Zamknij

Kolejne zakupy polskiej armii. "Wzmocnią zdolności rozpoznawcze"

12:47, 29.12.2022 Źródło: Wojsko-Polskie.pl / gov.pl/obrona-narodowa
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Skarb Państwa - Agencja Uzbrojenia i Airbus Defence & Space podpisały umowę na dostawę 2 satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. - To niezwykle ważna zdolność i możliwość do tego, żeby uzupełnić to wszystko, co wiążę się z odstraszaniem oraz możliwością wczesnego ostrzegania. Zarówno w wymiarze wojskowym, jak i cywilnym - wskazuje szef MON Mariusz Błaszczak. 

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej pozyskają 2 satelity obserwacyjne wraz z segmentem naziemnym, które zostaną wykonane przez firmę Airbus Defence & Space.

Pozwoli to na w pełni autonomiczną kontrolę nad konstelacją oraz bieżące zadaniowanie satelitów zgodnie z potrzebami polskiej armii oraz innych polskich instytucji i jednostek administracji publicznej.

Całkowita wartość umowy wynosi ok. 575 mln EURO netto, a wyniesienie polskich satelitów w kosmos zostanie zrealizowane do 2027 r. Co ważne już od 2023 r. polskie siły zbrojne otrzymają dostęp od zasobów obecnie funkcjonującej konstelacji satelitów Pleiades Neo.

- Nasza umowa dotyczy pozyskania na rzecz Wojska Polskiego dwóch satelitów, które będziemy mieli pod polskimi barwami do 2027 roku. Niezwykle ważne jest to, że korzystać będziemy z obrazowania już teraz, od czasu podpisania umowy. Nasza umowa dotyczy dwóch satelitów, ale także stacji naziemnej, w której będą przetwarzane te zobrazowania. Docelowo nasze polskie satelity będą operowały w ramach konstelacji francuskiej, co dodatkowo zwiększy zdolności rozpoznania - wskazuje szef MON. 

Możliwe będzie pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.

Jak tłumaczył minister przyczyni się to do zwiększenia zdolności Wojska Polskiego w zakresie rozpoznawania sytuacji na polu bitwy. Dodawał również, że obecna sytuacja (na Ukrainie - przyp. red) pokazuje, jak ważne jest, aby każdy kraj był niezależny i autonomiczny we własnej ocenie sytuacji. 

Błaszczak wskazywał również, że to także nowe zdolności dla innych służb.

- One są ważne nie tylko ze względów wojskowych, ale także umożliwią wczesne ostrzeganie w sytuacjach klęsk żywiołowych. To niezwykle ważna zdolność dla Państwowej Straży Pożarnej. Stąd cieszę się, że te możliwości znacznie się poszerzą – powiedział minister Błaszczak.

(Źródło: Wojsko-Polskie.pl / gov.pl/obrona-narodowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%