Zamknij

Będzie nowy pieszy szlak po Warmii. Zacznie się w Świętej Lipce

17:06, 08.02.2024 . Aktualizacja: 17:06, 08.02.2024
Skomentuj Fot. E-turysta Fot. E-turysta

Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii, zrzeszające warmińskie miasta, gminy i powiaty, opracowuje pieszy szlak pielgrzymkowy przez tę krainę. Ma on na celu większą promocję historycznej krainy, Warmii.

 

Planowany pieszy szlak pielgrzymkowy przez Warmię jest wzorowany na słynnym w Europie szlaku Camino, który prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według podań, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Polski odcinek szlaku Camino przebiega m.in. przez Mazury i Warmię, ale szlak pieszy, nad którym pracuje Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii, nie zawsze się z nim pokrywa.

Podczas spotkania branży turystycznej, które odbyło się w Gietrzwałdzie, poinformowano, że pieszy odcinek szlaku wyznaczono już na terenie powiatu olsztyńskiego i kętrzyńskiego. Zaczyna się on w Świętej Lipce i wiedzie przez gminy: Reszel, Kolno, Jeziorany, Barczewo, Purda, Stawiguda, Olsztynek, Gietrzwałd i Dobre Miasto. Na trasie znalazły się m.in. gotyckie kościoły, zamek biskupi w Reszlu czy sanktuaria, a także szereg kapliczek. Wytyczony odcinek szlaku kończy się we wsi Kochanówka, w powiecie lidzbarskim. Nowy szlak nie jest jeszcze oznaczony w terenie. Gminy, przez które prowadzi, mają teraz analizować jego przebieg. Natomiast stowarzyszenie chce przygotować aplikację, związaną ze zwiedzaniem Warmii i planuje, że uwzględni ona również nowy szlak.

Istniejące od trzech lat Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów, Szlak Świętej Warmii, zrzesza samorządy leżące na Warmii. Jego partnerami są lokalni wytwórcy, m.in. wyrobów kulinarnych czy rękodzieła. Od wielu lat warmińskie samorządy podejmują działania promocyjne, by odróżnić się od otaczających tę krainę ze wschodu, zachodu i południa Mazur. Z przedstawionych na spotkaniu analiz wynika, że na Warmię przyjeżdżają turyści starsi, niż ci odwiedzający Mazury. PAP

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

OnOn

1 2

Niech redaktor napiszę o której opłacany jest przez starostę kiedy będzie ten szlak 18:38, 08.02.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OnaOna

3 0

Piłeś? 22:40, 08.02.2024


OnoOno

0 0

Picie szkodzi,co widać... 12:21, 09.02.2024


reo
0%