę, aby ten wyjątkowy czas przyniósł wszystkim spokój, radość oraz chwile wypełnione rodzinnym ciepłem. Niech nadchodzący Nowy Rok 2025 obfituje w zdrowie, pomyślność i spełnienie marzeń, a także w sukcesy w życiu osobistym i zawodowym. Niech magia Świąt towarzyszy nam przez cały nadchodzący rok.