Zamknij

Budżet gminy Kętrzyn uchwalony jednogłośnie!

17:55, 07.02.2024 . Aktualizacja: 17:55, 07.02.2024
Skomentuj Od lewej: Krystyna Kalisz, skarbniczka gminy Kętrzyn i Paweł Bobrowski, wójt. Fot. Gmina Kętrzyn Od lewej: Krystyna Kalisz, skarbniczka gminy Kętrzyn i Paweł Bobrowski, wójt. Fot. Gmina Kętrzyn

Rada Gminy Kętrzyn uchwaliła budżet na 2024 rok. Projekt zaproponowany przez Pawła Bobrowskiego, wójta gminy Kętrzyn, zyskał jednogłośne poparcie.

 

Gminny budżet na ten rok zakłada dochody w kwocie 60 551 495 zł oraz 65 139 045 zł po stronie wydatków. Deficyt, w kwocie 4 587 550 zł zostanie pokryty przychodami z kredytów. Na najważniejsze inwestycje zarezerwowano 17 829 884 zł, w tym 14 280 159 zł na inwestycje finansowane z udziałem środków z Rządowego Funduszu „Polski Ład”.

 

Kontynuacja inwestycji

Ponad 6 milionów złotych zaplanowano na zadania związane z przebudową i modernizacją dróg gminnych w miejscowości Karolewo, Smokowo-Grabno oraz w Nowej Wsi Kętrzyńskiej. Zaplanowano również wydatki związane z opracowaniem dokumentacji technicznych na budowę i przebudowę dróg w miejscowościach, m.in.: Wilkowo, Pręgowo, Kolonia Gnatowo, Bałtrucie, Marszewo, Mażany, Nowa Różanka, Martiany, Biadaszki Małe, Smokowo-Smokowo Stare, Karolewo, Gałwuny, Kaskajmy, Gnatowo, Muławki, Nowa Wieś Kętrzyńska, Kwiedzina, Stachowizna.

Gmina Kętrzyn otrzymała dofinansowanie na przebudowę drogi w Filipówce, w wysokości 2 105 000 zł, jak i w Pożarkach – 1 850 000 zł oraz na modernizację sieci drogowej w gminie Kętrzyn (6 250 000 zł), w miejscowościach: Wopławki, Wilkowo, Gnatowo Kolonia, Bałtrucie, Marszewo, Nowa Różanka, Trzy Lipy, Muławki.

- Część tegorocznego budżetu gminy Kętrzyn zostanie przeznaczona na kontynuację inwestycji rozpoczętych w 2023 roku - informuje Paweł Bobrowski, wójt gminy Kętrzyn.

Do tych działań należy modernizacja budynku użyteczności publicznej w Kętrzynie oraz budowie parkingu i odwodnienia przy budynku Urzędu Gminy Kętrzyn, jak i budowa pomp ciepła przy Szkole Podstawowej w Karolewie oraz przy świetlicy w Mażanach i instalacji fotowoltaicznych na budynku użyteczności publicznej oraz modernizacja budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Mażany.

 

Zrównoważony rozwój

Wśród zaplanowanych zadań inwestycyjnych znalazły się również zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej, tj. budowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z instalacją gazową w Wilkowie. Całkowita wartość tej inwestycji wynosi 2 496 602,16 zł.

- Kolejnym ważnym obszarem realizacji zadań na 2024 roku, który bezpośrednio wpłynie na jakość życia mieszkańców, są działania związane z rozbudową, modernizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, w kwocie ponad 600 tysięcy złotych, jak i działania z oświetleniem miejscowości z wykorzystaniem lamp solarnych - zaznacza Paweł Bobrowski. - Tak jak w latach ubiegłych staramy się, aby rozwój Gminy wiejskiej Kętrzyn przebiegał w sposób zrównoważony, a żadna miejscowość nie pozostała bez nowych zadań inwestycyjnych. Wierzymy, że zaplanowane zadania, ujęte w budżecie na 2024 rok, wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców - dodaje wójt.

Przed głosowaniem nad przyjęciem budżetu, dokument został przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Olsztynie i uzyskał pozytywną opinię. rm

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MieszkaniecMieszkaniec

1 0

Ale jak mi się wydaje to remiza tam była to dlaczego została zlikwidowana ?
20:45, 08.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%