Po sześciu latach niepewności Ministerstwo Finansów opublikowało kluczowe wytyczne dotyczące podatku u źródła. To istotna zmiana dla firm przekazujących wysokie wypłaty za granicę.
Ministerstwo Finansów ogłosiło długo oczekiwane objaśnienia dotyczące zasad stosowania podatku u źródła. Dokument ten ma fundamentalne znaczenie dla przedsiębiorstw wypłacających zagranicznym podmiotom wysokie kwoty w postaci dywidend, odsetek czy należności za usługi niematerialne.
Choć zmiany w przepisach zostały zaplanowane już w 2019 roku, dopiero teraz przedsiębiorcy otrzymali oficjalne wyjaśnienia dotyczące tzw. mechanizmu „pay and refund”. Od początku nowe zasady budziły spore kontrowersje – głównie z powodu konieczności pobierania 19- lub 20-procentowego podatku u źródła od wypłat przekraczających 2 mln zł rocznie na rzecz jednego zagranicznego kontrahenta.
Jednym z najważniejszych elementów opublikowanych objaśnień jest definicja „rzeczywistego właściciela” (ang. beneficial owner), której brak do tej pory powodował wiele niejasności. Zgodnie z interpretacją resortu finansów, takim właścicielem może być wyłącznie podmiot, który spełnia jednocześnie trzy warunki: otrzymuje należność we własnym imieniu i dla własnej korzyści, nie działa jako pośrednik i faktycznie prowadzi działalność gospodarczą w kraju swojej rezydencji.
Wytyczne mają szczególne znaczenie dla podmiotów zajmujących się usługami trudnymi do jednoznacznej wyceny – jak doradztwo, usługi prawne, czy licencje. Dzięki objaśnieniom firmy zyskają większą pewność co do prawidłowego rozliczania podatku i uniknięcia sporów z administracją skarbową.
Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna
Stop,stop widziałem w jakim stanie jest tablica poświęcona Ketrzyńskiemu patronowi Ogólniaka w Kętrzynie to nie mam słów na zaniechanie totalne -litery wyblakłe ledwie co można wyczytać to już nie ma specjalistów od renowacji aby tych parę liter odnowić.Tylu mamy na wysokich stanowiskach byłych uczni co nie mogą złotymi zgłoskami zapisać swój udział w renowacj tablicy,ale to wina dyrekcji że nie widzi problemu.
Zbyszek
10:21, 2025-07-12
Biorąc pod uwagę tych kilkaset osób, które odeszły w ostatnich latach, to uzupełnienie stanu zajmie conajmniej kilka następnych lat. No i lepiej nie podawać ile osób rezygnuje już po kilku/kilkunastu miesiącach. No i na koniec creme de la creme - jakość nowego pokolenia.
Zbych
20:54, 2025-07-11
To informacja statystyczna, która niczego nie dowodzi po za tym że po zmianach politycznych w kraju ludzie chetniej chcą wstąpić do służby. Co z tego, że liczba złożonych podań zwiększyła się o 100% w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku? Proszę podać ilu z tych chetnych rzeczywiscie przyjęto do pracy? Ilu zostało odrzuconych? Ilu ze względu na stan zdrowia musiało zrezygnować pomimo że resztę procedury zaliczyli? Takie informacje dadzą realny wzrost lub spadek naboru.
Co to jest?
19:49, 2025-07-11
Tak długo się nie da,osoby w kwiecie wieku zamiast zakładać rodziny spędzać muszą lata na granicy a inni w tym czasie korzystają ze wszystkich przywilei socjalnych jakie państwo polskie oferuje a głównie przejmują z korzyścią społeczności ukraińskie,ale to okaże się po jakim czasie,że wyjdzie na moje co tu nagryzmoliłem.
Zbyszek
14:43, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz