Katar u dziecka to prawdziwa zmora zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Tym bardziej że małe dzieci nie potrafią jeszcze samodzielnie opróżnić nosa, a zablokowane drogi oddechowe mogą utrudniać oddychanie, sen oraz jedzenie. Jak skutecznie radzić sobie z katarem u dziecka? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Katar u dziecka- najczęstsze przyczyny
W okresie jesienno-zimowym katar to objaw często towarzyszy maluchowi. Najczęściej ma on związek z infekcjami wirusowymi, które łatwo rozprzestrzeniają się w przedszkolach i szkołach. Bywa również, że nieżyt nosa u dziecka ma związek z podrażnieniem błony śluzowej, wynikającym z zanieczyszczenia powietrza. Dym i smog mogą wywołać przewlekły katar u dzieci, które nie mają innych problemów zdrowotnych. Katar u dziecka może być także efektem alergii na pyłki, kurz, pleśnie lub sierść zwierząt. W takim przypadku wydzielina z nosa jest zwykle wodnista, a towarzyszyć mogą jej swędzenie nosa, kichanie cz też alergiczne zapalenie spojówek.
Pierwsze objawy kataru u dziecka- co podawać?
Wczesne reagowanie na pierwsze objawy kataru u dziecka pozwoli złagodzić dolegliwości, zahamować postęp choroby oraz skrócić czas jej trwania. Co warto podawać dziecku na katar?
Woda morska do nosa- w formie sprayu pozwala oczyścić i udrożnić nos, a także poprawić funkcjonalność błony śluzowej. Przy katarze, zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, warto wybierać hipertoniczną wodę morską. Sprawdź: woda morska do nosa dla niemowląt na stronie aptekadlarodziny.pl.
Inhalacje- wykonując nebulizacje z hipertonicznego roztworu chlorku sodu, zwiększymy upłynnienie wydzieliny, co pozwoli lepiej oczyścić nos. Sprawdź dostępne roztwory soli do nebulizacji: sól fizjologiczna do nosa dla dzieci na aptekadlarodziny.pl.
Aromaterapia- korzystny wpływ olejków eterycznych na objawy kataru znany jest od lat. Nie wszystkie preparaty mogą być jednak bezpiecznie stosowane u dzieci, dlatego dobrym wyborem będą plastry na katar dla dzieci w ofercie Apteki dla Rodziny.
Nawodnienie małego pacjent, nawilżenie powietrza, a także w miarę możliwości zapewnienie mu odpoczynku to ważne elementy objawowego leczenia infekcji kataralnych u dzieci, o których nie należy zapominać.
Ważne jest również częste i dokładne oczyszczanie nosa. Jeśli dziecko samo nie potrafi dmuchać nosa, można wspomóc się różnego rodzaju aspiratorami kataru, dostępnymi na rynku. Przed ich zastosowaniem warto jednak przepłukać nos wodą morską lub wykonać inhalację z soli, ponieważ upłynnienie wydzieliny w nosie znacznie poprawi efektywność jego oczyszczania.
Krople i syropy na katar u dziecka- kiedy po nie sięgać?
Kiedy katar u maluszka staje się bardziej dokuczliwy, przedłuża się, pojawiają się problemy ze snem czy pokasływanie, jest to czas na zastosowanie silniejszych leków na katar. Sprawdź: leki na katar dla dzieci - Apteka dla Rodziny.
Oprócz wspomnianych wcześniej metod warto wdrożyć krople lub spray do nosa obkurczający naczynia krwionośne. Zastosowany na śluzówkę nosa łagodzi obrzęk i ogranicza ilość wyciekającej wydzieliny. Preparat tego typu musi być dobrany odpowiednio do wieku dziecka, a jego stosowanie powinno ograniczać się jedynie do kilku dni. Sprawdź: krople do nosa dla dzieci - aptekadlarodziny.pl. Dla wsparcia odporności, a także upłynnienia wydzieliny z nosa można sięgać po syropy zawierające wyciąg z pelargonii afrykańskiej czy bzu czarnego, witaminę C i cynk. Sprawdź: syrop na katar dla dzieci w Aptece dla Rodziny.
Warto reagować również na inne objawy towarzyszące katarowi. Najczęściej są to chrypka, kaszel, ból gardła. Tutaj również sprawdzą się nebulizacja i odpowiednio dobrane syropy. Gdy katar przedłuża się, zmienia kolor na mocno zielony, pojawia się gorączka, wówczas warto skonsultować ten z pozoru błahy katar u dziecka z lekarzem.
0 0
Powiem tak,mój syn kiedy był w żłobku zawsze miał zawalone zatoki i katar,coś mnie tknęło i szybko
wypisałem go ze żłobka i do czasu przedszkolnego była niania u niego i problemy ze zdrowiem
znikneły.Podejrzewałem,że albo narażony był na przeciągi,zimno czy tak po prostu był mniej odporny
od pozostalych,wolałem tego nie wiedzieć nie robic dochodzenia ?🙂