Od września lekcje WF będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Ministerstwo Edukacji wprowadza nowe zasady, które obejmą wszystkie szkoły – od podstawówek po licea.
Od nadchodzącego roku szkolnego uczniowie wszystkich typów szkół czekają istotne zmiany na lekcjach wychowania fizycznego. Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała dokument, który aktualizuje wymagania stawiane nauczycielom i uczniom – to największa korekta podstawy programowej WF od lat.
Nowa podstawa programowa obejmie zarówno dzieci w klasach I–III i IV–VIII szkół podstawowych, jak i młodzież uczącą się w liceach, technikach oraz szkołach branżowych.
Po raz pierwszy ujednolicono podejście do wszystkich etapów nauki – od przedszkola po szkoły policealne – kładąc nacisk na rozwój umiejętności ruchowych i budowanie trwałych nawyków aktywności fizycznej.
Wprowadzono większe zróżnicowanie metod, by zachęcić uczniów do ruchu – od zajęć na świeżym powietrzu, przez elementy prozdrowotne i proekologiczne, aż po wykorzystywanie nowych technologii do monitorowania sprawności. Uczniowie mają nie tylko ćwiczyć, ale też rozumieć wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i codzienne życie.
Zmiany obejmą także klasy I–III szkoły podstawowej. Dla tej grupy wiekowej po raz pierwszy wprowadzono obowiązek przeprowadzania testów sprawnościowych – dotychczas obowiązywały one jedynie starsze dzieci. Ma to pomóc nauczycielom lepiej oceniać rozwój uczniów i dostosować zajęcia do ich możliwości.
Dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej przewidziano dodatkowy blok zajęć poświęcony ćwiczeniom wykorzystywanym m.in. w rekrutacji do służb mundurowych.
W szkołach ponadpodstawowych moduł ten stanie się obowiązkowy dla wszystkich uczniów – to odpowiedź na rosnące zainteresowanie zawodami wymagającymi wysokiej sprawności fizycznej.
Nowe wymagania będą obowiązywać od 1 września 2025 roku. Wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej zostaną udostępnione materiały dla nauczycieli wychowania fizycznego, które pomogą im wdrożyć zmienione wytyczne w praktyce.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Alexander Fox | PlaNet Fox z Pixabay
Są pieniądze na likwidację azbestu
jakby to powiedział BoguśLinda
...o zapylaniu!
12:01, 2025-07-25
Są pieniądze na likwidację azbestu
- i w naszej gminie i we wszystkich gminach polskich, i jedna i druga i obie kwoty razem to wartość głupoty obywateli, którzy to faktycznie finansują płacąc pit, vat, akcyzę, zus, p.od.nieruchomości, podatek rolny... ale to pikuś, bo wiedzą, że są mądrzy bo tą samą drogą zapłacili duuużo więcej za covida, za dziurę w ozonie, za ce-o-dwa, i inne hucpy, a skąd wiedzą... ano przecież od samych hucpiarzy jest ta wiedza, święta jak holokałst, przykazanie pierwsze i jedyne i wystarczające: planeta płonie kasa płynie amen! A teraz coś do ręki: usuwany jest eternit w którym minerał włóknisty o nazwie azbest jest zamurowany piaskiem i cementem, "zagrożenie" jest kłamstwem urzędniczym, i co ciekawe występuje tylko w polskich przepisach... zupełnie nie-unijnych, ale płaćcie płaćcie, będziecie bardziej... Pa-pa, bracia w biedzie, Bogumił Kowszuk
co wy wiecie o zapyl
11:56, 2025-07-25
Nowa odsłona sali ślubów w Barcianach
Fajna,ale gdzie akcenty biało-czerwone no i krzyż.
Zbyszek
10:14, 2025-07-24
Są pieniądze na likwidację azbestu
To tylko 4-miesięczna pensja wójta. Po co o tym pisać? Bez jaj...
dezinformacja
15:36, 2025-07-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz