Działka, przez którą miała przebiegać linia kolejowa do Centralnego Portu Komunikacyjnego, trafiła w prywatne ręce. Sprawa wywołała polityczną burzę, a prokuratura wszczęła śledztwo.
Centralny Port Komunikacyjny – w skrócie CPK – to jeden z największych planów infrastrukturalnych ostatnich lat. Zakłada budowę nowego, międzynarodowego lotniska w gminie Baranów pod Grodziskiem Mazowieckim, a także sieci szybkich połączeń kolejowych i drogowych, które mają połączyć największe miasta w kraju.
W założeniu miało to skrócić podróż z różnych regionów Polski do stolicy nawet do dwóch godzin. Inwestycja, ogłoszona jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości, była przedstawiana jako symbol nowoczesnej Polski i „skok cywilizacyjny” w transporcie.
Prace przygotowawcze trwały od kilku lat, a spółka CPK wykupywała grunty pod przyszłe tory, drogi i lotnisko. To właśnie wokół jednego z takich terenów – 160-hektarowej działki w miejscowości Zabłotnia – wybuchła afera, która dziś trzęsie polską sceną polityczną.
Jak ujawniła Wirtualna Polska, tuż przed zmianą władzy w 2023 roku Ministerstwo Rolnictwa wydało zgodę na sprzedaż działki należącej do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Teren o powierzchni 160 hektarów, przez który miała przebiegać linia kolejowa z Warszawy do CPK, trafił do wiceprezesa firmy Dawtona – przedsiębiorstwa znanego z produkcji przetworów warzywnych. Cena sprzedaży wyniosła 22,8 mln zł, ale eksperci podkreślają, że po zmianie przeznaczenia działki wartość mogła wzrosnąć nawet do 400 mln zł.
Co istotne – transakcję przeprowadzono mimo sprzeciwu samej spółki CPK, która od lat wskazywała ten teren jako kluczowy dla realizacji inwestycji.
Po publikacji WP wybuchła polityczna burza. W sprawę zamieszani są dwaj posłowie Prawa i Sprawiedliwości – Robert Telus i Rafał Romanowski, dawny minister i wiceminister rolnictwa. Decyzją Jarosława Kaczyńskiego obaj zostali zawieszeni w prawach członków partii do czasu wyjaśnienia sprawy.
Robert Telus twierdzi, że to on sam poprosił o zawieszenie, by oczyścić swoje nazwisko. Polityk zapewnia, że o sprzedaży nie wiedział, a całe zamieszanie to efekt jego wcześniejszego sprzeciwu wobec unijnej umowy Mercosur.
Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek poinformował, że sprawa została przekazana do prokuratury, która wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez pracowników KOWR. Śledczy badają, czy sprzedaż działki była zgodna z prawem i czy nie doszło do działań na szkodę Skarbu Państwa.
Tymczasem spółka CPK, która wystąpiła o przejęcie działki już po transakcji, usłyszała od KOWR jedno zdanie: „ośrodek już jej nie posiada”. To oznacza, że państwo straciło kontrolę nad kluczowym fragmentem gruntu, przez który miała przebiegać linia kolei dużych prędkości.
Choć nowy rząd deklaruje, że projekt CPK nie zostanie całkowicie porzucony, kolejne kontrowersje stawiają pod znakiem zapytania jego kształt i tempo realizacji.
Prace przygotowawcze trwają, ale utrata strategicznego terenu może oznaczać konieczność kosztownych zmian w planach i opóźnień w harmonogramie.
Wędkarze rywalizowali o puchar starosty
Na czym polegało organizowanie przez starostwo zawodów i ile nas to kosztowało? Zabawa, zabawa i zabawa starosta idealny do zabawek.
To w godzinach pracy
18:15, 2025-10-28
Wyrozębska odleciała! Rok więzienia za prawdę
Oni są , ci wszyscy niby przyjaciele póki obiecuje im stolki a Karol promuje. Oa bardzo chętnie sie na nich powołuje ale czy oni też ????
Stachowyj
15:48, 2025-10-28
Wyrozębska odleciała! Rok więzienia za prawdę
Z tego co pamietam "media" i grupa ludzi z fundacji Wyrozębskej szkalowały wszystkich, ktorzy pisali prawde o niej i jej działaniach. Jej bliski kolega Kacper i Magna M. dostał wyrok w tej materii. Okazuje sie po raz kolejny, że osoba ta manipuluje i łże. Pani Anna jak czesto zwraca się do Sądu tak czesto ląduje na ławie przegrywów. Oczywistym jest, że liczy na wsparcie partyjnych kolegów. Niestety nikt nie będzie sie narażał dla tak mało rozsadnej osoby bowiem wpadła ona do szamba i ciagnie za soba każdego .
Obserwator
15:30, 2025-10-28
Leśnicy i strażacy uratowali łosia
Sorry,ale taki zbiornik-basen powinien być w pierwszej kolejności zadbany-zabespieczony,bo jest pięknie położony a wokół teren jak marzenie dla różnego sprzętu historycznego Straży Ogniowej. To byłaby dodatkowa atrakcja a za tą akcję z łosiem dziękuję.
zbychu
09:58, 2025-10-28
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz