Pewnie ogromna większość czytelników Tygodnika Kętrzyńskiego bywała w Węgorzewie. To niespełna 11-tysięczne miasto powiatowe szczyci się między innymi zmodernizowanym portem jachtowym, wspaniałym centrum przyrodniczo-rekreacyjnym jakim jest Park im. Jerzego Andrzeja Helwinga, Muzeum Kultury Ludowej z Parkiem Etnograficznym nad urokliwą rzeką Węgorapą i wieloma innymi atrakcjami przyjaznymi mieszkańcom miasta i odwiedzającym miasto gościom.
Od marca 2021 roku Węgorzewo stało się jednym z 35 miast elitarnego Stowarzyszenia "Polskie Miasta Cittaslow". Dołączyło tym samym do grupy miast przyjaznych mieszkańcom, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia, stanowiące alternatywę wobec postępującej globalizacji. Taka przynależność do Cittaslow to ogromny zaszczyt dla miasta - jak w skrócie podkreślił Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa tuż po przyjęciu samorządu do tego Stowarzyszenia.
Ten, 2021 rok był wyjątkowo szczęśliwym rokiem dla Węgorzewa. Niespełna 3 miesiące po zaszczytnym przyjęciu miasta do Cittaslow, dokładnie 29 czerwca tego roku, grupa miłośników Węgorzewa i regionu, których połączył wspólny cel w poszukiwaniu śladów lokalnej historii zalegalizowała Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej pod nazwą „Wendrusz”. Wendrusz to po mazursku wędrowiec.
Jak sami członkowie Stowarzyszenia napisali o sobie na własnej stronie internetowej: „Obraliśmy tę nazwę za swój szyld, bo od lat przemierzamy mazurski krajobraz w poszukiwaniu śladów historii. Dzieje regionu poznajemy, wertując literaturę, prowadząc kwerendy w archiwach czy badania w terenie. Historyczne relikty pozyskujemy na aukcjach internetowych, giełdach staroci, w antykwariatach, prowadząc poszukiwania. Każdy z nas specjalizuje się w czym innym, ale łączy nas jedno: zainteresowanie dziejami naszej Małej Ojczyzny. Jakże zresztą mogłaby być ona mała, skoro wypełnia całe serce”...
Nic ująć i dodać do tak zwięzłego celu działania Stowarzyszenia, tym bardziej, że nie są to słowa bez pokrycia. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia pod egidą niezwykle sprawnego i aktywnego prezesa p. Krzysztofa Subocza samodzielnie odremontowali z jednoczesną adaptacją do celów muzealnych pomieszczenia na zapleczu byłego dworca kolejowego, (będącego jednocześnie Muzeum Tradycji Kolejowej) na Izbę Historyczną. Izba, a w zasadzie dwie izby z przedsionkiem stały się centrum wiedzy z ekspozycją zbiorów historycznych dotyczących byłych mieszkańców Angerburga (Węgorzewa) i okolic. Każdy z przedmiotów muzealnych ma swoją historię i to nie tylko jako świadek przeszłości, ale i jego sposób pozyskania. Społeczeństwo lokalne widząc zaangażowanie członków Stowarzyszenia i poszanowanie gromadzonych przedmiotów spontanicznie wzbogaca zbiory przynosząc przedmioty, które od dziesięcioleci zalegały na strychach, piwnicach czy wręcz zawalały wszelkie komórki. Te przedmioty okazują się cennymi eksponatami niejako tworzącymi historię miasta i powiatu. Po czterech latach działalności Izba Historyczna Stowarzyszenia stała się jednym z obowiązkowych punktów odwiedzin miasta przez turystów i celem zainteresowania wielu redakcji historyczno-społecznych rozsianych po całej Polsce.
Tę placówkę kulturalno-oświatowo-historyczną naprawdę warto odwiedzić będąc w Węgorzewie, a zachętą niech będzie bardzo prężnie prowadzona internetowa strona Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej „Wendrusz” pod adresem: www.wendrusz.pl lub po prostu w wyszukiwarce należy wpisać wendrusz i nacisnąć grafikę – jest co oglądać i nacieszyć oko. Tomasz Poja
W Powiecie jeden przeciwny, w Mieście wszyscy za!
Czemu nie zamieszczono relacji z ostatniej sesji rady powiatu gdzie starosta dostał absolutorium?
absolutny
20:05, 2025-06-30
Ostrożnie z ogniem
Ktoś coś w tej redakcji czasem pisze dobrze albo źle albo jak zechce to zamieści zdjęcie to już czasem przechodzi ludzkie pojęcie redakcji.
Wołyń pamiętamy
09:28, 2025-06-30
Co naprawdę wydarzyło się w kętrzyńskim amfiteatrze?
Tak czy siak Lizurej podobnie jak Rudy opowiada farmazony
Obserwator
21:24, 2025-06-29
Marta Kamińska z absolutorium i wotum zaufania
64% poparcia, slabo
Biolchem
18:14, 2025-06-28
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz