Pracownicy Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Powiatu Kętrzyńskiego pozyskali środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy. Łącznie jest to niemal 50 tysięcy złotych.
Jak informuje Tadeusz Korowaj, dyrektor CBK, placówka otrzymała wsparcie na dwa przedsięwzięcia. Pierwsze z nich to „Ruch, zapach, dotyk”, czyli warsztaty, które odbędą się w dniach 19-21 listopada, w siedzibie CBK, przy ul. Pocztowej 11 w Kętrzynie. Na to przedsięwzięcie Centrum otrzymało 27 234,40 zł.
Drugim działaniem jest „Archiwum Cyfrowe Powiatu Kętrzyńskiego”, które będzie realizowane w drugiej połowie listopada w wybranych miejscowościach naszego powiatu.
- Będą to wystawy wybranych fotografii z zasobów archiwum. Pierwsza wystawa zaplanowana jest 14 listopada w Szkole Podstawowej w Barcianach, a kolejne w Szkole Podstawowej w Garbnie, Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Srokowie. Natomiast 23 listopada nastąpi otwarcie wystawy w siedzibie CBK, o czym poinformujemy osobnym zawiadomieniem - dodaje Tadeusz Korowaj.
Na to przedsięwzięcie CBK otrzymało dofinansowanie w wysokości 20 880,00 zł. Z części środków Centrum kupiło duży skaner, dzięki któremu digitalizowane i publikowane na stronie internetowej archiwumpowiatowe.pl będą przed wszystkim lokalne gazety, które ukazywały się na naszym terenie po 1945 roku.
- W związku z tym zwracamy się z apelem do mieszkańców naszego powiatu o użyczenie archiwalnym wydań prasy - dodaje dyrektor CBK. red
zbyszek07:38, 10.11.2024
0 0
Oglądnełem Rastenburg-Kętrzyn w tym cyfrowym wydaniu i co tu dużo nie mówić jest jak było a nawet
za Pana burmistrza Hećmana się poprawiło.Wojna była i nie ma co wspominać,Niemcy całą Warszawę
zbombardowali najcenniejsze budowle z spremedytacją i wyrachowaniem zniszczyli a tu Kętrzyn miał
gdzie PO wojnie przyjąć ludność napływową że wschodnich stron a nawet Ukraińcom dobrze się tu
poszczęściło,ale nie wszystkim tych co na wieś i kolonie trafili mieli przegrane wszystko było przez
Polaków rozszabrowane ci Niemcy,którzy jakim cudem tu pozostali bardzo im współczuli.Do tych prawd
doszedłem sam studiując książki w naszej Bibliotece,ale i te zostają zastepywane nowoczesnymi tematami,bo od kogo mamy czerpać wiedzę ? Niemcy,którzy tu mieszkali po wojnie nie byli dla nas
tacy wylewni trzeba było Pana Hećmana aby połączyć te dwa Narody a ludność Kętrzyna na niego
w ostatnich wyborach mało głosów mu dała woli historię współczesną związaną z Unią Eropejską
która chojną ręką pieniądze nam daruje,ale to my sami powinniśmy je wypracować nie liczyć na czyjąś
łaskę.Przynajmiej jak dostajemy pieniądze z Unii to niech to będzie bez fanfar a skromnie,tak jak w rodzinie są wydatki i inne plany ale nikt z tego nie robi wielkie szoł po cichu i z rozumem.
07:38, 10.11.2024
zbyszek10:32, 10.11.2024
0 0
Przeczytałem w Internecie,ktoś napisał,ze będziemy mieli 12 listopada dzień pojednania Polski z Niemcami -35 lat za nami. 10:32, 10.11.2024