Zamknij

Kolejne „elektryki” w Kętrzynie

19:23, 24.03.2023 . Aktualizacja: 19:24, 24.03.2023
Skomentuj Umowę na dostawę nowych autobusów podpisali: Ryszard Niedziółka oraz Marcin Kucharski,  prezes zarządu Busnex Poland. Fot. Anna Grula Umowę na dostawę nowych autobusów podpisali: Ryszard Niedziółka oraz Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland. Fot. Anna Grula

Z początkiem tego roku komunikacja publiczna w Kętrzynie przeszła znaczną metamorfozę. Nie tylko stała się bezpłatna dla pasażerów, ale także zasiliły ją elektryczne autobusy Yutong. Miejski samorząd idzie jednak o krok dalej, zawierając umowę na dostawę kolejnych „elektryków”.

 

Pierwszy z kontraktów objął dostawę czterech autobusów elektrycznych Yutong E10, które z początkiem 2023 r. wyjechały na ulice Kętrzyna. Ten 10-metrowy „elektryk” o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji osiąga nawet 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Busnex Poland zainstalował również 2 ładowarki dla elektrobusów. Drugi z kontraktów obejmuje dostawę kolejnych dwóch Yutongów E10 wraz ze stacją ładowania.

– To kolejny krok, który dopełnia wymianę taboru komunikacji miejskiej w Kętrzynie z autobusów spalinowych na autobusy elektryczne. Zeroemisyjny transport publiczny to bardzo ważny aspekt ekologiczny. Liczę, że bezpłatna komunikacja zachęci wielu mieszkańców do rezygnacji z poruszania się po mieście samochodem. Nowe autobusy to naprawdę wysoki komfort podróżowania – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Wraz z „elektrykami” wprowadziliśmy nowe linie autobusowe i rozkłady. Już teraz widzimy wzrost frekwencji osób korzystających z miejskiego transportu, co oznacza, że bezpłatna zeroemisyjna komunikacja to dobre rozwiązanie podnoszące komfort życia mieszkańców. Cieszę się, że rośnie także społeczna świadomość na temat ekologii – dodaje burmistrz.

Od początku 2023 roku komunikacja miejska w Kętrzynie jest bezpłatna dla mieszkańców i obejmuje nowe linie, obsługiwane przez elektryczne autobusy Yutong. Samorząd zwiększył liczbę tras do 6 oraz utworzył 20 nowych przystanków. Kętrzyn stawia także na dialog z mieszkańcami, zbierając uwagi i sugestie na temat rozkładu i kursowania komunikacji miejskiej. Realizuje również kampanię pod hasłem „Przesiądź się do elektryka”, a pasażerowie mogą sprawdzić rozkład autobusów w aplikacji „Kiedy Przyjedzie”.

Rozwój komunikacji publicznej poprzez zakup autobusów elektrycznych, instalację stacji do ich ładowania oraz przebudowę infrastruktury transportowej, jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Łączna wartość dotacji dla dwóch projektów wynosi ponad 15,3 mln zł. red

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

Jakiś ktoś Jakiś ktoś

0 5

Do przystanku na Gdańskiej przy działkach przydałoby się przejście dla pieszych 11:41, 25.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

zbychuzbychu

3 2

Jeden komentarz tylko,jakoś nikomu się nie spieszy,ale za to po ulicach mkną auta,których
właściciele i niektórzy radni miejscy nie wyobrażaja sobie bez nich życia.Jak to jest Panie burmistrzu
prawi Pan o ekologii a słyszałem,że bedzie przybywać nam nowych postoi dla aut.Ponoć ma stanąć
10, za garażami wzdłuz ul.Pileckiego gdzie miasto nasadziło drzewka i jest trawnik zielony.? 07:25, 26.03.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pan MPan M

4 0

Trudno funkcjonować osobie aktywnej zawodowo bez sprawnego transportu. Polityka Hećmana i redukcja roli komunikacji miejskiej od 2007 a zwłaszcza 2012 roku realizowana rękami kolejnych prezesów Komunalnika, doprowadziła zgodnie z moją prognozą do zmiany zachowań komunikacyjnych mieszkańców. Sytuacji tej nie zmieni bałagan wprowadzony przez Niedziółkę zwany szumnie reformą komunikacji. Socjalna usługa o niskim standardzie nie przekona użytkowników samochodów osobowych, do opuszczenia strefy komfortu i zajęcia miejsca w małym, ciasnym autobusie. I nikogo nie interesuje czy będzie on bezbiletowa, elektryczny czy na koński mocz. Zresztą czy Niedziółce chodzi o to żeby było lepiej?
Polecam tekst:
Pytanie jak bumerang - czyli: W czyim interesie działa Niedziółka?

https://www.facebook.com/profile.php?id=100090577328971 23:46, 14.04.2023


TokaraTokara

4 1

Co za *%#)!& wymyślił 40 km/h w Kętrzynie??? 18:11, 27.03.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pan MPan M

2 0

Skutek polityki Hećmana, a następnie Niedziółki. Gdyby była obwodnica, nie byłoby tematu. 23:37, 14.04.2023


Pan MPan M

4 0

Niestety Redaktorze, nie jest tak cukierkowo. Polecam tekst:
Pytanie jak bumerang - czyli: W czyim interesie działa Niedziółka?
https://www.facebook.com/profile.php?id=100090577328971 23:35, 14.04.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%