Budowa domu to zawsze spore wyzwanie. Jednym z najpopularniejszych zjawisk we współczesnym budownictwie, które upowszechnia się coraz bardziej również w Polsce, jest projektowanie domów ekologicznych. Zrównoważone budownictwo to proces oparty na działaniach, których głównym celem jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne. Ekologiczny dom ma w założeniu wykorzystywać odnawialne źródła energii, w ten sposób czyniąc jego lokatorów niezależnymi pod kątem energetycznym. Fundamentem budownictwa zrównoważonego jest tworzenie domów, które nie zanieczyszczają środowiska, wyróżniają się funkcjonalnością, a także życie w nich po prostu się opłaca. Już dziś dowiedz się więcej na temat tego, po czym rozpoznać ekologiczny dom, a także jakie korzyści niesie inwestycja w budynek powstały w procesie zrównoważonych działań.
Materiały, urządzenia, technologie, czyli po czym poznać dom ekologiczny
Jednym z najważniejszych czynników, który wyróżnia domy ekologiczne na tle reszty jest efektywność energetyczna. Opiera się ona zwłaszcza na termoizolacji, a także szczelności poszczególnych komponentów (zwłaszcza okien), które pozwalają na zachowanie ciepła wewnątrz budynku przy zmniejszonych wymaganiach energetycznych. Dom ekologiczny, jak sama nazwa wskazuje, powinien składać się także z ekologicznych materiałów, jakie stanowią surowce z recyklingu czy odzysku – w budownictwie ekologicznym coraz częściej wykorzystuje się słomę, bambus czy drewno, a także modułowe komponenty, które wyróżniają się długowiecznością oraz wytrzymałością wobec uszkodzeń i wymagających warunków atmosferycznych. Do najczęstszych rozwiązań stosowanych w ekologicznych domach zalicza się:
fotowoltaikę – panele słoneczne pozwalają na łatwe pozyskiwanie energii bezpośrednio ze słońca, co pozwala lokatorom na niemal całkowicie uniezależnienie się zarówno od konwencjonalnych źródeł energii, jak i ich dostawców;
pompa ciepła – służąca do efektywnego ogrzewania domu, a także podgrzewania wody; rozwiązanie pozwala obniżyć koszty użytkowania ciepłej wody, której ceny stale rosną;
przydomowa oczyszczalnia ścieków – alternatywa dla szamba, znajdująca swoje zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie; bezobsługowa konstrukcja nie wymaga ciągłej kontroli aktualnego poziomu płynnych odpadów, jakie znikają w gruncie.
Zarówno fotowoltaika oraz pompy ciepła to rozwiązania, jakie oferuje firma Nasz Prąd, zapewniająca szybką realizację powierzonych jej zleceń. Przed podjęciem decyzji o budowie ekologicznego domu dobrze jest skontaktować się ze specjalistami, którzy będą w stanie fachowo doradzić i dobrać najkorzystniejsze rozwiązania, dopasowane zwłaszcza do głównych potrzeb mieszkańców.
Zalety mieszkania w ekologicznym domu
Mieszkanie w ekologicznym domu niesie za sobą wiele korzyści, wśród których na pierwszym miejscu plasuje się realny wkład w ochronę przyrody. To właśnie dzięki zielonym rozwiązaniom mieszkańcy mogą czerpać liczne korzyści zarówno pod kątem ekonomicznym i zdrowotnym. Chociaż koszt budowy ekologicznego domu zazwyczaj jest droższy od budynku konwencjonalnego, inwestycja zwraca się wraz z upływem czasu. Rozwiązania takie jak instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła czy przydomowa oczyszczalnia ścieków zmniejszają ilość zanieczyszczeń przedostających się do środowiska, jednocześnie redukując zużycie surowców nieodnawialnych. W dzisiejszych czasach na budowę ekologicznego mieszkania może pozwolić sobie praktycznie każdy – ważne, aby inwestycja była dokładnie zaplanowana, by w efekcie ekologiczny dom był przyjazny nie tylko dla środowiska, lecz także osób mających w nim mieszkać.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz