Zamknij

Polityka senioralna musi być priorytetem. Pierwsza sesja Rady Seniorów Gminy Barciany

20:40, 13.01.2023 . Aktualizacja: 16:59, 17.01.2023
Skomentuj Fot. Gmina Barciany Fot. Gmina Barciany

W Barcianach doszło do pierwszej sesji gminnej rady seniorów. Głównymi tematami spotkania były sytuacja demograficzna gminy i propozycje działań rady w najbliższym czasie.

 

Seniorzy stanowią 25 procent mieszkańców gminy Barciany. To niemal 1,5 tysiąca osób. Okazuje się, że największy procentowy udział w tym zakresie dotyczy Rodel, gdzie seniorzy to 30,7 procenta ogółu mieszkańców. Kolejne są Skierki (29,21%) i Barciany (29,17%). Procentowo najmniej osób mających 60 lat i więcej mieszka w Podławkach (21,37%) i Momajnach (21,43%). Według danych od 2016 roku, liczba mieszkańców gminy Barciany zmalała o 647 i aktualnie stanowi 5 799 osób. W ubiegłym roku urodziło się 46 nowych mieszkańców gminy, a zmarło 79 osób. Statystyki wyraźnie wskazują na starzenie się lokalnej społeczności.

- Właśnie dlatego chciałam powołania rady seniorów i uważam, że polityka senioralna musi być wśród naszych priorytetów - mówi Marta Kamińska, wójt gminy Barciany.

Co to znaczy w praktyce?

- Na przykład stworzenie jednostki, która zapewni seniorom opieką - dodaje Marta Kamińska.

Taka placówka ma powstać niebawem w Mołtajnach. Będzie mogła obsłużyć osiem osób. Z kolei w byłej siedzibie Placówki Straży Granicznej w Barcianach planowane jest stworzenie miejsca spotkań i organizacji wydarzeń dla seniorów. Budynek będzie też siedzibą organizacji pozarządowych.

Podczas pierwszego posiedzenia, Lida Łojko, przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Barciany, poprosiła o wsparcie w organizacji wyjazdów na koncerty i do teatru. Kolejne zgłoszone inicjatywy dotyczą prelekcji na temat zdrowia, porad prawnych (podatki, ulgi, sprawy spadkowe) i kursów zwiększających kompetencje cyfrowe. Ustalono, że pierwszy kurs komputerowy odbędzie się już 24 stycznia, w Szkole Podstawowej w Barcianach. Z kolei Danuta Ceglarska zaproponowała, aby przy współpracy z sołtysami spróbować dotrzeć do osób starszych, które potrzebują pomocy, ale nie zawsze potrafią o nią poprosić. Czesław Kopko, wiceprzewodniczący rady, wskazał natomiast na problemy seniorów potrzebujących umieszczenia w domach pomocy społecznej. Jak wskazał, główne bariery to koszty i brak wolnych miejsc.

Podczas sesji, podobnie jak wójt, gotowość do współpracy i wsparcia inicjatyw seniorów zadeklarował Tomasz Miroński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Barcianach. Uroczystym momentem sesji było wręczenie radnym-seniorom oficjalnych zaświadczeń o wyborze. red

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%