Zamknij

Jak wyglądają oferty pracy w powiecie kętrzyńskim?

14:35, 01.03.2023 . Aktualizacja: 14:35, 01.03.2023
Skomentuj

Budowlańcy, nauczyciele, medycy i kierowcy – to grupy zawodowe, które nie muszą martwić się o brak ofert pracy w powiecie kętrzyńskim. Są już najnowsze wyniki badania zapotrzebowania kadrowego pracodawców w 2023 r. Barometr zawodów. Na kogo jeszcze czeka praca w powiecie kętrzyńskim?

 

Praca Kętrzyn – zawody deficytowe w 2023 r.

Barometr zawodów jest coroczną prognozą wykonywaną z inicjatywy resortu pracy we wszystkich miastach na prawach powiatu, powiatach, województwach oraz w skali ogólnokrajowej. Do wykonania prognozy wykorzystuje się m.in. informacje z powiatowych urzędów pracy na temat liczby i rodzajów ofert pracy od lokalnych pracodawców. Prognoza nie oddaje zatem w pełni zapotrzebowania kadrowego firm, gdyż nie każdy podmiot korzysta z pośrednictwa urzędu pracy. Stanowi jednak dobry prognostyk, pozwalający wnioskować na temat ogólnych tendencji charakteryzujących dany rynek zatrudnienia.

Kto zatem – zgodnie z Barometrem zawodów – łatwo znajdzie pracę w Kętrzynie i okolicy w bieżącym roku? Lista tzw. profesji deficytowych zawiera aż 29 pozycji. Poniżej pełne zestawienie z podziałem na dziedziny gospodarcze.

Budownictwo:

  • robotnicy i technicy – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani. dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych, robotnicy budowlani,
  • monterzy i operatorzy maszyn – monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
  • budowlańcy wyższych szczebli – inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, inspektorzy nadzoru budowlanego.

Przetwórstwo przemysłowe:

  • krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy pojazdów samochodowych, piekarze.

Transport i magazynowanie:

  • kierowcy – samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, autobusów,
  • magazynierzy.

Oświata:

  • nauczyciele – nauczania wczesnoszkolnego, przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
  • pozostali specjaliści w edukacji – nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

Usługi opiekuńczo-medyczne:

  • lekarze, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i masażyści, psycholodzy i psychoterapeuci.

Pozostałe usługi:

  • kucharze, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem kandydatów chętnych do pracy i zarazem spełniających wymagania na określone stanowiska. Warto jednak pamiętać, że przyczyna trudności kadrowych może leżeć także po stronie zakładu pracy. Niekiedy problemem jest bowiem oferowanie zbyt mało atrakcyjnych – zdaniem szukających pracy – warunków zatrudnienia przez lokalne firmy. W wielu dziedzinach, np. w budownictwie, pracodawcy upatrują szansę w oferowaniu pracy dla uchodźców, którzy zapełnią najbardziej pilne luki kadrowe.

Najnowsze ogłoszenia typu praca Kętrzyn publikowane są na praca.pl.

Nadwyżka chętnych do pracy w Kętrzynie i okolicy

W badaniu wyróżniono także trzy grupy tzw. zawodów nadwyżkowych. Osoby, które je reprezentują, muszą liczyć się z brakiem oferty od pracodawców bądź dużą konkurencją w czasie rekrutacji. W przypadku przedłużającego się bezrobocia szukającym pracy zaleca się poszerzenia kwalifikacji i szukanie etatu w pokrewnych zawodach.

Na liście profesji nadwyżkowych w 2023 r. figurują:

  • ekonomiści,
  • rolnicy i hodowcy,
  • technicy mechanicy.

Duża liczba chętnych do pracy w tych zawodach jest efektem nadwyżki edukacyjnej –

zbyt wielu absolwentów z tytułem technika i bez doświadczenia szuka etatu w powiecie kętrzyńskim.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%