Coraz częściej mówi się o ograniczeniach w używaniu fajerwerków. Głos w tej sprawie zabrała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska – w rozmowie z RMF FM.
Podczas Porannej rozmowy w RMF FM minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska została zapytana o pomysł wprowadzenia zakazu używania fajerwerków. Jak oceniła, decyzja w tej sprawie powinna należeć do samorządów, które znają lokalne uwarunkowania i mogą same regulować tę kwestię.
Hennig-Kloska przypomniała, że w Sejmie czekają już dwa projekty ustaw dotyczące ograniczeń w sprzedaży i używaniu pirotechniki. Ich celem jest m.in. umożliwienie gminom wprowadzania zakazów na swoim terenie.
– Samorządy powinny móc decydować, czy wprowadzić zakaz – powiedziała przedstawicielka Polski 2050.
– Chodzi o to, żeby one mogły zarówno ustanawiać, jak i uchylać taki zakaz. Czyli brały za to współodpowiedzialność. Wtedy też mamy edukację i wsparcie w regionach dla tego typu projektów poselskich – dodała Hennig-Kloska.
Minister przyznała w rozmowie z RMF FM, że od lat nie korzysta z fajerwerków. Jak wyjaśniła, ich używanie negatywnie wpływa na zwierzęta i środowisko.
W jej opinii, tzw. „miękki zakaz”, w którym decyzja należy do lokalnych władz, byłby najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Jak informuje RMF FM, w wielu miastach w Polsce prowadzone są już konsultacje społeczne w tej sprawie.
Przykładowo w Krakowie mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w ankiecie dotyczącej pokazów pirotechnicznych i ich ewentualnych alternatyw, takich jak lasery czy tzw. „ciche fajerwerki”.
Prezydent odwiedzi Kętrzyn?
Wysłać zaproszenie to nie znaczy jeszcze je potwierdzić.
Baju baju ...
18:25, 2025-11-04
Prezydent odwiedzi Kętrzyn?
Bo to jest nasz Prezydent. Najlepszy jakiego Polska miała do tej pory.
Po pierwsze Polska p
18:14, 2025-11-04
Kluchy warmińskie z certyfikatem!
Mam problem ukisiłem kapustę na zimę ale p r z e s o l i ł e m .
soliłem,soliłem aż .
19:10, 2025-11-03
Dyskusja o szpitalu przełożona na 13 listopada
Ginekologia jest w Mrągowie i nie ma potrzeby żeby była w każdym mieście.
Pacjentka
17:42, 2025-11-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz