Zamknij

Razem możemy więcej!

12:06, 31.12.2023 . Aktualizacja: 12:06, 31.12.2023
Skomentuj Michał Kochanowski. Fot. Powiat Kętrzyński Michał Kochanowski. Fot. Powiat Kętrzyński
reo

- Ostatnie lata pokazały, jak przy wielostronnej współpracy można wiele osiągnąć. Wybory samorządowe to nie jest plebiscyt polityczny. Mieszkańcy mają dość tych centralnych - warszawskich sporów. W gminach i powiatach liczą się kandydaci, którzy są znani z aktywności, a także potrafią budować porozumienia zamiast podziałów i kłótni - twierdzi Michał Kochanowski, który w przedświątecznym wywiadzie podsumowuje kończący się rok i odkrywa rąbek tajemnicy przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

 

Na początek proszę o podsumowanie kończącego się roku.

Na zawsze zapamiętam rok 2023 w powiecie kętrzyńskim. Był to czas, który we wcześniejszych okresach nie miał precedensu. Ilość zrealizowanych inwestycji oraz działań powiatu zapisze się na długo w historii. W grudniu otworzyliśmy Zakład Aktywności Zawodowej w Kętrzynie. Mieści się on w nowo wybudowanym obiekcie przy ulicy Wileńskiej. Budynek ma powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych. W jednostce zatrudniono 48 osób, głównie niepełnosprawnych. Oferujemy usługi w ramach czterech pracowni: pralniczej, gastronomiczno-cateringowej, niszczenia dokumentów oraz usług porządkowych, ogrodniczych i konserwatorskich. Zakład uzupełnia system pomocy społecznej na terenie powiatu kętrzyńskiego i jest przeznaczony na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy w ramach rehabilitacji będą mieli możliwość skorzystania z usług rehabilitacyjnych i zdrowotnych. Czekaliśmy na tę chwilę 25 lat, aby móc na stałe zmienić krajobraz wsparcia dla osób, które tego najbardziej potrzebują. Projekt od początku jego realizacji był życzliwie wspierany organizacyjnie oraz finansowo przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Na koncie Powiatu Kętrzyńskiego, który Pan reprezentuje, znalazło się również wiele inwestycji związanych ze zdrowiem. Proszę przypomnieć najważniejsze z nich.

Kończący się rok jest przełomowy dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu kętrzyńskiego. Udało się po wielu latach wyposażyć reszelski Zespół Opieki Zdrowotnej w nowoczesny aparat RTG, EKG, jonizatory powietrza oraz koncentratory tlenu. W tym celu stworzyliśmy specjalną pracownię diagnostyczną. Natomiast Szpital Powiatowy w Kętrzynie zakupił najwyższej klasy laparoskopy oraz wzbogacił się o urządzenia niezbędne do podniesienia standardu usług w oddziałach zabiegowych. Aktualnie kończy się budowa nowego Bloku Operacyjnego i za chwilę rozpocznie się modernizacja Oddziału Chirurgii Ogólnej. Wszystkie aktywności były możliwe dzięki pozyskaniu krajowych i unijnych środków finansowych. W grudniu tego roku przy wsparciu warmińsko-mazurskiego urzędu wojewódzkiego zakupiliśmy kolejny ambulans na potrzeby ratownictwa medycznego.

W kończącym się roku coraz większego znaczenia nabrało Pana hasło „Razem możemy więcej”. Jako doświadczony samorządowiec przyzna Pan, że tak dobrze ułożonej współpracy pomiędzy samorządem powiatowym, a poszczególnymi gminami, w poprzednich kadencjach u nas nie było?

Jak co roku kładłem duży nacisk na współpracę pomiędzy samorządem powiatu, a poszczególnymi gminami, zwłaszcza w działaniach transportowych oraz infrastrukturalnych. Korzystając z dotacji funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, wspólnie odtwarzaliśmy kolejne linie autobusowe na naszym terenie. Dokonaliśmy rekordowych inwestycji w dziedzinie budowy dróg i chodników. W tym miejscu należy wspomnieć o zadaniach na drogach powiatowych w konkretnych lokalizacjach. W gminie wiejskiej Kętrzyn zmodernizowaliśmy połączenie Mażany - Parcz, aż do granicy z powiatem węgorzewskim oraz zbudowaliśmy nową drogę w miejscowości Langanki i od drogi wojewódzkiej do Pręgowa. Na północy w gminach Srokowo i Barciany zakończyliśmy odpowiednio budowę odcinków Bajory Małe - Srokowski Dwór, Mołtajny - Asuny - Święty Kamień oraz kolejny etap drogi Barciany - Pastwiska. Nareszcie udało się przebudować ulicę Spichrzową, Zientary - Malewskiej i Gałczyńskiego w Reszlu. W gminie Korsze dokończyliśmy odcinek Łankiejmy - Głowbity, trasę do Tołkin, a obecnie kończymy remont ulicy Orzeszkowej. To wszystko sprawia, że rok 2023 zamkniemy inwestycjami na ponad 20 kilometrach dróg powiatowych.

Zdrowie, drogi, ale też edukacja. W tym trzecim obszarze również wiele się w tym roku działo.

Pamiętaliśmy także o placówkach oświatowych, w których również wiele się działo, zarówno pod względem wizualnym, jak i dydaktycznym. W Zespole Szkół im. Marii-Curie Skłodowskiej w Kętrzynie zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne oraz zmodernizowaliśmy schody zewnętrzne. Szkoła przy ul. Wojska Polskiego w Kętrzynie już teraz posiada akredytację Ministerstwa Obrony Narodowej na organizację klasy mundurowej. Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu ma nowy dziedziniec, a w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie wymieniliśmy System Sygnalizacji Pożaru oraz rozpoczęliśmy prace budowlane i restauratorskie zabytkowego budynku szkoły. W obiektach Centrum Kształcenia Zawodowego powstała wirtualna strzelnica.

Czy docierają do Pana sygnały, jak te wszystkie działania są odbierane przez mieszkańców naszego powiatu?

Wszystkie nasze działania znajdują odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach, jakie otrzymujemy. Mówię tutaj nie o subiektywnych opiniach, ale o obiektywnych audytach i raportach zewnętrznych. Jesteśmy liderem wśród powiatów województwa warmińsko-mazurskiego w takiej kategorii, jak wydatki na inwestycje. Ostatnio miło nas zaskoczył raport pisma "Wspólnota". Znaleźliśmy się na 4. miejscu w Polsce w zestawieniu pokazującym poziom nadwyżki operacyjnej. To dowód na skuteczną, odpowiedzialną i racjonalną politykę finansową, jaką prowadzimy.

Dosyć wyczerpująco powiedział Pan już o tym co za nami. Teraz proszę zdradzić palny na najbliższą przyszłość.

Ambitnym planem na przyszłość jest z pewnością dalsza rozbudowa usług społecznych i zdrowotnych na terenie powiatu kętrzyńskiego. W tym celu powstaje Program Funkcjonalno-Użytkowy na potrzeby budowy nowego obiektu przy Szpitalu Powiatowym w Kętrzynie. Tworzymy dokumentację niezbędną do powstania Branżowego Centrum Umiejętności w Reszlu. Musimy utrzymać w kolejnych latach podobne tempo prac na drogach powiatowych. Pozwoli nam to w przeciągu kilku lat rozwiązać większość problemów natury infrastrukturalnej. Umowy na niektóre z zadań na rok przyszły są już podpisane.

Dużo będzie zależało od tego, co wydarzy się w kwietniu.

W kwietniu czekają nas wybory samorządowe. Ostatnie lata pokazały, jak przy wielostronnej współpracy można wiele osiągnąć. Wybory samorządowe to nie jest plebiscyt polityczny. Mieszkańcy mają dość tych centralnych – warszawskich sporów. W gminach i powiatach liczą się kandydaci, którzy są znani z aktywności, a także potrafią budować porozumienia zamiast podziałów i kłótni. Obecnie współtworzę środowisko lokalne, które wystawi swoich kandydatów na wszystkich poziomach w ramach powiatu kętrzyńskiego. Już na początku roku będę mógł przedstawić skład personalny oraz założenia programowe. Mogę powiedzieć, że kandydatami będą zarówno osoby o dużym dorobku publicznym i społecznym, jak również debiutanci, ale dobrze znani w swoich środowiskach lokalnych. Wszystko to zgodne z naszym hasłem: Razem Możemy Więcej!

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

KibicKibic

3 6

Brawo Panie Starosto!! 13:47, 31.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

zbychuzbychu

1 2

W kwietniu nie będzie żadnych wydarzeń,PO będzie musiało na siłę coś działać,ale zawsze nawet nie
byli tłem w Samorzadzie.PSL z Panem Hećmanem na tą chwilę nie bedzie sie liczył wcale.Spokojnie
będzie pracować a głosowanie to piękna zagadka.Musi być dreszczyk emocji,który stawia do pionu. 18:43, 31.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnOn

5 3

Na tego człowieka już patrzeć nie można czas już pognać a co dopiero głosować dosyć tych przekrętów 08:55, 01.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

5 2

Pan starosta jest bardzo subiektywny w ocenach działalnosci a dobrze wuemy ze to wiąże sie ze stronniczością, kierowaniem się osobistymi względami, upodobaniami, obawami, uprzedzeniami i pragnieniami w ocenie faktów i jako miernik dobra i zła. Subiektywizm to również tendencja do sprowadzania wszelkiego sądu do indywidualnej oceny tego co sìe działo. Sytuacja w PUP i z ich dyrektorem która nadal trwa jest tego dobitnym przykładem. Owinął swoją elokwencją i sposobem zarzadzania opozycje np. kucharza zatrudniajac jego bliskich znajomych i rodzine i zależność się zrobila. Co widać na każdym kroku. Stąd kolejna obrona że warszawskie spory polityczne nie mają w samorządach znaczenia. Jak mają nie mieć to nie mają! lecz kumoterstwo i nepotyzm ma się dobrze? 11:47, 01.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

6 1

Zgadzam się w całości z poprzednim komentarzem .
Należy już tego pana usunąć z polityki !!!! 17:50, 01.01.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WyborcaWyborca

4 0

Kucharza na 100% bo zasłużył sobie już podczas wszecia rewolucji w 2017r. Potem podczas przegrylanej kampanii stojac za Hećmanem u teraz po raz kolejny w kampanii Chojeckiego z PiS pokazał swoją twarz. Dwulicowość. 19:29, 01.01.2024


wyborcawyborca

5 2

Rację ma Starosta że w gminach i powiatach liczą się kandydaci, którzy są znani z aktywności, niezależnie od pogląów czego przykladem jest Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węglarski który jako jedyny stara się wyjaśnić sytacje w PUP. W przeciwieństwie do drugoego wicka Olenlowicza, którego aktywności nie widać. Chyba, że doceniana jest ta za
plecami? 07:32, 02.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcywyborcy

7 1

Jeszcze cztery miesiące i wystarczy.

Temu Panu już dziękujemy. 15:37, 02.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pytanie...Pytanie...

4 2

Panie Starosto,co to znaczy - cyt. " razem możemy więcej ", w temacie problem w PUP.?
15:48, 02.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%