Zamknij

Ważna zmiana w prawie. Od 2026 możesz mieć więcej urlopu, niż myślisz

10:00, 15.07.2025 Aktualizacja: 10:37, 15.07.2025
Skomentuj Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Niektórzy pracownicy mogą zyskać aż 6 dni urlopu więcej. Od 2026 roku staż pracy będzie liczony zupełnie inaczej – wystarczy jeden dokument, by zmienić swoje uprawnienia.

Od początku 2026 roku mają wejść w życie przepisy, które mogą zrewolucjonizować dostęp do urlopu wypoczynkowego. Powód? Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który rozszerza definicję stażu pracy o formy zatrudnienia dotąd pomijane.

To oznacza, że nie tylko osoby zatrudnione na etacie będą mogły liczyć na pełne uprawnienia urlopowe. Nowe zasady obejmą również tych, którzy pracowali w oparciu o zlecenia, prowadzili działalność gospodarczą albo wykonywali inne formy pracy niezwiązane z klasyczną umową o pracę.

Kto zyska najbardziej?

Największą zmianą jest to, że do stażu pracy mają być wliczane m.in.: okresy prowadzenia działalności gospodarczej, współpraca z innymi przedsiębiorcami, czas pracy na umowie zlecenia, udokumentowana praca za granicą, a także okresy zawieszenia firmy z powodu opieki nad dzieckiem czy działalność w rolniczych spółdzielniach.

W efekcie osoby, które dziś mają np. 7 lat pracy na etacie i 4 lata zleceń, mogą po zsumowaniu przekroczyć 10-letni próg i automatycznie zyskać 26 dni urlopu zamiast dotychczasowych 20. Wystarczy udokumentować wcześniejszą działalność – np. zaświadczeniem z ZUS lub innym potwierdzeniem formalnym.

Obowiązek dokumentowania – ale też duża szansa

Nowe przepisy mają obowiązywać wstecz – co jest kluczowe dla tysięcy osób, które dziś są pomijane w systemie urlopowym. Aby skorzystać ze zmian, trzeba będzie wykazać wcześniejsze okresy aktywności zawodowej. Proces będzie się opierał m.in. na danych ZUS lub dowodach potwierdzających zatrudnienie za granicą.

Eksperci zauważają, że dla wielu pracowników może to oznaczać nie tylko dodatkowy tydzień wypoczynku rocznie, ale również uzyskanie uprawnień, do których wcześniej nie mieli dostępu – mimo wielu lat pracy.

Nowe zasady dla prawie 2 milionów osób

Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zmiany mogą dotyczyć nawet 1,9 miliona osób, które pracowały w formie innej niż umowa o pracę – i to zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Choć ustawa ma wejść w życie dopiero w 2026 roku, jej skutki będą natychmiastowe – szczególnie dla tych, którzy przez lata byli pomijani przy naliczaniu uprawnień urlopowych. Praca „na zlecenie”, „na fakturę” czy „na własną rękę” w końcu zostanie uznana za pełnoprawny wkład w staż pracy.

(Źródło: businessinsider.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna

Kolejna proba ocieplenia wizerunku skompromitowanego samorządowca ktorego wyrzucono z platformy za granie na dwa fronty? Najpierw wraz kolegą Michałem uknuli obrone przed sadem wspaniałą kolezenska opinię ktorą przez pomyłke podpisano jako starosta a teraz klikanie zblizen o jego pseudoaktywnosci? A gdzie on był przez całą ostatnią kadencję czemu nie uczestniczył w delegacjach przy świętach regionalnych i państwowych z ramienia wówczas platformersów? I to cos miało chęć na stolek burmistrza? Przynajmniej takie plotki rozsiewał w swoim zakłamanym środowisku co to w oczy zachwalają a za plecami drwią.

Wyborca

19:49, 2025-07-15

Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna

Stop,stop widziałem w jakim stanie jest tablica poświęcona Ketrzyńskiemu patronowi Ogólniaka w Kętrzynie to nie mam słów na zaniechanie totalne -litery wyblakłe ledwie co można wyczytać to już nie ma specjalistów od renowacji aby tych parę liter odnowić.Tylu mamy na wysokich stanowiskach byłych uczni co nie mogą złotymi zgłoskami zapisać swój udział w renowacj tablicy,ale to wina dyrekcji że nie widzi problemu.

Zbyszek

10:21, 2025-07-12

Biorąc pod uwagę tych kilkaset osób, które odeszły w ostatnich latach, to uzupełnienie stanu zajmie conajmniej kilka następnych lat. No i lepiej nie podawać ile osób rezygnuje już po kilku/kilkunastu miesiącach. No i na koniec creme de la creme - jakość nowego pokolenia.

Zbych

20:54, 2025-07-11

To informacja statystyczna, która niczego nie dowodzi po za tym że po zmianach politycznych w kraju ludzie chetniej chcą wstąpić do służby. Co z tego, że liczba złożonych podań zwiększyła się o 100% w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku? Proszę podać ilu z tych chetnych rzeczywiscie przyjęto do pracy? Ilu zostało odrzuconych? Ilu ze względu na stan zdrowia musiało zrezygnować pomimo że resztę procedury zaliczyli? Takie informacje dadzą realny wzrost lub spadek naboru.

Co to jest?

19:49, 2025-07-11

0%