Zamknij

Reszelska oczyszczalnia już po modernizacji

10.24, 27.09.2022 Aktualizacja: 10.24, 27.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

W ubiegły poniedziałek zakończono oficjalnie prace nad przebudową i rozbudową oczyszczalni ścieków w Reszlu. Modernizacja istniejącej od 1995 roku oczyszczalni przy ul. Rataja, została w przeważającej części sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińska-Mazurskiego na lata 2014-2020.

W oficjalnym otwarciu, przekazywanej przez Krzysztofa Michna - prezesa Macrotec Sp. z o.o. zmodernizowanej oczyszczalni Januszowi Kozoniowi - prezesowi WPK Sp. z o.o. wzięli udział: Marek Janiszewski - burmistrz Reszla, Julita Paprocka - skarbnik Gminy Reszel, Urszula Sawa - sekretarz Gminy Reszel oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący rady nadzorczej WPK sp. z o.o. inspektorzy nadzorujący prace oraz pracownicy spółki.

Całkowita wartość projektu wyniosła 5 588 199,47 złotych. Współfinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zarządzającego RPO WiM, to 3 755 484,34 zł. Pozostałe wydatki zostały pokryte ze środków własnych Wielobranżowego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Reszlu i Gminy Reszel.

Prace w obiekcie rozpoczęły się 27 września 2021 r.  Głównym wykonawcą przebudowy była firma Macrotec sp. z o.o. z Gdańska. W wyniku modernizacji zwiększona została przepustowość oczyszczalni z 900  do 1 100 m3 na dobę, a docelowo do 1 650 m3 na dobę.

- Zwiększenie przepustowości jest niezbędne, z uwagi na obejmowanie siecią kanalizacyjną kolejnych miejscowości gminy Reszel - tłumaczą inwestorzy.

W ramach prac wymieniono wyeksploatowane urządzenia i zmieniono system napowietrzania ścieków, przykryto zbiornik retencyjny i reaktory SBR pokrywami laminatowymi. Zautomatyzowano punkt ścieków dowożonych, co pozwala na przerwanie zrzutu przy przekroczeniu parametrów jakościowych ścieków dowożonych.

- Automatyzacja pozwala na bardzo dokładne ewidencjonowanie ilości i jakości ścieków, odbieranych od mieszkańców z terenu gminy Reszel - zaznaczają przedstawiciele reszelskiej spółki komunalnej.

W praktycznie nowej oczyszczalni zamontowano prasę filtracyjną do odwodniania osadu nadmiernego. Oczyszczalnia została również wyposażona w myjnię samochodową, niezbędną do mycia samochodów do wywozu nieczystości płynnych i odpadów stałych, które użytkuje WPK sp. z o.o. w Reszlu. Wyremontowano także wszystkie zbiorniki - retencyjny, reaktory SBR oraz stawy oczyszczające i doczyszczające. Ich powierzchnie wewnętrzne zostały oczyszczone i pokryte powłokami antykorozyjnymi. Należy nadmienić, że modernizacja oczyszczalni odbyła się bez przerywania ciągłości codziennej pracy oczyszczalni. red

Fot. Gmina Reszel

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

zbyszek rusieckizbyszek rusiecki

0 0

Miasto Kętrzyn też takowyj zrobiło,tyle,że kilkanaście lat wcześniej to było.Może już teraz
postawić na modernizację jak Reszel to uczynił ? Nie ważne jaka ekipa to zrobiła i zrobi
aby obiekt czyścutko chodził. 10:30, 27.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%