Zamknij

Granica z Rosją coraz bezpieczniejsza

19:43, 16.11.2023 Aktualizacja: 19:43, 16.11.2023
Skomentuj Fot. Robert Majchrzak Fot. Robert Majchrzak

Przy przejściu granicznym w Michałkowie, w gminie Barciany, uruchomiono skaner RTG do prześwietlania pociągów. Uroczyste otwarcie instalacji odbyło się w czwartek, przed południem.

 

Skaner znajduje się na kolejowym przejściu granicznym z Rosją. To już ostatnie przejście z Obwodem Królewieckim, które doczekało się skanera. Zdaniem funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, obsługujących tego typu urządzenia, jest to w tej chwili najlepszy skaner w Polsce.

 

1 100 ton betonu

Skaner to dwie duże betonowe ściany, wewnątrz których kryje się aparatura elektroniczna. Pociąg wjeżdża między nie i wtedy jest prześwietlany. Główne prace budowlane zakończyły się w marcu, natomiast po uruchomieniu urządzenia, systemów i przeprowadzaniu odpowiednich testów, w czerwcu został dokonany odbiór końcowy. Podczas prac budowlanych wykorzystano około 1 100 ton betonu i 27 ton stali zbrojeniowej. Bramownica oraz konstrukcja stalowa wieży detektorów ważą po 3,5 tony. Obiekt jest w pełni autonomiczny. Posiada własną instalację fotowoltaiczną, agregat prądotwórczy i ujęcie wody. Urządzenie pozwoli znacznie usprawnić kontrole na granicy.

- Mamy jedną z najdłuższych granic z krajem, który – powiedzmy – nie do końca jest nam dzisiaj przyjazny. Mamy też jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniej bronionych granic, nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej - mówił insp. Bartosz Zbraszczuk, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

W uroczystym otwarciu nowej instalacji uczestniczyli również Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski; Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie i nadinsp. Dariusz Postek, naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Goście podkreślali doskonałą współpracę służb z lokalnymi samorządami, które w Michałkowie reprezentowali Marta Kamińska, wójtka gminy Barciany i Michał Kochanowski, starosta kętrzyński.

 

W ochronie sankcji

Przez kolejowe przejście graniczne w Michałkowie obecnie jeździ kilka pociągów tygodniowo, które wiozą towary w obu kierunkach. Te jadące do Rosji to niekiedy rzeczy importowane z Chin, które płyną do Europy statkami, a później jadą koleją do Obwodu Królewieckiego. Przez lata polscy celnicy skupiali się głównie na sprawdzaniu tego, co jedzie z Rosji do Polski. Chodziło głównie o walkę z przemytem. Teraz do ich zadań należy też przestrzeganie unijnych sankcji. Sprawdzają więc, czy do Rosji nie jadą towary objęte embargiem. Skaner ułatwi ich wykrywanie, a doświadczenie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazuje, że Rosjanie próbują przewozić zakazane towary.

- Tego rodzaju próby zdarzają się. Przede wszystkim jest to zaawansowana elektronika. Zdarzają nam się też próby przewożenia towarów objętych sankcjami, ze względu na podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą – przyznaje nadinsp. Dariusz Postek.

Urządzenie posiada możliwość penetracji grubej stali. System jest wyposażony w funkcję rozpoznawania kategorii obiektów i automatycznie wyklucza te nieprzeznaczone do skanowania, m.in. lokomotywy i wagony pasażerskie. Podstawowa infrastruktura składa się z bunkra akceleratora, wieży detektorów oraz pawilonu obsługi. Nad torami została wybudowana bramownica, na której zostały zainstalowane systemy wizyjne i OCR oraz oświetlenie. Pawilon obsługi, o powierzchni ok. 82 m2, składa się z pomieszczenia obsługi, serwerowni, zaplecza socjalnego oraz szatni. Skaner RTG na kolejowym przejściu w Michałkowie kosztował 19 milionów złotych. Robert Majchrzak

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SrokowoSrokowo

2 3

Gratuluję Barcianom takiej Pani Wójt

08:04, 17.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Panie starosto,widzę wielką inwestycję w postaci obwodnicy Kętrzyna,która już się zaczyna wycinką drzew,potem będziemy mieli w linji prostej do Rosji ok 20 km piękną drogę a gdzie zapewnienia naszego Pana prezydenta Polski,że w rejonie przygranicznym reaktywować mamy oczka wodne,wały, bunkry,pola minowe i zasieki.Sorry ja chyba sie przeslyszałem i źle przeczytałem bo nasze władze budują szerokie drogi -No to Życzyć Szerokości w przyszłości.🙂

Zbychu

19:21, 2025-07-07

Uzależnienie i kasy najwięcej przeznaczono mam nadzieję,że powstanie sekcja kolarstwa miejsko powiatowa aby młodzież miała możliwość czynnej rywalizacji i poznawania smak przegranych akcji. Piękna to jest sprawa kiedy u młodych ludzi naturalny odruch sportu się budzi bo potem po 18 latach jest już po ptakach idą w siną dal a tam wiadomo lub nie w jakie środowisko tafi się.Jak z tego wynika Pan burmistrz daje im szansę ale nie ma szerszego przekazu tylko ta gazeta w tym temacie daje przekaz.

zbychu

10:38, 2025-07-07

W kinie letnim nad Mojem królował lew

Powiem tak,skoro my mieszkańcy miasta Kętrzyna korzystamy z infrastruktury która jest pod juryzdykcją gminy to są plaże,ścieżki rowerowo-piesze powinniśmy umieć docenić albo nie Pana wójta uczstnicząc jako wyborcy w głosowaniach na to zaszczytne stanowisko.Wczoraj zobaczyłem jako piechur,że nie ma drzew które rosły wzdłuż ścieżki na Starą Różankę wszystko prawie wycięte.Rozumiem były topole ale teraz poszły pod topór nawet małe drzewka.Wczoraj piekielnie słońce grzało i przy takim skwarze nie dałem rady drałować,pomyślałem sobie może gmina ma plan na pas startowy dla dronów i samolotów jak nie ma drzew to spokojnie nawet wojskowy samolot może wylądować.Przepraszam,że tak pomyślałem strategicznie może inni co rządzą nami mają podobną wizję ale z drugiej srony jak nas ktoś zaatakuje nie będzie się gdzie schronić wszystko będzie jak na dłoni ?🙂🙂🙂

helikopter obserwejs

07:37, 2025-07-07

Uśmiechnięty i sprawiedliwość - dobre sobie

Taki lizus

07:00, 2025-07-07

0%