Rok 2024 został ogłoszony rokiem Stanisławy Łozińskiej. Aby uczcić kętrzyńską poetkę i społeczniczkę, Towarzystwo Miłośników Kętrzyna zorganizowało konkurs recytatorski w ramach III Spotkań Lirycznych.
30 października w szranki rywalizacji stanęło 29 uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Jury w składzie: Zofia Werner, Elżbieta Wąsik, Lidia Kuberska i Marlena Szypulska, jako przewodnicząca, wyłoniło najlepszych recytatorów tego konkursu. W bloku szkół podstawowych na podium stanął Juliusz Ciborski. Był tak przekonujący, że jury nie odebrało mu punktów nawet za trzymaną w dłoni kartkę z tekstem. Wydawało się, że całym sobą poszybował w świat wykreowany przez autorkę wiersza pt. „Rozmowa” Stanisławę Łozińską, a wszystkich obecnych na sali i wsłuchujących się w recytację, świadomie pociągnął za sobą. Na oddzielną uwagę zasłużyła Maja Roguszka. Zdaje się, weteranka sceniczna. Przekonała jury piękną interpretacją, doskonale znała tekst, dobrała odpowiednią narrację, można było też dostrzec wysoką świadomość pracy z mikrofonem. Jej ubiór był odpowiedni do słów, które wybrzmiewały w wierszu pt. „Kobiety”. Sandra Milewska to mistrzyni budowania napięcia na scenie. Bardzo dobra dykcja, świetna interpretacja. Adrian Kowalski i jego „Cmentarne refleksje” wybrzmiały znakomicie dzięki dobrej dykcji, znajomości tekstu i utrzymania słuchających w odpowiednim klimacie utworu. Jakub Bokwa wydawał się absolutnie najlepszy, ale… mimo prezentowanej swobody i naprawdę dobrego warsztatu (jako jedyny przechadzał się po scenie), był także wiarygodny w interpretacji, po prostu zapomniał tekstu i utknął na długi moment. Gdyby nie to, pewnie zgarnąłby nagrodę i pierwsze miejsce.
Nie można nie napisać o Wiktorii Pietkiewicz. Przemyślany strój sceniczny, świetnie interpretująca tekst, który dobrze znała. Autentycznie przeżywała to, co mówiła. Jako jedyna, wydaje się, swoją osobą wprowadziła magię na scenę. Edyta Leontowicz ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu. Mimo widocznego zdenerwowania i stresu, stawiła czoło tym trudnościom, nie zrezygnowała i pięknie dokończyła wybrany przez siebie wiersz. Wzruszyła mnie swoją postawą. Jest pięknym przykładem na to, by się nie poddawać, choć wydaje się, że wszystko stracone. Jej gratuluję szczególnie! Wielkie podziękowanie składam Małgorzacie Margas, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie, która ugościła nas wszystkich w swoich progach. Dziękujemy dyrektorom szkół, które były reprezentowane przez swoich uczniów. Dziękujemy za współpracę i podtrzymywanie pamięci o Stanisławie Łozińskiej oraz jej poezji. Marlena Szypulska
Klasyfikacja szkół podstawowych
1. Juliusz Ciborski (SP nr 3 w Kętrzynie) za wiersz pt. „ Rozmowa” - nauczycielka przygotowująca uczniów Marlena Żukowska, dyrektorka szkoły Ewa Stadnicka.
2. Maja Roguszka (SP nr 3 w Kętrzynie) za wiersz pt. „Kobiety”.
3. Sandra Milewska (SP nr 3 w Kętrzynie) za wiersz „Decyzja”.
4. Lena Ciborska (SP nr 1 w Kętrzynie) za wiersz pt. „Rok” - nauczycielka przygotowująca uczennicę Edyta Giczewska, dyrektorka szkoły Elżbieta Jadczak.
5. Wiktoria Gałkowska (SP nr 5 w Kętrzynie) za wiersz pt. „Rozmowa” - nauczycielka przygotowująca uczennicę Dorota Malinowska, dyrektorka szkoły Bożena Mickiewicz.
Klasyfikacja szkół średnich
1. Adrian Kowalski (Zespół Szkół Rolniczych w Karolewie) za wiersz „Cmentarne refleksje” - nauczycielka przygotowująca ucznia Magdalena Jurewicz, dyrektor szkoły Jan Mickiewicz.
2. Jakub Bokwa (Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowe im. Polskich Spadochroniarzy w Kętrzynie) za wiersz pt. „Zguba” - nauczycielka przygotowująca ucznia Monika Blacha, dyrektorka szkoły Wioletta Sieruta.
3. Wiktoria Pietkiewicz (Zespół Szkół Rolniczych w Karolewie) za wiersz „Moja mama”.
Wyróżnieniem przewodniczącej jury uhonorowana została Edyta Leontowicz (SP w Kruszewcu) za recytację wiersza „Cmentarz” - nauczycielka przygotowująca uczennicę Katarzyna Korol-Taraszkiewicz, dyrektor szkoły Jerzy Pruszyński.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz