Zamknij

Jaki magazyn energii da mi niezależność? Sprawdź, jaki akumulator będzie niezbędny do zasilania twojego domu!

art. sponsorowany + 12:35, 22.09.2023 Aktualizacja: 12:35, 22.09.2023

Magazyny energii są coraz częściej stosowane jako standardowy element instalacji fotowoltaicznych nowo montowanych, równie często są montowane do już działających systemów. Ich możliwości dają bowiem ich użytkownikom szerokie spektrum dodatkowego wykorzystania darmowej energii wytworzonej z promieniowania słonecznego. Niemniej jednak magazyny energii z powodzeniem mogą stosowane być samodzielnie – również przyczyniając się do uniezależnienia od dostawcy energii elektrycznej.

Możliwości magazynów energii

Magazyn energii jest urządzeniem, które umożliwia przechowywanie – w określonym czasie – energii elektrycznej, udostępnianej następnie do zasilania określonego rodzaju przedmiotów. W zależności od rodzaju danej technologii użytej do ich produkcji, możliwe jest uzyskanie dłuższych lub krótszych okresów maksymalnego przechowywania energii, różnej skuteczności i szybkości ładowania magazynu czy oddawania przez akumulator energii. Magazyny energii powinny dopasowywane być w zależności od celu i sposobu ich użytkowania – warto w tym celu skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów z Esoleo.pl, którzy dopasują rodzaj, pojemność i sposób montażu urządzenia pod konkretną instalację fotowoltaiczną lub wymogi urządzeń odbiorczych.

Ile energii niezbędne jest do zasilania domu?

Nie można udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Każdorazowo niezbędne jest bowiem wykonanie dokładnych pomiarów, obliczeń i skorzystanie z danych szacunkowych – najlepiej z wykorzystaniem profesjonalnych instalatorów i projektantów dostępnych na https://www.esoleo.pl. Każde gospodarstwo domowe wymaga bowiem innego zapotrzebowania energetycznego – w zależności od wielkości budynku, zastosowanych instalacji i udogodnień, ilości i wymogów użytkowników. Szacunkowe wyliczenia dla parterowego domu bez piwnicy i poddasza użytkowego o powierzchni do 100 m2, dają średnie zużycie roczne prądu na poziomie 3600 kWh. Takie wyliczenie kreuje konieczność wyposażenia domu w akumulatory o łącznej pojemności ok. 1000Ah, które będą w stanie przyjąć energię wyprodukowaną z fotowoltaiki o mocy 4 kWh.

Jaki magazyn energii wybrać?

Najoptymalniejszym rozwiązaniem dla magazynowania energii dla gospodarstwa domowego są akumulatory żelowe - litowo – jonowe. Umożliwiają one stosunkowo długotrwałe przechowywanie energii bez dużych strat, przy odpowiednim montażu, użytkowaniu i konserwacji dają gwarancję bezproblemowego funkcjonowania przez wiele lat. Są one nieco droższe od starszych i rzadziej stosowanych akumulatorów kwasowo – ołowiowych, jednak nie są awaryjne przy regularnym rozładowywaniu skumulowanej energii niemal do zera. Przy akumulatorach kwasowo – ołowiowych rozładowanie poniżej poziomu 50% znacząco wpływa na zużycie sprzętu.

Magazyn energii z instalacją fotowoltaiczną = samowystarczalność energetyczna?

Przy zastosowaniu magazynu energii jako urządzenie przyłączone do domowej instalacji fotowoltaicznej, nadmiar prądu, jaki w innym wypadku przekazywany byłby do sieci energetycznej dostawcy prądu, wyłapywany jest i kumulowany do wykorzystania na autokonsumpcję danego gospodarstwa domowego – czyli wykorzystanie wyprodukowanej samodzielnie, darmowej energii elektrycznej w dłuższej perspektywie niż bezpośrednio po jej wyprodukowaniu. Zastosowanie magazynu w odpowiedni sposób może niemal do zera zredukować ilość energii, jaka konieczna będzie do zakupienia z sieci dostawcy, a odpowiedni zapas zgromadzony w akumulatorach z powodzeniem może zabezpieczyć dom w razie awarii.

Czy warto zainwestować w magazyn energii?

Inwestycja w magazyn energii jest niewątpliwie w dzisiejszych czasach wysoko opłacalna – z uwagi nie tylko na możliwość uniezależnienia się od dostawcy energii elektrycznej i uzyskanie samowystarczalności (w połączeniu z korzystaniem z odnawialnych źródeł energii), ale również z uwagi na wysokie dopłaty i ulgi, obejmujące również inwestycje w magazyny energii. Wykorzystanie akumulatorów to prosta droga do wysokich oszczędności i zmniejszenia emisyjności budynków, co jest również przyszłościowym rozwiązaniem, patrząc na obecnie obierane kierunki rozwoju działań polityczno – gospodarczych.

W dzisiejszych czasach, w których energia elektryczna napędza niemal wszystko wokół nas, uzyskanie niezależności – czy to całkowitej czy częściowej – od dostawcy energii, jest zawsze działaniem na korzyść gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa. Dobranie idealnych magazynów energii do potrzeb z pewnością zagwarantuje spokój i spore oszczędności dla budżetu, co dodatkowo promuje inwestycję w akumulatory do fotowoltaiki.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%