Zamknij

Wojsko Polskie znów się zbroi. Tym razem chodzi o setki tysięcy pocisków

12:00, 03.06.2023 Źródło: MON
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / gov.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej / gov.pl

Minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową  na dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm z możliwością pozyskiwania również różnych typów amunicji 120 mm. - To kolejny krok do wzmocnienia bezpieczeństwa kraju - wskazuje

Umowa pozwala zwiększyć moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego. 

- Umowa wpisuje się w rządowy program rezerw amunicyjnych, który na podstawie uchwały Rady Ministrów został przyjęty przez rząd RP. Ta umowa dziś zatwierdzona jest pierwszym etapem realizacji programu, którego celem jest doprowadzenie do tego, żeby polski przemysł zbrojeniowy zwiększył swoje moce produkcyjne - wskazuje minister Błaszczak.

Amunicja ta, jak tłumaczył, ma być wykorzystywana na szkolenie polskich żołnierzy, a także stanowić rezerwę dla wojska. W perspektywie czasu, kiedy mocne produkcyjne wzrosną szef MON liczy, że amunicję będzie można również eksportować. 

- Zdajemy sobie sprawę z potrzeb europejskich i światowych związanych właśnie z uzupełnieniem składów, ze wzmacnianiem wojska. chodzi tu oczywiście o państwa NATO - tłumaczy.

MON w komunikacie wskazuje, że w efekcie zawartej umowy ramowej, na przestrzeni realizacji całego projektu, "pozyskanych zostanie rekordowa ilość, liczona w setkach tysięcy, różnego rodzaju amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm.".

Ponadto przewiduje się możliwość pozyskiwania amunicji dedykowanej do szkolenia wraz z pakietami szkoleniowymi. Umowa dopuszcza także możliwość pozyskiwania amunicji kal. 120 mm.

- Doświadczenia z wojny na Ukrainie stanowią wprost, że artyleria odgrywa kluczową rolę, zarówno jeżeli chodzi o skuteczną obronę, jak i metody ataku. Decyzje władz polskich skoncentrowane są na tym, żeby wzmacniać artylerię. Dlatego też wzmacniamy artylerię poprzez wyposażanie jednostek Wojska Polskiego w nowoczesną broń. Zarówno dotyczącą artylerii rakietowej, jak i artylerii lufowej - wskazywał minister Mariusz Błaszczak. 

(Źródło: MON)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

jotjot

0 0

"Znów się zbroi" Najwyższa pora. Po tym jak wszystko oddaliśmy Ukrainie musimy w końcu zadbać o bezpieczeństwo Polaków. Jak widać i słychać na Amerykanów ani NATO nie ma co liczyć. 17:17, 03.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%