- Raiffeisen Bank International dokonał bezprawnie jednostronnej zmiany umowy o kredyt hipoteczny w zakresie nowych numerów kont do spłaty i obsługi kredytów - wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK na bank karę w wysokości ponad 3,1 mln zł.
W listopadzie 2018 r. nastąpił podział Raiffeisen Bank Polska (RBP). Tak zwaną działalność podstawową, czyli np. rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, przejął Bank BGŻ BNP Paribas (obecnie BNP Paribas Bank Polska). Natomiast działalność hipoteczna została w Raiffeisen Bank International (RBI) Oddział w Polsce.
Komisja Nadzoru Finansowego w warunkach dla prowadzenia przez RBI działalności w Polsce zastrzegła, że fuzja nie może pogorszyć sytuacji kredytobiorców, a rozwiązania stosowane w związku z tym muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami i decyzjami władz regulacyjnych w Polsce (m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).
Jednak podział banku spowodował komplikacje dla posiadaczy kredytów hipotecznych indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego.
- Wcześniej ich obsługa odbywała się w ramach jednego banku. Na podstawie pełnomocnictw udzielonych przy zawieraniu umowy kredytowej bank automatycznie pobierał z konta klienta kwotę niezbędną do zapłaty raty czy innych opłat związanych z kredytem. Po fuzji kredyt pozostał w RBI (następcy prawnym RBP), natomiast konto do jego obsługi trafiło do BNP Paribas - wskazuje UOKiK.
Zgodnie z umową kredytową wszelkie jej zmiany miały być dokonywane w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Tymczasem Raiffeisen Bank International we wrześniu i październiku 2018 r. wysłał do kredytobiorców pisma informujące, że po fuzji do obsługi kredytów właściwe będą dwa nowe rachunki założone w RBI – jeden w walucie kredytu do spłaty rat (przy czym klient sam musiał je przeliczyć według aktualnego kursu), drugi w walucie polskiej do opłacenia składek ubezpieczeniowych i innych opłat. Dokonał zatem jednostronnej zmiany umowy o kredyt hipoteczny z konsumentami.
- Raiffeisen Bank International nie był uprawniony do jednostronnej zmiany umów kredytowych, zwłaszcza w tak ważnej dla konsumentów kwestii jak sposób spłaty kredytu. Takie zmiany powinny być przeprowadzone za zgodą obu stron w drodze aneksu. Dlatego uznaliśmy, że bank wprowadzał konsumentów w błąd, rozpowszechniając nieprawdziwe informacje o nowych rachunkach – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Co więcej, jak wynika z licznych skarg, RBI niektórym konsumentom przekazywał tę informację listem zwykłym lub nawet mailem. Informacje te nie dotarły do wszystkich konsumentów, czasem nie były w nich podane numery nowych rachunków lub termin, od kiedy należy w ten sposób spłacać kredyt. Wszystko to powodowało dezorientację klientów - nie wiedzieli na który rachunek wpłacać pieniądze. Osoby, które zgodnie z umową nadal zapewniały na dotychczasowym rachunku kwoty niezbędne do obsługi kredytu, dostawały SMS-y, że mają zaległości w spłacie i bank uruchomił wobec nich windykację.
- Konsumentów nie mogą dotykać negatywne konsekwencje przekształceń podmiotowych u przedsiębiorcy, z którym są związani umową. Mimo zmiany strony umowy, pozostałe warunki powinny pozostać takie same. Podczas uzgadniania warunków fuzji banki powinny wziąć pod uwagę ten aspekt. Skoro jednak tego nie zrobiły, to zmiany warunków umowy miały obowiązek dokonać zgodnie z prawem, czyli w drodze aneksu uzgodnionego z kredytobiorcą - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Kolejny etap prac w Bezławkach dobiegł końca
Kętrzyna nikt nie ruszy aby nastąpiła odbudowa murów miejskich,baszty bo i po co,kawiarnia koło szpitala będzie miała teraz najlepszą renomę.
zbyszek
20:39, 2025-10-28
Wędkarze rywalizowali o puchar starosty
Na czym polegało organizowanie przez starostwo zawodów i ile nas to kosztowało? Zabawa, zabawa i zabawa starosta idealny do zabawek.
To w godzinach pracy
18:15, 2025-10-28
Wyrozębska odleciała! Rok więzienia za prawdę
Oni są , ci wszyscy niby przyjaciele póki obiecuje im stolki a Karol promuje. Oa bardzo chętnie sie na nich powołuje ale czy oni też ????
Stachowyj
15:48, 2025-10-28
Wyrozębska odleciała! Rok więzienia za prawdę
Z tego co pamietam "media" i grupa ludzi z fundacji Wyrozębskej szkalowały wszystkich, ktorzy pisali prawde o niej i jej działaniach. Jej bliski kolega Kacper i Magna M. dostał wyrok w tej materii. Okazuje sie po raz kolejny, że osoba ta manipuluje i łże. Pani Anna jak czesto zwraca się do Sądu tak czesto ląduje na ławie przegrywów. Oczywistym jest, że liczy na wsparcie partyjnych kolegów. Niestety nikt nie będzie sie narażał dla tak mało rozsadnej osoby bowiem wpadła ona do szamba i ciagnie za soba każdego .
Obserwator
15:30, 2025-10-28
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz