Szykowana jest ustawa, która może na nowo zdefiniować symbole narodowe. Ministerstwo Kultury rusza z pracami nad zmianami w hymnie, fladze i godle.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało przygotowanie nowej ustawy o symbolach państwowych. Jak informuje „Rzeczpospolita”, powołano specjalny zespół złożony z 14 osób – w tym ekspertów z kancelarii prezydenta, premiera, Komisji Heraldycznej, grafików, historyków i przedstawicieli Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Nowe przepisy mają zastąpić obowiązujące dziś regulacje dotyczące godła, flagi i hymnu, które – jak od lat wskazują specjaliści – są nieprecyzyjne i przestarzałe. Dotyczy to m.in. braku jasnych wytycznych co do barwy czerwieni na fladze czy problemów z wykonaniem hymnu w aktualnej tonacji.
Ministerstwo nie ukrywa, że punktem wyjścia będzie projekt przygotowany jeszcze w 2021 roku. Wówczas pojawiły się propozycje, które wywołały falę komentarzy – zwłaszcza pomysł zmiany kolejności zwrotek w hymnie państwowym. Druga miała się zaczynać od słów „Jak Czarniecki do Poznania”, a trzecia – „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”.
Planowane zmiany mają dotyczyć również flagi. Jak przypomina „Rzeczpospolita”, w 2021 roku pojawiła się koncepcja dwóch jej wersji: biało-czerwonej narodowej oraz państwowej – z godłem pośrodku. Ma to uporządkować zasady jej użycia w sytuacjach oficjalnych.
Według wcześniejszych propozycji, kolor czerwieni na fladze ma zostać zastąpiony karmazynem, a w godle złocone miałyby być nie tylko szpony, ale całe nogi orła. Zmiany te mają na celu ujednolicenie graficzne symboli i nadanie im historycznej spójności.
Choć prace nad nową ustawą dopiero ruszają, już teraz widać, że temat powróci z pełną siłą do debaty publicznej. Symbole narodowe to kwestia wrażliwa – i każda próba ich modyfikacji budzi emocje. Wszystko wskazuje jednak na to, że projekt tym razem zostanie doprowadzony do końca.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Karolina Grabowska z Pixabay
Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna
Kolejna proba ocieplenia wizerunku skompromitowanego samorządowca ktorego wyrzucono z platformy za granie na dwa fronty? Najpierw wraz kolegą Michałem uknuli obrone przed sadem wspaniałą kolezenska opinię ktorą przez pomyłke podpisano jako starosta a teraz klikanie zblizen o jego pseudoaktywnosci? A gdzie on był przez całą ostatnią kadencję czemu nie uczestniczył w delegacjach przy świętach regionalnych i państwowych z ramienia wówczas platformersów? I to cos miało chęć na stolek burmistrza? Przynajmniej takie plotki rozsiewał w swoim zakłamanym środowisku co to w oczy zachwalają a za plecami drwią.
Wyborca
19:49, 2025-07-15
Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna
Stop,stop widziałem w jakim stanie jest tablica poświęcona Ketrzyńskiemu patronowi Ogólniaka w Kętrzynie to nie mam słów na zaniechanie totalne -litery wyblakłe ledwie co można wyczytać to już nie ma specjalistów od renowacji aby tych parę liter odnowić.Tylu mamy na wysokich stanowiskach byłych uczni co nie mogą złotymi zgłoskami zapisać swój udział w renowacj tablicy,ale to wina dyrekcji że nie widzi problemu.
Zbyszek
10:21, 2025-07-12
Biorąc pod uwagę tych kilkaset osób, które odeszły w ostatnich latach, to uzupełnienie stanu zajmie conajmniej kilka następnych lat. No i lepiej nie podawać ile osób rezygnuje już po kilku/kilkunastu miesiącach. No i na koniec creme de la creme - jakość nowego pokolenia.
Zbych
20:54, 2025-07-11
To informacja statystyczna, która niczego nie dowodzi po za tym że po zmianach politycznych w kraju ludzie chetniej chcą wstąpić do służby. Co z tego, że liczba złożonych podań zwiększyła się o 100% w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku? Proszę podać ilu z tych chetnych rzeczywiscie przyjęto do pracy? Ilu zostało odrzuconych? Ilu ze względu na stan zdrowia musiało zrezygnować pomimo że resztę procedury zaliczyli? Takie informacje dadzą realny wzrost lub spadek naboru.
Co to jest?
19:49, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz