Zamknij

Świat jest pełen zagrożeń - przygotuj swoje dziecko na nie już dziś

14:07, 22.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:37, 03.08.2023
pixabay pixabay

Życie to nieprzewidywalny ciąg zdarzeń i zagrożeń. Nie sposób przewidzieć wszystkiego i uchronić siebie oraz swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem. Jednak można nauczyć się prawidłowego reagowania w obliczu pewnych kategorii wydarzeń. Prowadzenie akcji reanimacyjnej czy umiejętność wykonywania opatrunku może przeważyć o czyimś życiu i zdrowiu. Dlatego edukacja dla bezpieczeństwa jest jednym z kluczowych przedmiotów nowoczesnej i odpowiedzialnej szkoły. 

Przygotowany na każdą sytuację 

Zajęcia dla bezpieczeństwa, kojarzone także jako przysposobienie obronne, pozwalają na naukę podstawowych sposobów udzielania pierwszej pomocy. Dlaczego jest to aż tak ważne? 

  • W przypadku zagrożenia nie ma czasu na szukanie informacji w telefonie czy zastanawianie się, jak prawidłowo wykonać opatrunek. W takiej sytuacji działają podstawowe instynkty i wyuczone nawyki. Powtarzane aż do znudzenia czynności na lekcji pozwalają teraz wyzwolić pamięć mięśniową i wykonać swoje zadanie niemal automatycznie. 
  • Szybkie działanie ma kluczowe znaczenie. Warto także pamiętać, że pierwsza pomoc jest najczęściej udzielana nie zupełnie obcym osobom, ale w kręgu rodziny. Oznacza to jeszcze większy stres i zdenerwowanie w czasie udzielania reanimacji oraz ratowania życia. 
  • Umiejętność odczytywania sygnałów i znaków pozwoli uniknąć zbędnego niebezpieczeństwa. 
  • Nauka o bezpieczeństwie uczy również większej odpowiedzialności. 

Tocząca się tuż za granicą wojna pobudziła poczucie niebezpieczeństwa i zagrożenia. Jednak życie ludzkie jest na tyle kruche, że nawet w czasie pokoju bardzo łatwo o tragiczny wypadek, na który trzeba reagować szybko. 

Jaki podręcznik do nauki udzielania pierwszej pomocy jest najlepszy? 

Istnieje wiele doskonałych książek do nauki prawidłowego zachowania w trudnych sytuacjach zagrożenia. Bardzo znana jest "Edukacja dla bezpieczeństwa" uznanego wydawnictwa WSiP. Znaleźć w niej można wszystkie potrzebne informacje. Jednak sposób podania wiedzy ma ogromne znacznie dla uczniów. Pod tym względem warto również polecić "Żyję i działam bezpiecznie" od Nowej Ery. Wskazuje ona na bardzo przystępne przykłady, a bogate ilustracje dobrze uzupełniają prosty, ale wyczerpujący materiał tekstowy. Jednak nawet najlepszy podręcznik nie zda egzaminu bez wprawnego nauczyciela, który będzie nadzorował prawidłowe wykonywanie poszczególnych czynności. Z tego też powodu warto wybrać placówkę edukacyjną stawiającą na doświadczoną kadrę nauczycielską. Także w ramach zajęć dla bezpieczeństwa. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%