W 2021 r. paliwa kopalne stanowiły 70 proc. dostępnej energii brutto w Unii Europejskiej; liderem pod tym względem była Malta (96 proc.), następnie Cypr, Holandia (po 89 proc.) oraz Irlandia i Polska (po 88 proc.) – podał Eurostat.
Udziały większości pozostałych krajów UE wynosiły od 50 do 85 proc.. Tylko Szwecja (32 proc.), Finlandia (38 proc.) i Francja (48 proc.) mogły się pochwalić udziałem paliw kopalnych na poziomie poniżej 50 proc.
W porównaniu z 2020 r. w 2021 r. największy - choć niewielki - spadek udziału paliw kopalnych w dostępnej energii brutto odnotowano w Finlandii (-3 punkty procentowe), Belgii (-3 p.p.), Litwie (-3 p.p.), Portugalii (-2 p.p.) i Danii (-2 p.p.).
Największy wzrost w udziale tych paliw przypada na Bułgarię (+4 p.p.), Estonię (+3 p.p.), Polskę i Słowację (oba +2 p.p.) oraz Hiszpanię (+1 p.p.).
Jak zauważa Eurostat, w ciągu ostatniej dekady wszyscy członkowie UE zaobserwowali spadek udziału paliw kopalnych w dostępnej energii brutto w latach 2010-2021.
Największy spadek nastąpił w Danii (z 81 do 57 proc. czyli o 25 p.p.). Na kolejnych miejscach znalazły się: Estonia (z 91 proc. w 2010 r. do 69 proc. w roku 2021 - 22 p.p.) i Finlandia (z 57 do 38 proc. - 19 pp).
Znaczące spadki w tym zakresie odnotowano także na Łotwie (z 69 do 57 proc. - 12 p. p.), w Luksemburgu (z 90 na 79 proc. - 11 p.p.) i na Litwie (z 75 do 64 proc. - 11 p.p).
Z kolei najmniejsze spadki zaobserwowano w Niemczech (z 81 do 79 proc. - 2 p.p.), w Rumunii (z 75 do 72 proc. - 3 p.p.), na Malcie (ze 100 do 96 proc. nieco powyżej -3 p.p.), na Węgrzech (z 73 do 69 proc. - 4 p.p.) i we Francji (z 52 do 48 proc. - 4 p.p).
Metodologia badania Eurostatu przyjmuje, że dostępna energia brutto oznacza całkowite dostawy energii na terytorium danego kraju. Obejmuje to zarówno transformację energetyczną (w tym wytwarzanie energii elektrycznej z paliw palnych), straty dystrybucyjne i wykorzystanie produktów paliw kopalnych do celów nieenergetycznych (np. w przemyśle chemicznym).
Obejmuje ona również paliwa kopalne wykorzystywane do transportu, w tym paliwo zakupione w kraju, które jest wykorzystywane w innym miejscu (np. lotnictwo międzynarodowe).
Jak wylicza Eurostat, 70 proc. udział paliw kopalnych w dostępnej energii brutto w UE w roku 2021 to poziom taki sam, jak w roku 2020. Spoglądając zaś na minione dziesięciolecia - od roku 1990 czyli pierwszego roku, dla którego dostępne są dane, spadł on o 13 punktów procentowych. Stało się to głównie dzięki wzrostowi energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.
Na zastępowanie paliw kopalnych w gospodarce oraz indywidualnym zużyciu ukierunkowany jest w nowej perspektywie finansowej UE program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 z budżetem ponad 24 mld euro. FEnIKS jest kontynuacją dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 oraz 2014-2020.
Planowane wsparcie skierowane będzie m.in. na realizację projektów w zakresie budowy lub przebudowy instalacji odnawialnych źródeł energii do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz wytwarzania paliw alternatywnych z OZE, w tym: biometanu i zielonego wodoru, energii geotermalnej, słonecznej, wiatrowej.
Wspierana będzie też budowa magazynów energii działających na potrzeby danego źródła OZE. Planowane wsparcie - zgodnie z opisem priorytetów Programu FEnIKS - obejmować ma też m.in. budowę przydomowych punktów ładowania dla samochodów elektrycznych, instalacje pomp ciepła oraz systemów zarządzania energią w domach.
FEnIKS ma też pomóc w termomodernizacji budynków oraz w zastąpieniu kotłów na paliwa kopalne instalacjami o niskim poziomie emisji.
Oferta programu skierowana będzie do m.in.: przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego, właścicieli budynków mieszkalnych, państwowych jednostek budżetowych i administracji publicznej.
Ponadto program FEnIKS ma odpowiadać na potrzeby: dostawców usług energetycznych, zarządców dróg krajowych i linii kolejowych, służb ratowniczych (ratownictwo techniczne) i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu, Państwowej Straży Pożarnej, podmiotów zarządzających portami lotniczymi oraz portami morskimi, organizacji pozarządowych, instytucji ochrony zdrowia, instytucji kultury, kościołów i związków wyznaniowych.
Wśród form wsparcia przewidziane są: dotacje, instrumenty finansowe, instrumenty łączące finansowanie zwrotne i dotacyjne.
Działania Programu FEnIKS mają się przyczyniać do celu nadrzędnego Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Panie starosto,widzę wielką inwestycję w postaci obwodnicy Kętrzyna,która już się zaczyna wycinką drzew,potem będziemy mieli w linji prostej do Rosji ok 20 km piękną drogę a gdzie zapewnienia naszego Pana prezydenta Polski,że w rejonie przygranicznym reaktywować mamy oczka wodne,wały, bunkry,pola minowe i zasieki.Sorry ja chyba sie przeslyszałem i źle przeczytałem bo nasze władze budują szerokie drogi -No to Życzyć Szerokości w przyszłości.🙂
Zbychu
19:21, 2025-07-07
Uzależnienie i kasy najwięcej przeznaczono mam nadzieję,że powstanie sekcja kolarstwa miejsko powiatowa aby młodzież miała możliwość czynnej rywalizacji i poznawania smak przegranych akcji. Piękna to jest sprawa kiedy u młodych ludzi naturalny odruch sportu się budzi bo potem po 18 latach jest już po ptakach idą w siną dal a tam wiadomo lub nie w jakie środowisko tafi się.Jak z tego wynika Pan burmistrz daje im szansę ale nie ma szerszego przekazu tylko ta gazeta w tym temacie daje przekaz.
zbychu
10:38, 2025-07-07
W kinie letnim nad Mojem królował lew
Powiem tak,skoro my mieszkańcy miasta Kętrzyna korzystamy z infrastruktury która jest pod juryzdykcją gminy to są plaże,ścieżki rowerowo-piesze powinniśmy umieć docenić albo nie Pana wójta uczstnicząc jako wyborcy w głosowaniach na to zaszczytne stanowisko.Wczoraj zobaczyłem jako piechur,że nie ma drzew które rosły wzdłuż ścieżki na Starą Różankę wszystko prawie wycięte.Rozumiem były topole ale teraz poszły pod topór nawet małe drzewka.Wczoraj piekielnie słońce grzało i przy takim skwarze nie dałem rady drałować,pomyślałem sobie może gmina ma plan na pas startowy dla dronów i samolotów jak nie ma drzew to spokojnie nawet wojskowy samolot może wylądować.Przepraszam,że tak pomyślałem strategicznie może inni co rządzą nami mają podobną wizję ale z drugiej srony jak nas ktoś zaatakuje nie będzie się gdzie schronić wszystko będzie jak na dłoni ?🙂🙂🙂
helikopter obserwejs
07:37, 2025-07-07
Uśmiechnięty i sprawiedliwość - dobre sobie
Taki lizus
07:00, 2025-07-07