Od lipca kobiety w Polsce mogą korzystać z nowoczesnych badań wykrywających raka szyjki macicy. To duży krok w stronę skuteczniejszej profilaktyki.
W Polsce ruszył nowy etap programu profilaktyki raka szyjki macicy. Od lipca pacjentki mogą bezpłatnie wykonać test HPV HR oraz cytologię w formie płynnej. Obie metody pozwalają na znacznie skuteczniejsze niż dotąd wykrywanie zmian przedrakowych – nawet dwukrotnie częściej niż tradycyjna cytologia.
Badania realizowane są w poradniach ginekologiczno-położniczych oraz wybranych placówkach POZ mających umowę z NFZ. Do udziału nie jest potrzebne skierowanie, a program obejmuje kobiety w wieku od 25 do 64 lat. W całej Polsce działa już blisko 2700 placówek wykonujących te testy.
Zamiast klasycznej cytologii podstawą badania stał się test wykrywający wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który może wywoływać raka szyjki macicy. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, z tego samego materiału wykonywana jest cytologia. W zależności od jej wyniku lekarz zdecyduje o dalszych krokach – kolejnym badaniu za rok lub skierowaniu na dokładniejszą diagnostykę.
– To przełomowe rozwiązanie, dzięki któremu możemy realnie zmniejszyć liczbę zachorowań – mówiła podczas konferencji minister zdrowia Izabela Leszczyna. Podkreśliła również znaczenie szczepień dla młodzieży, które już funkcjonują w ramach profilaktyki pierwotnej.
Nowy schemat zakłada, że pacjentka z negatywnym wynikiem testu HPV może powtórzyć badanie dopiero po 3 lub nawet 5 latach – to efekt wysokiej wiarygodności nowej metody. Eksperci zaznaczają, że testy te są kosztowne w prywatnych placówkach, a teraz dostępne będą bezpłatnie w ramach NFZ.
– To ogromny krok w stronę lepszej ochrony zdrowia kobiet. Dzięki tej zmianie zyskujemy bardzo precyzyjne narzędzie diagnostyczne – mówi prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii.
Nowe rozwiązania zostały wypracowane w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. W ich wdrożenie zaangażowany jest Narodowy Instytut Onkologii, który odpowiada za koordynację działań i nadzór nad programem. Testy HPV jako metoda przesiewowa są rekomendowane przez WHO i Unię Europejską, a Polska dołącza do grona krajów, które stawiają na profilaktykę opartą na nowoczesnych technologiach.
– To nie tylko nowa metoda. To zupełnie nowe podejście do zdrowia publicznego – podsumowała dr hab. n. med. Beata Jagielska z NIO.
A jednak! Grzegorz Prokop oczyszczony z zarzutów
Moim zdaniem p. Grzegorz powinien teraz ścigać zawistnych łajdaków z art. 238 Kodeksu karnego o fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
do paki
12:00, 2025-07-22
A jednak! Grzegorz Prokop oczyszczony z zarzutów
W dzisiejszych czasach, w dobie dyktafonów, kamer mieszczących się w długopisach czy okularach nie potrafili pracownicy zebrać dowodów na swojego przełożonego. Albo oni byli tacy ... nieostrzy, albo faktycznie Prokop niewinny. Albo to fajnopolak, nie pisowiec i trzeba 2 lata poczekać na wznowienie sprawy. Ale teraz to będzie już ostrożny, w końcu do emeryturki coraz bliżej.
piksa
10:37, 2025-07-21
W Powiecie jeden przeciwny, w Mieście wszyscy za!
Kto był przeciw w powiecie?
Pan M
21:22, 2025-07-20
Zakończył się remont oddziału chirurgii ogólnej
Oby tym razem nowooddany sprzęt i oddział po uroczystym otwarciu mogł być od razu używany a nie jak ostatnio brak certyfikatów, odbioru lub specjalistów do ich obsługi uniemożliwiło użytkowanie przez długi jeszcze czas. Wygląd to nie wszystko.
Wyborca
16:14, 2025-07-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz