Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej została wprowadzona do polskiego prawa kilka lat temu – do dziś skorzystało z niej tysiące osób. Nieodłącznym elementem wielu postępowań upadłościowych jest plan spłaty wierzycieli. Ten harmonogram zaspokajania poszczególnych wierzycieli z sum uzyskanych na skutek podziału masy upadłościowej jest istotną częścią całego procesu oddłużania. To właśnie w nim określona zostaje kwota miesięcznej raty, a także liczba miesięcy, przez które upadły ma obowiązek dokonywania spłat. Efektem skutecznie wykonanego planu jest oddłużenie, czyli umorzenie reszty zobowiązań. Ustalając plan spłaty wierzycieli, pod uwagę brane jest kilka czynników: możliwości zarobkowe ogłaszającego upadłość, wysokość niezaspokojonych wierzytelności, a także szanse na ich zaspokojenie w niedalekiej przyszłości. Już dziś dowiedz się więcej na jego temat.
W jaki sposób ustala się plan spłaty wierzycieli?
Odpowiedzialność za ustalenie planu spłaty wierzycieli leży po stronie syndyka wyznaczonego w postępowaniu upadłościowym – to właśnie on ma za zadanie skonstruowanie szczegółowego dokumentu, a następnie przedłożenie go do sądu. W jaki sposób przebiega cała ta procedura? Na samym początku syndyk ustala wierzycieli upadłego konsumenta, następnie sporządzając spis inwentarza; na jego podstawie przeprowadza likwidację masy upadłościowej. W przypadku gdy po likwidacji roszczenia wierzycieli nie są w pełni zaspokojone, sytuacja upadłego podlega ocenie syndyka, który na podstawie posiadanych informacji ustala, czy możliwe jest stworzenie planu spłaty wierzycieli, czy może istnieją przesłanki do umorzenia zobowiązań upadłego/warunkowego umorzenia zobowiązań bez ustalania planu. W przypadku gdy istnieje opcja utworzenia planu, syndyk przystępuje do jego ustalenia, a następnie przekazuje projekt do dłużnika i jego wierzycieli, informując ich o możliwości złożenia wniosku o wyznaczenie rozprawy w sądzie; jednocześnie zobowiązuje strony do złożenia stanowiska w tej kwestii w terminie 14 dni. W przypadku gdy po dwóch tygodniach nie otrzyma on żadnych zastrzeżeń, syndyk składa plan spłaty do sądu. Po przeanalizowaniu informacji przesłanych przez syndyka, sąd podejmuje decyzję. Możliwych jest kilka opcji:
ustalenie planu spłaty wierzycieli przez dłużnika;
umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty;
warunkowe umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty;
omówienie ustaleń planu spłaty wierzycieli.
O tym, jakie długi można objąć w procedurze ustalenia upadłości informuje Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy. Na stronie https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl/co-to-jest-upadlosc-konsumencka/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat upadłości konsumenckiej, a także jej ogłoszenia krok po kroku. Stworzenie planu spłaty wierzycieli jest jednym z etapów postępowania.
Konsekwencje prawomocnego planu spłaty wierzycieli
W sytuacji, gdy sąd wyda postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej, a te nie zostanie zaskarżone przez nikogo z uprawnionych w stosownym terminie, mamy do czynienia z jego uprawomocnieniem. To przekłada się natomiast na możliwość przystąpienia do realizacji zatwierdzonego prawnie harmonogramu. Warto pamiętać o tym, że uchybienie w jego realizacji może skutkować jego uchyleniem – co zamknie ścieżkę do oddłużenia w trybie planu spłaty. Jednak w przypadku gdy upadły dopełni wszystkie obowiązki, krok po kroku wykona ustalony plan spłaty swoich wierzycieli. Na tym jednak nie koniec, gdyż powinien on złożyć stosowny wniosek do sądu, dołączając do niego wszelkiego rodzaju dokumenty, które będą w stanie potwierdzić ten fakt (najczęściej są to potwierdzenia zapłaty). Następnie sąd dokonuje weryfikacji przedstawionej dokumentacji. Gdy jej wynik będzie pozytywny, wydane zostanie stwierdzenie wykonania planu spłaty wierzycieli, a zobowiązania upadłego zostaną umorzone.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz