Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową.
Palenie tytoniu jako niechlubny nałóg i przyczyna zgonów milionów ludzi nadal stanowi wyzwanie dla wielu krajów,w tym także Polski. Podobnie było w Szwecji do czasu, kiedy nie wprowadzono surowych restrykcji związanych m.in. z postanowieniami Ramowej konwencji WHO o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC).

Skandynawia przez lata kojarzona była ze sprawnie funkcjonującym systemem opieki zdrowotnej. Eksperci wskazują, że warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób kraj ten ograniczył ryzyko związane z paleniem. Otóż władze i eksperci w Szwecji skupili się na zaoferowaniu palaczom mniej szkodliwych, bo nie generujących dymu, alternatyw. W Szwecji największą popularność zyskał snus, czyli doustne saszetki z tytoniem. W Szwecji - dzięki intensywnym kampaniom, działaniom fiskalnym oraz promocji stosowania produktów zastępczych, m.in. snusu, liczba palących osób spadła o połowę, a w konsekwencji o 50 proc. spadła liczba nowo diagnozowanych nowotworów płuca.
Pięćdziesiąt procent to dużo. Według danych z raportu „Eurobarometr 506: Postawy Europejczyków wobec tytoniu i e-papierosów” wynika jasno, że na terenie Szwecji liczba palaczy konwencjonalnych wyrobów tytoniowych wciąż spada. Dzienna konsumpcja papierosów jest w tym kraju najniższa w całej UE. Ponadto w państwie tym notuje się najniższy w UE wskaźnik chorób i zgonów związanych z tytoniem. Takich statystyk mogą Szwedom zazdrościć wszystkie państwa.
Sposób opiera się więc na dostarczaniu nikotyny w formie podobnej do snusu i wykorzystaniu jej w saszetkach nikotynowych, które nie zawierają jednak tytoniu, a uzyskaną w warunkach laboratoryjnych nikotynę. W saszetkach nie znajdziemy bowiem żadnych innych dodatków - poza samą nikotyną, (która jak widomo, jest substancją psychoaktywną i uzależniającą), które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Aby ocenić wpływ konkretnego produktu zawierającego nikotynę, i to zarówno w odniesieniu do saszetek, jak i innych wyrobów, specjaliści posługują się tzw. skalą obniżania ryzyka. Za jej pomocą można przedstawić poziom ekspozycji na toksyny generowane w procesie ich używania. Zgodnie z tą klasyfikacją, najmniej szkodliwe są właśnie tzw. „modern oral products”, czyli produkty doustne, do których należą saszetki. Kolejny poziom skali to e-papierosy, potem podgrzewacze tytoniu, a na samym dole tej skali produkty do jego palenia.
Na polskim rynku od niedawna, bo od około dwóch lat, jest dostępnych coraz więcej artykułów z tej tzw. kategorii doustnej, np. saszetki VELO. W przeciwieństwie do e-papierosów czy urządzeń służących do podgrzewania tytoniu i produktów beztytoniowych, (np. mieszanki rooibosa z nikotyną), podczas używania saszetek nie wydziela się żaden aerozol z aromatem. Są więc najbardziej dyskretną formą przyjmowania nikotyny spośród dostępnych alternatyw, o czym warto pamiętać wybierając się do kina, w odwiedziny czy na zimowy wypad, na który przyjdzie nam podróżować pociągiem czy samolotem.
Obiad, który zmienia świat
Serio,niech ta Pani skorzysta z piwniczki,które jej rodzice,dziadkowie przechowują na zimę przetwory działkowe,nie nawet tego młodym się nie chce wolą sklepowe bo ładnie na półce ułożone i kuszą w blasku neonów kolorami i reklamami.
Taka prawda
11:28, 2025-12-03
List czytelniczki: Wyrzut sumienia fundacji
Jej wyborcy? Ponoć mieszka w Karolewie a na czas wyborów w Kętrzynie. Mówią, że odrazu po wyborach już się przeprowadziła do siebie do Karolewa. Jak to nazwać, świadome wprowadzenie ludzi w błąd? Powinna zrzec się mandatu i przeprosić!
Stach
07:59, 2025-12-03
List czytelniczki: Wyrzut sumienia fundacji
Niedopuszczalne zachowanie radnej w stosunku do starszej pani. Co na to jej wyborcy i co na to Burmistrz?
Agnieszka
07:55, 2025-12-03
List czytelniczki: Wyrzut sumienia fundacji
Kiedy pójdziecie zapisać się do lekarza w Przychodni to będziecie mieli szczęście jak w tym samym dniu będziecie przyjęci i jeszcze dodam od siebie,że aby osiągnąć taki wynik trzeba z rana stanąć w kolejkę kiedy Przychodnia jest jeszcze zamknięta a w tym czasie czy mróz,wiatr czy pada musisz wykazać się męstwem,żeby osiągnąć taki sukces przed rejestracji okienkiem,ale nie jest tak źle kiedy ludzie dla pokrzepienia serc z sobą się spotkają i pogadają,ta atmosfera działa jak kuracja zbiorowa a jeszcze jak kolejki nam zlikwidują do lekarzy to będziemy zadziwieni,że cudownie jesteśmy leczeni.
Zbyszek
06:43, 2025-12-03