Zamknij

Zmiana pokrycia dachowego

art. sponsorowany + 13:26, 12.05.2023 Aktualizacja: 13:26, 12.05.2023

Wymiana pokrycia zawsze wiąże się z problemami natury finansowej i organizacyjnej. Takie przedsięwzięcie zaburza rytm życia domowników, więc warto zaplanować wymianę, by trwała jak najkrócej. Jednym z rozwiązań jest wybranie blachodachówek jako nowego pokrycia, co zapewni nam nie tylko krótszy czas prac, ale również piękny i wytrzymały dach. 

Dach chroni nas przed złą pogodą na co dzień. Jednak, gdy zaczyna przeciekać lub korodować przestaje być skuteczny. Przy szczególnie mocnych zniszczeniach należy dokonać kompleksowej wymiany pokrycia – zdjęcia starego i położenia nowego. Przed tym należy skonsultować się z doświadczonym konstruktorem, który określi wytrzymałość więźby dachowej. W przypadku, gdy nowe pokrycie nie będzie za ciężkie, można będzie przeprowadzić demontaż i montaż na tej samej konstrukcji dachowej.  

Formalności i pozwolenia 

Zgłoszenie wymiany dachu nie jest tak skomplikowane jak uzyskanie pozwolenia na budowę. Wystarczy poinformować wydział architektoniczno-budowalny w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. W zgłoszeniu należy zawrzeć termin rozpoczęcia prac, ich zakres oraz sposób nadzoru. Po wysłaniu papierów musimy odczekać 21 dni – tyle czasu ma urząd na wniesienie sprzeciwu. W przypadku braku informacji można rozpocząć remont. Jednak, jeśli konstruktor konsultant zalecił nam wymianę konstrukcji dachu lub my sami planujemy zmienić rozmiary starego dachu, podchodzi to już pod definicję przebudowy. Należy wtedy dołączyć do zgłoszenia projekty architektoniczne i zgłosić to dodatkowo do odpowiedniego urzędu. Tak samo trzeba zrobić, gdy przebudowa zmieni powierzchnię całkowitą dachu lub obszar jego odziaływania. Gdy natomiast zmiany nachodzą na inne posesje, trzeba już się ubiegać o pozwolenie na budowę. Będzie ono potrzebne również, gdy budynek jest pod ochrona konserwatorską lub wpisany na listę zabytków. 

Dlaczego blachodachówka to dobry wybór 

Więźba dachowa jest często głównym determinantem naszego wyboru. Nie możemy pozwolić sobie na to, by nowe pokrycie zbytnio ją nadwyrężało. Dlatego najlepiej wybrać nowe pokrycie o takiej samej lub mniejszej wadze. I właśnie, blachodachówka jest takim wyborem. Lekka i trwała, a do tego łatwa w montażu, z szeroką gamą barw. Blachodachówki występują w dwóch odmianach – panelowa lub cięta na wymiar. W ofercie Blachy Pruszyński można znaleźć zarówno modele wzorowane na tradycyjnych dachówkach, między innymi MODUS, RUBIN, czy SZAFIR, jak i symulujące gont drewniany – REGLE. Jeśli preferujemy styl skandynawski, nasze oczekiwania spełni FIORD. Natomiast fanów minimalizmu zachwyci blachodachówka PŁASKA PLUS. Dachówki w arkuszach najbardziej przydają się w nieskomplikowanych dachach, maksymalnie dwuspadowych. Blachodachówki panelowe natomiast używane są do dachów skomplikowanych, ponieważ łatwo je dopasować do kompleksowych kształtów. Panel na rąbek również jest dobrą opcją. 

Przebieg wymiany 

Na początku należy zdjąć stare pokrycie. Później pozbyć się trzeba starych łat i kontrłat. Nawet jeśli są niezniszczone to prawdopodobnie nie dopasuje się do nich nowego dachu. Na końcu usuwa się warstwę wstępnego krycia – jeśli taka się znajduje na dachu. Zanim położy się nowe pokrycie warto umieścić na dachu membranę dachową, odciąży ona więźbę dachową. Czasami, jeśli konstruktor wyrazi zgodę, nową blachodachówkę można położyć na starym pokryciu – czymkolwiek ono jest – papą, gontami bitumicznymi, płaską blachą. Po takiej decyzji na dachu układa się kontrłaty, a później prostopadle do nich łaty i dopiero na nich układana jest blachodachówka. Wykorzystanie starego pokrycia jest szybsze, bo nowe wymaga dodatkowych prac i obróbek z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi.  

Co zrobić ze starym pokryciem? 

Wszystkie elementy starego dachu, tym bardziej papa i inne materiały smołopodobne należy poddać utylizacji. Najczęściej remont starego okrycia oznacza obchodzenie się z azbestem. W tym wypadku należy wcześniej wynająć odpowiednią firmę. Resztki ze startego dachu, takie jak blachodachówki możemy sprzedać do skupu, a stare dachówki wykorzystać do utwardzenia gruntu. Ponieważ większość remontów dachów produkuje dużo odpadów najczęstszym rozwiązaniem jest wynajem kontenera. W takim wypadku to firma, od której wynajęliśmy kontener jest zobowiązana do segregacji i utylizacji jego zawartości. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Samorządowcy oddali hołd patronowi Kętrzyna

Stop,stop widziałem w jakim stanie jest tablica poświęcona Ketrzyńskiemu patronowi Ogólniaka w Kętrzynie to nie mam słów na zaniechanie totalne -litery wyblakłe ledwie co można wyczytać to już nie ma specjalistów od renowacji aby tych parę liter odnowić.Tylu mamy na wysokich stanowiskach byłych uczni co nie mogą złotymi zgłoskami zapisać swój udział w renowacj tablicy,ale to wina dyrekcji że nie widzi problemu.

Zbyszek

10:21, 2025-07-12

Biorąc pod uwagę tych kilkaset osób, które odeszły w ostatnich latach, to uzupełnienie stanu zajmie conajmniej kilka następnych lat. No i lepiej nie podawać ile osób rezygnuje już po kilku/kilkunastu miesiącach. No i na koniec creme de la creme - jakość nowego pokolenia.

Zbych

20:54, 2025-07-11

To informacja statystyczna, która niczego nie dowodzi po za tym że po zmianach politycznych w kraju ludzie chetniej chcą wstąpić do służby. Co z tego, że liczba złożonych podań zwiększyła się o 100% w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku? Proszę podać ilu z tych chetnych rzeczywiscie przyjęto do pracy? Ilu zostało odrzuconych? Ilu ze względu na stan zdrowia musiało zrezygnować pomimo że resztę procedury zaliczyli? Takie informacje dadzą realny wzrost lub spadek naboru.

Co to jest?

19:49, 2025-07-11

Tak długo się nie da,osoby w kwiecie wieku zamiast zakładać rodziny spędzać muszą lata na granicy a inni w tym czasie korzystają ze wszystkich przywilei socjalnych jakie państwo polskie oferuje a głównie przejmują z korzyścią społeczności ukraińskie,ale to okaże się po jakim czasie,że wyjdzie na moje co tu nagryzmoliłem.

Zbyszek

14:43, 2025-07-11

0%