Rozwój internetu wywrócił marketing do góry nogami. Firmy musiały dokonać swoistego rachunku sumienia i przewartościować swoje działania. Zmieniło się bardzo wiele – zwłaszcza jeżeli chodzi o podejście do klienta. To właśnie konsument mieści się w centrum i na nim powinny skupiać się działania każdego przedsiębiorstwa. Dochodowość firmy określa ilość klientów, którzy nie tylko są gotów na zakup danego produktu czy usługi, lecz również podzielenie się pozytywną opinią w sieci. Dziś dobra opinia czy ilość gwiazdek mają znaczenie. Świadomy konsument zawsze szuka informacji o produkcie bądź firmie, czytając opinie czy oglądając recenzje. W działaniach każdego przedsiębiorstwa jest dziś utrzymywanie pozytywnego wizerunku marki i budowanie stabilnej, mocnej więzi z klientem. By lepiej zrozumieć zależność pomiędzy opinią klienta a przychodem, należy przede wszystkim poznać mechanizm działań persony zakupowej.
Recenzenci nie biorą jeńców – dualizm opinii na temat firmy lub produktu
W świecie recenzji nie ma półśrodków. Klienci zazwyczaj wystawiają oceny w dwóch przypadkach: albo kiedy są zachwyceni, albo kiedy jakość produktu czy obsługi była tak katastrofalna, że aż muszą podzielić się tym z innymi. W drugim przypadku istnienie niezależnych stron wcale nie ułatwia firmom utrzymania dobrej renomy. Dziennie z internetu korzystają miliony osób – działając w popularnej branży, zapotrzebowanie na dany produkt może przekraczać setki, a nawet tysiące użytkowników. Posiadanie złych opinii w sieci jest jak skaza, której nie da się zmyć; stanowi ona ostrzeżenie dla potencjalnie zainteresowanych osób o tym, że nie warto z tobą współpracować. Istnieje naprawdę wiele czynników, które mają kluczowe znaczenie dla odbiorców. Zaliczyć do nich można:
Nad wszystkimi elementami pieczę sprawuje przede wszystkim właściciel firmy. Klienci rozumieją, że wysoka jakość idzie w parze z wyższą ceną, jednak współczesne wymogi odnośnie produktu lub usługi sprawiają, że konsumenci są w stanie zapłacić więcej, jeżeli będą pewni wartości zakupionej rzeczy. Dobra jakość towaru to jeden z najbardziej istotnych elementów, jakie składają się na pozytywną opinię. Tuż obok plasuje się wspomniany w wyliczeniu poziom obsługi klienta. Niemiła, niekompetentna obsługa sklepu potrafi skutecznie zniechęcić konsumenta do dalszego robienia zakupów. Klienci o wiele lepiej zapamiętują przykre sytuacje, niż ilość zalet jakie niesie dany produkt firmy – co więcej, są gotów zrezygnować z jego zakupu, chcąc zaprzestać wspierania danej marki. Jak skutecznie rozpoznać stosunek klientów do firmy? Najprostszym, a zarazem najtańszym, sposobem jest przeprowadzenie badania CAWI.
Ankieta metodą na sukces? Poznaj badanie CAWI od podszewki
Istnieje wiele sposobów na poznanie opinii na temat prowadzonego przez siebie biznesu. Zamiast spędzać godziny na samodzielnym gromadzeniu danych z for internetowych czy stron gromadzących w sobie całe rzesze opinii, lepiej zlecić badanie satysfakcji klienta ekspertom. Badanie CAWI to proces polegający na gromadzeniu szczegółowych danych od konsumentów dzięki wysyłanym do nich ankietom online. Agencje badawcze, takie jak Norstat, zajmują się kompleksowym tworzeniem szczegółowych ankiet dostosowanych do potrzeb zamawiającego je przedsiębiorcy, ich wysyłką i kompletowaniem otrzymanych danych. Tym sposobem szybko i sprawnie możesz wzbogacić się o opinie, które pozwolą na wysnucie konkretnych wniosków dotyczących prowadzonego przez ciebie biznesu. Znajomość wad i zalet dotychczasowej strategii marketingowej umożliwi ci krytyczne spojrzenie na swoje działania oraz wdrożenie ekspresowych zmian. Marketing stale się zmienia – sztuką jest dostosowanie do niego swojego biznesu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnikketrzynski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz