Zamknij

Co to jest krypto? Jak działają kryptowaluty?

17:37, 03.07.2023 . Aktualizacja: 17:37, 03.07.2023
Skomentuj

Chcesz wiedzieć co to jest krypto? Jak działają cyfrowe monety? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Kryptowaluty stawały się coraz bardziej popularne w ciągu ostatnich kilku lat. W 2018 r. było ich ponad 1600. Liczba ta stale rośnie. Wzrosło także zapotrzebowanie na programistów blockchain (technologii leżącej u podstaw kryptowalut, takich jak bitcoin). 

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest kryptowaluta i dlaczego jest ważna. Zaczynamy!

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta usuwa wszystkie problemy współczesnej bankowości. Nie ma ograniczeń co do środków, które można przelać, konta nie mogą zostać zhakowane i nie ma centralnego punktu awarii.

W 2018 r. było ponad 1600 kryptowalut. Każdego dnia pojawia się nowa moneta. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu, istnieje duża szansa, że będzie ich znacznie więcej!

Kryptowaluta to zakodowany ciąg danych reprezentujący jednostkę waluty. Sieci peer-to-peer zwane blockchainami monitorują i organizują transakcje kryptowalutowe, takie jak kupno, sprzedaż i transfer. Służą jako bezpieczne księgi transakcji. 

Kryptowaluty wykorzystują technologię szyfrowania. Mogą służyć zarówno jako waluta, jak i system księgowy.

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która ma być środkiem wymiany. Jest podobna do prawdziwej waluty. Nie ma jednak fizycznej postaci. Wykorzystuje kryptografię do działania. 

Kryptowaluty działają niezależnie i w sposób zdecentralizowany, bez banku lub organu centralnego. Nowe jednostki mogą być dodawane tylko po spełnieniu określonych warunków. Na przykład, dopiero po dodaniu bloku do łańcucha bloków górnik zostanie nagrodzony bitcoinami. Jest to jedyny sposób na wygenerowanie nowych BTC. Limit bitcoinów wynosi 21 milionów. Po tym czasie nie będą one już produkowane.

Jak działa kryptowaluta?

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która wykorzystuje kryptografię w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Jest trudna do podrobienia ze względu na tę funkcję bezpieczeństwa.

Kryptowaluty są zdecentralizowane i nie podlegają kontroli rządu ani instytucji finansowej. 

Zdecentralizowana kontrola każdej monety odbywa się za pośrednictwem technologii rozproszonej księgi rachunkowej.

Najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin, który powstał w 2009 roku. 

Kryptowaluty są projektowane poprzez wydobywanie, które wykorzystuje moc obliczeniową do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych. Górnicy są nagradzani kryptowalutami za swoje wysiłki.

Korzyści płynące z kryptowalut

W przypadku kryptowalut koszt transakcji jest niski lub żaden (w przeciwieństwie, na przykład, do opłaty za przelew pieniędzy z portfela cyfrowego na konto bankowe). Transakcji można dokonywać o każdej porze dnia i nocy, a limity zakupów i wypłat są nieograniczone. 

Każdy może korzystać z kryptowalut, w przeciwieństwie do zakładania konta bankowego, które wymaga dokumentacji i innych formalności.

Międzynarodowe transakcje kryptowalutowe są również szybsze niż przelewy bankowe. Przelewy bankowe wymagają około pół dnia, aby pieniądze zostały przeniesione z jednego miejsca do drugiego. W przypadku kryptowalut transakcje trwają zaledwie kilka minut lub nawet sekund.

Jak kupić kryptowalutę?

Kryptowaluty to cyfrowe lub wirtualne tokeny, które wykorzystują kryptografię do zabezpieczania transakcji i kontrolowania tworzenia nowych jednostek. Kryptowaluty są często kupowane za tradycyjną walutę. Można je także kupić za kryptowaluty, takie jak bitcoin lub ethereum. 

Najpierw należy skonfigurować portfel cyfrowy do przechowywania monet w celu zakupu kryptowaluty. Następnie można kupić monety na giełdzie kryptowalut przy użyciu waluty fiducjarnej lub innej kryptowaluty.

Kryptografia w transakcjach bitcoin

W normalnej transakcji bitcoinowej, najpierw pojawiają się szczegóły transakcji: do kogo chcesz wysłać bitcoiny i ile. Następnie informacje te są przekazywane przez algorytm haszujący. Bitcoin używa algorytmu SHA-256. 

Dane wyjściowe są następnie przekazywane przez algorytm podpisu z kluczem prywatnym użytkownika, używanym do jednoznacznej identyfikacji użytkownika. Podpisane cyfrowo dane wyjściowe są następnie dystrybuowane w sieci, aby inni użytkownicy mogli je zweryfikować. Odbywa się to przy użyciu klucza publicznego nadawcy.

Bitcoin vs. Ethereum

Bitcoin i ether to obecnie największe i najbardziej wartościowe kryptowaluty. Obie wykorzystują technologię blockchain, w której transakcje są dodawane do bloku. Tworzony jest łańcuch bloków, w którym dane nie mogą być zmieniane. 

W obu przypadkach waluta jest wydobywana przy użyciu metody zwanej proof of work, obejmującej zagadkę matematyczną, która musi zostać rozwiązana przed dodaniem bloku do łańcucha bloków. 

Bitcoin to cyfrowa waluta, która jest zdecentralizowana i działa w oparciu o technologię blockchain, a do przeprowadzania transakcji wykorzystuje sieć peer-to-peer. Ether to kolejna popularna waluta cyfrowa, która jest akceptowana w sieci Ethereum. Sieć Ethereum wykorzystuje technologię blockchain do stworzenia platformy open-source do budowania i wdrażania zdecentralizowanych aplikacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kryptowalut, sprawdź ten link: https://kriptomat.io/pl/kryptowaluty/jak-kupic-kryptowaluty/

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Hę?Hę?

1 0

I toto ma zastąpić złotego?Albo euro,dolara?No to niech zastąpi!czekam! 21:00, 03.07.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%