Zamek krzyżacki w Kętrzynie zbudowano w drugiej połowie XIV wieku. Była to budowla na planie kwadratu z trzema skrzydłami i wewnętrznym dziedzińcem, w XV wieku zamek otoczono murem obronnym. Po sekularyzacji Prus zamek stał się siedzibą książęcego starosty i został przebudowany.
Wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Warmińsko -Mazurskiego, jako jeden z nielicznych w okolicy udostępniony jest również turystom. Dzięki temu pretenduje do jednego z najważniejszych obiektów na mapie turystycznej Regionu Warmii i Mazur. Włączony do Szlaku Zamków Krzyżackich przyciąga co roku coraz większą rzeszę turystów. W zamku mieści się także Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Zachwyca on przyjezdnych formą architektoniczną oraz bogatymi zbiorami sztuki rzemiosła artystycznego. Elementem tworzenia lokalnej turystyki kulturowej jest kompleksowa rewitalizacja zabytków, w tym zamku.
Obecnie kończą się prace remontowe, w ramach realizowanego projektu "Zachowanie dziedzictwa kulturowego dzięki renowacji Zamku w Kętrzynie wraz z jego otoczeniem", który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w kwocie 5 309 030.06 zł. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 9 mln. zł.
Celem projektu jest ochrona zachowania dziedzictwa kulturowego miasta i regionu oraz rozwój turystyki poprzez wzrost oferty turystycznej w oparciu o dziedzictwo kulturowe.
W ramach inwestycji zaplanowano: konserwację murów obronnych zamku krzyżackiego, roboty remontowo-budowlane zamku w tym m.in. ocieplenie stropu pod poddaszem, ocieplenie dachu, wymiana okien, remont drzwi zewnętrznych, modernizacja instalacji c.w.u. i c.o. budynku, prace elektryczne, zakup wyposażenia, promocję, nadzór inwestorski. Ponadto zakupiono 2 szt. wiat drewnianych oraz 15 szt. komputerów i tablicę multimedialną. Muzeum i Biblioteka Miejska wyposażone zostaną także w różnego rodzaju meble ekspozycyjne typu: gabloty, ramy wystawiennicze ścianki szklane (kurtyny) oraz krzesła (150 szt.) na potrzeby lekcji, wykładów i spotkań. Zakupiona zostanie przenośna scena z nagłośnieniem i oświetleniem wykorzystywana do organizacji kulturalnych imprez plenerowych.
Ku końcowi zmierzają prace nad interaktywnym systemem do projekcji i multimedialną makietą miasta Kętrzyn. Opracowany zostanie również promocyjny film z animacją o historii miasta i okolic.
Efektem końcowym prowadzonych prac jest termomodernizacja Zamku oraz dostosowanie obiektu do aktualnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Realizowany projekt zakłada rewitalizację i odtworzenie w formie trwałej ruiny baszt oraz południowego i wschodniego muru obronnego Zamku krzyżackiego. Kompleksowo odremontowany Zamek w Kętrzynie z urozmaiconą ofertą kulturalną, jego promocja poza granicami Regionu będą kierować do miasta coraz większą liczbę turystów.
- Z entuzjazmem czekam na otwarcie kętrzyńskiego zamku. To historyczna perła naszego miasta, o którą należy troszczyć się w sposób szczególny. Remont oraz rewitalizacja pozwolą podkreślić świetność tego miejsca - mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. To ważna inwestycja dla miasta i mieszkańców. W sezonie letnim zamek przyciąga coraz większe rzesze turystów. Właśnie dlatego tak ważne jest otwarcie w sezonie letnim 2020. Oczywiście wszystko z zachowaniem obecnie obowiązującego reżimu sanitarnego - dodaje burmistrz.
Bez morału17:15, 21.07.2020
Jeżeli już to tu mowa o zamku krzyżackim to pamiętajmy,że u Krzyżaków nie do pomyślenia byłoby aby tuż obok w Barcianach bracia zakonni zapomnieliby o losie jakże wspaniałej budowli.
Nie będę tu dywagował,kto i dlaczego powinien iść pieszo w pielgrzymce za wstawiennictwem dla zamku w Barcianach do samej Unii Europejskiej - Sorry przecież my to Unia ?
Łysy Robcio z przodu18:34, 21.07.2020
A czy byłego burmistrza zaprosza na otwarcie zamku. Mówią nie ważne jak się zaczyna ale jak się kończy warto jednak pamiętać kto zaczął ten remont
Kustosz22:03, 21.07.2020
Muzeum też wraca na swoje miejsce? Kiedy będzie można zobaczyć wszystkie eksponaty?
Mieszkaniec06:23, 22.07.2020
Nie wiadomo jak długo w tym stanie wytrzyma( bądź co bądź zabytek)Zamek Krzyżacki w Barcianach.
Jest to własność prywatna, ale może Wojewódzki Konserwator Zabytków by się tym zainteresował.
Albo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo jeżeli pozostanie w stanie obecnym jeszcze trochę to może być za późno ,aby go uratować.
Pan M08:18, 22.07.2020
Ja już raz postawiłem konserwatora w stan gotowości bojowej w sprawie kętrzyńskiego zamku. Przynajmniej coś drgnęło. I nie interesują mnie humory tego czy innego burmistrza i pani dyrektor od kultury...
Bez morału08:50, 22.07.2020
My tu gadu,gadu a brak oczywisty jest głosu samego Pana burmistrza,który tak chętnie pisał tu do tego "Tygodnika" -Chciałbym aby postawił kropkę to już by było dużo a tak procedury idą wlasnym tropem i to wszystko.
Pan M09:11, 22.07.2020
Bez katalizatora nawet by nie drgnęły z miejsca.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnikketrzynski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
On remont zaczął tak jak woźnica krzyczał LUDZIE WĘGIEL PRZYWIOZŁEM WĘGIEL. A koń się odwraca i mówi ty żeś Q..a przywiózł !!! ??
0 0
Brakuje Ci mówcy, który przy każdej okazji potrzebował własnej adoracji? W tym wydarzeniu nie osoby są istotne a zabytek. Miasto rozpoczęło i miasto kończy inwestycje, a w między czasie nastąpiła zmiana na stanowisku burmistrza który jest jedynie wykonawca woli rady. Były burmistrz nie ma tu nic do rzeczy. Jeśli masz potrzebę zaprosić go zrob na grilla w piątek zobaczysz klasę jak skończysz.