Rozwiązanie problemu twardej wody w postaci montażu urządzenia, jakim jest zmiękczacz do wody, to sprawdzony i bardzo popularny sposób wśród mieszkańców budynków jednorodzinnych. Czy mieszkańcy budynków wielorodzinnych też mogą korzystać z komfortu, jakim jest miękka woda? Ile kosztuje montaż i użytkowanie takiego systemu w przypadku bloku wielorodzinnego. Ne te pytania, a także wiele innych, odpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu.
Dlaczego miękka woda w bloku wielorodzinnym jest lepsza od twardej?
Woda o obniżonej twardości pozwala uniknąć wielu uciążliwości w blokach wielorodzinnych, które pojawiają się już powyżej twardości 150 mg CaCO₃/l (8,4stopni niemieckich) i są coraz bardziej odczuwalne wraz ze wzrostem tego parametru.
Miękka woda w poszczególnych mieszkaniach to:
- brak uciążliwych osadów wapiennych na bateriach, zlewach, sanitariatach, kabinach prysznicowych oraz na łazienkowej glazurze.
- dłuższa żywność domowego AGD (pralka, czajnik itp.) ze względu na brak wytrącania się kamienia kotłowego na grzałkach tych urządzeń
- nawilżona skóra bez podrażnień oraz gładkie włosy po kąpieli
- miękkie tkaniny po praniu
- zmniejszone zużycie detergentów ze względu na lepsze ich pienieni w wodzie
Woda o obniżonej twardości niesie wiele korzyści również dla całego budynku wielorodzinnego. Do najważniejszych zalet miękkiej wody w tym przypadku należą:
- Brak wzrostu kosztów ogrzewania ciepłej wody użytkowej ze względu na brak kamienia kotłowego w wymienniku cwu. Kamień kotłowy będąc dobrym izolatorem ciepła, zwiększa zapotrzebowanie na energię cieplną w celu ogrzania wody.
- Dobry strumień wody w kranach ze względu na brak strat ciśnienia wody, które powstają w wyniku zmniejszenia średnicy rur instalacji wodociągowej osadami z kamienia.
- Brak nieprzewidzianych kosztów związanych z wymianą lub naprawą urządzeń j infrastruktury technicznej budynku t. j. pompy obiegowe, wodomierze, zestawy do podnoszenia ciśnienia wody, których zużycie wzrasta w przypadku ich obrastania osadami z twardej wody.
- Jak pozbyć się problemu twardej wody w bloku wielorodzinnym?
Najbardziej skutecznym rozwiązaniem problemu twardej wody w blokach wielorodzinnych jest montaż zmiękczacza do wody. Urządzenie tego typu działa na zasadzie wymiany jonowej – sprawdzonej, bezpiecznej i szeroko stosowanej technologii uzdatniania wody na całym świecie. Umieszczenie zmiękczacza na głównym przyłączu wodociągowym, tuż za licznikiem głównym budynku, zapewnia ochronę całej instalacji wodociągowej (woda zimna, ciepła a teraz cyrkulacyjna) wraz z zamontowanymi urządzeniami technicznymi, a także chroni przed osadami z kamienia wszystkie urządzenia AGD w mieszkaniach korzystające z wody.
Jaki jest koszt centralnego zmiękczacza do wody w bloku wielorodzinnym?
Koszt centralnego zmiękczacza wody w budynku wielorodzinnym obejmuje koszty inwestycyjne, jak i koszty związane z jego późniejszą eksploatacją.
Na koszty inwestycyjne składają się:
- Kupno centralnego zmiękczacza do wody wraz z filtrem eliminującym zanieczyszczenia mechaniczne, np. rdza, piasek, cząstki uszczelnień, pochodzące z sieci wodociągowej
- Konieczność wykonania przeróbek hydraulicznych w istniejącej instalacji wodociągowej budynku w celu podłączenia urządzenia.
- Wykonanie instalacji dla popłuczyn ze zmiękczacza, które odprowadzane są do kanalizacji budynku
- Koszty związane z eksploatacją zmiękczacza wody to:
- Koszt zużycia soli w tabletkach i wody podczas regeneracji zmiękczacza.
- Regularne przeglądy serwisowe (zazwyczaj raz w roku) obejmujące czyszczenie głowicy sterującej z osadów z kamienia i złogów solnych
- Znikomy koszt zużycia energii elektrycznej przez głowicę sterującą zmiękczacza.
Dla centralnych zmiękczaczy wody montowanych w blokach wielorodzinnych koszt instalacji przypadający na pojedynczy lokal mieszkalny zmniejsza się wraz ze wzrostem liczby mieszkanie w budynku. Dotyczy to zarówno wydatków związanych z zakupem i montażem urządzenia, jak i kosztów jego eksploatacji, co sprawia, że w większych obiektach obciążenie finansowe na pojedyncze mieszkanie jest niższe.
Dla przykładu instalacja zmiękczacza w bloku wielorodzinnym wiąże się z kosztem kilkunastu tysięcy złotych, natomiast w budynkach liczących ok. 70 mieszkań może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cena ta obejmuje zarówno montaż, jak i wszystkie niezbędne materiały instalacyjne związane z montażem zmiękczacz wody. Po rozłożeniu całkowitego kosztu na liczbę lokali jednorazowy wydatek na mieszkanie wynosi zazwyczaj od 300 do 600 zł.
Jeśli chodzi o bieżące koszty związane z eksploatacją centralnego zmiękczacza wody, które obejmują zakup soli w tabletkach, oraz wodę potrzebną do regeneracji urządzenia, jak również coroczny serwis – mieszczą się one w przedziale od 3 do 10 zł miesięcznie na jedno mieszkanie.
Czy montaż centralnego zmiękczacza w bloku wymaga spełnienia wielu warunków?
Zamontowanie zbiorczego zmiękczacza do wody w budynku wielorodzinnym nie wymaga spełnienia wielu wymagań. Wystarczy przeznaczyć niewielką przestrzeń w pomieszczeniu technicznym, zapewniając dostęp do kanalizacji oraz jednofazowego zasilania elektrycznego. Najczęściej urządzenie instalowane jest w miejscu, gdzie znajduje się główny wodomierz, gdyż tego typu pomieszczenia spełniają zazwyczaj niezbędne wymagania. W przypadku zmiękczacza wody przeznaczonego do obsługi około 100 mieszkań wystarczy jedynie około 2–3 m2 wolnej przestrzeni.
Gdzie najlepiej zamówić montaż centralnego zmiękczacza wody?
Warto powierzyć montaż centralnego zmiękczacza wody firmie z doświadczeniem w tego typu realizacjach. Niewłaściwy dobór urządzenia może prowadzić do niepotrzebnie wysokich kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych w przypadku przewymiarowania urządzenia, oraz nieskutecznego zmiękczania wody i spadków ciśnienia przy szczytowych zużyciach wody w przypadku zbyt małego zmiękczacza.
Jednym z przedsiębiorstw specjalizujących się w doborze, montażu oraz serwisie takich urządzeń jest firma Inżyniera wody z Olsztyna.
Wycenę montażu najlepiej dokonać za pośrednictwem zarządcy nieruchomości lub spółdzielni, ponieważ dysponują one kluczowymi danymi, takimi jak zużycie wody w budynku, a także sprawnie przeprowadzają procedurę organizacji prac.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz