Zamknij

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

art. sponsorowany + 09:38, 22.02.2023 Aktualizacja: 09:38, 22.02.2023
kobieta w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kobieta w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem procesu rekrutacji – to właśnie od jej wyniku zależy to, czy otrzymamy ofertę pracy. Jeśli rekruter będzie z nas zadowolony i pozytywnie wyróżnimy się na tle reszty kandydatów, to przyszły pracodawca niemal na pewno zaproponuje nam atrakcyjne warunki zatrudnienia. Co zrobić, by dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna – co warto wiedzieć?

Rozmowa kwalifikacyjna to drugi etap procesu rekrutacji – zaproszenie dostaną kandydaci wyselekcjonowani na podstawie CV, portfolio, listu motywacyjnego oraz referencji. Rozmowę o pracę prowadzi rekruter, czyli pracownik działu HR lub szef firmy, w której chcemy się zatrudnić. W przypadku większych przedsiębiorstw w spotkaniu często uczestniczy przyszły bezpośredni przełożony lub szef działu. Jej zadaniem jest zweryfikowanie wiedzy oraz umiejętności kandydata.

Wielkie firmy mają rozbudowane procedury i politykę rekrutacyjną. Jej celem jest zapewnienie jednolitych szans dla wszystkich zainteresowanych, a także upewnienie się, że ofertę pracy faktycznie otrzyma najlepszy kandydat. Czasami odbywają się dwie, a nawet trzy spotkania z rekruterem, co może znacząco wydłużyć proces rekrutacji. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak szybko znaleźć pracę?

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Przed rozmową kwalifikacyjną należy dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia pracodawcy. Warto zwrócić szczególną uwagę na zakres obowiązków oraz niezbędne umiejętności. W trakcie rozmowy powinniśmy podkreślić, że posiadamy niezbędne kompetencje, a także wyliczyć najważniejsze zalety, sugerując się wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu.

Ale to nie koniec, bo warto też poszukać najważniejszych informacji na temat firmy, do której aplikujemy. Kiedy powstała? W jakiej branży działa? Czym się zajmuje? Ilu pracowników zatrudnia? Jaki ma model biznesowy? Nie musimy przeprowadzić dokładnego researchu, ale podstawowa wiedza na temat historii oraz działalności firmy pozwoli zminimalizować ryzyko głupiej wpadki.

Najczęstsze pytania na rozmowie o pracę

Przed rozmową o pracę warto przygotować odpowiedzi na najczęściej występujące pytania. Rekruterzy zazwyczaj zapytają o nasze umiejętności oraz znajomość języków obcych. Duże znaczenie ma doświadczenie – powinniśmy przygotować streszczenie zakresu obowiązków, jakie wykonywaliśmy na każdym stanowisku wpisanym do CV. Dobrym pomysłem będzie też krótka, kilkuzdaniowa wypowiedź, w której zaprezentujemy nasze najważniejsze zalety.

Rozmowa kwalifikacyjna powinna działać w dwie strony – rekruter ocenia nas, ale i my oceniamy firmę. Wykorzystajmy drugą część spotkania, by zada

intrygujące nas pytania na temat stanowiska, zakresu obowiązków czy samego pracodawcy. Ile osób pracuje w wybranym dziale? Jakie projekty będziemy realizować? Jakie benefity pozapłacowe zapewnia firma?

Na samym końcu rozmowy o pracę warto też podjąć temat oczekiwanego wynagrodzenia. Zazwyczaj zapyta o to rekruter, ale jeśli o tym zapomniał, to przypomnijmy mu o oczekiwanych zarobkach. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, to nie bójmy się ich wyrazić na głos! Lepiej zrobić to teraz, bo później może czekać nas niemiła niespodzianka.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Ubiór to ważny element rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci powinni dobrze się zaprezentować i pokazać, że wiedzą jak działają normy społeczne oraz kody ubioru. W przypadku pracy biurowej warto postawić na oficjalny, choć nie nadmiernie elegancki strój. Ważne, by był on schludny, dopasowany do okoliczności i stonowany. Należy jednak pamiętać, że w wielu zawodach wygląd nie ma aż takiego znaczenia – w takiej sytuacji możemy przyjść na rozmowę kwalifikacyjną ubrani tak, jak na co dzień.

Tuż przed rozmową o pracę

Na rozmowę kwalifikacyjną należy przybyć na czas, a najlepiej pojawić się kilkanaście minut wcześniej. Poinformujmy rekrutera, że już jesteśmy na miejscu, a następnie dajmy sobie chwilę wytchnienia. Stres to najgorszy wróg podczas rozmowy o pracę. Zróbmy wszystko, by go opanować. Jeśli zostało jeszcze kilka wolnych chwil, to dobrym pomysłem będzie szybka powtórka odpowiedzi na najważniejsze pytania.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%