Eksperci z Forum Energii przypominają i ostrzegają. Chodzi o ogrzewanie domu gazem i węglem.
Era taniego ogrzewania domów gazem zbliża się do końca.
Eksperci ostrzegają, że po 2027 roku koszty korzystania z gazu i węgla znacznie wzrosną, gdyż wprowadzone zostaną opłaty za emisje budynków. Forum Energii donosi o tym w swoim najnowszym raporcie, wskazując, że każdy, kto obecnie inwestuje w kocioł gazowy, będzie musiał w przyszłości wyłożyć coraz więcej pieniędzy.
Komisja Europejska właśnie zarekomendowała redukcję emisji gazów cieplarnianych w UE o 90% do 2040 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku.
Nowe przepisy dotkną również właścicieli starszych domów jednorodzinnych, którzy będą zmuszeni poszukać alternatywnych źródeł ogrzewania, zamiast popularnych w Polsce kotłów gazowych lub węglowych.
Dodatkowo, Aleksandra Dziadykiewicz z Forum Energii podkreśla, że koszty korzystania z gazu i węgla będą rosły z uwagi na wprowadzone opłaty za emisje z budynków po 2027 roku.
Z najnowszego raportu Forum Energii "Budynki w pułapce gazowej" wynika, że w dłuższej perspektywie gaz i węgiel będą mniej opłacalnymi źródłami ogrzewania.
Eksperci zalecają, aby rząd podjął działania mające na celu ułatwienie przejścia na bardziej ekologiczne technologie, takie jak pompy ciepła czy fotowoltaika.
- Znajdujemy się pułapce gazowej. Ci, którzy teraz zainwestują w przyłącze i kocioł gazowy, w przyszłości będą płacić coraz więcej ze względu na nadchodzące opłaty za emisje, a finalnie będą musieli znów wymienić źródło ogrzewania. To oznacza, że konieczna jest interwencja rządu, która oprócz komunikowania nadchodzących zmian, powinna polegać na wyrównaniu kosztów eksploatacji pomp ciepła i gazu w obecnym okresie przejściowym, żeby krótkoterminowe sygnały cenowe nie narażały inwestorów na wyższe koszty w dłuższym horyzoncie czasowym – cytuje Tobiasza Adamczewskiego, dyrektora programu OZE w Forum Energii i autora raportu "Budynki w pułapce gazowej", serwis money.pl.
Tak19:11, 12.02.2024
Wzorem Eskimosów wybudujemy na zimę igloo i tam przemieszkamy największe mrozy spowodowane tzw ociepleniem klimatu.Damy radę!!!
Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna
Stop,stop widziałem w jakim stanie jest tablica poświęcona Ketrzyńskiemu patronowi Ogólniaka w Kętrzynie to nie mam słów na zaniechanie totalne -litery wyblakłe ledwie co można wyczytać to już nie ma specjalistów od renowacji aby tych parę liter odnowić.Tylu mamy na wysokich stanowiskach byłych uczni co nie mogą złotymi zgłoskami zapisać swój udział w renowacj tablicy,ale to wina dyrekcji że nie widzi problemu.
Zbyszek
10:21, 2025-07-12
Biorąc pod uwagę tych kilkaset osób, które odeszły w ostatnich latach, to uzupełnienie stanu zajmie conajmniej kilka następnych lat. No i lepiej nie podawać ile osób rezygnuje już po kilku/kilkunastu miesiącach. No i na koniec creme de la creme - jakość nowego pokolenia.
Zbych
20:54, 2025-07-11
To informacja statystyczna, która niczego nie dowodzi po za tym że po zmianach politycznych w kraju ludzie chetniej chcą wstąpić do służby. Co z tego, że liczba złożonych podań zwiększyła się o 100% w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku? Proszę podać ilu z tych chetnych rzeczywiscie przyjęto do pracy? Ilu zostało odrzuconych? Ilu ze względu na stan zdrowia musiało zrezygnować pomimo że resztę procedury zaliczyli? Takie informacje dadzą realny wzrost lub spadek naboru.
Co to jest?
19:49, 2025-07-11
Tak długo się nie da,osoby w kwiecie wieku zamiast zakładać rodziny spędzać muszą lata na granicy a inni w tym czasie korzystają ze wszystkich przywilei socjalnych jakie państwo polskie oferuje a głównie przejmują z korzyścią społeczności ukraińskie,ale to okaże się po jakim czasie,że wyjdzie na moje co tu nagryzmoliłem.
Zbyszek
14:43, 2025-07-11