Zamknij

Ekoprojekt kominki – jakie normy powinny spełniać nowoczesne kominki na drewno i pellet?

art. sponsorowany + 13:06, 19.02.2025 Aktualizacja: 13:06, 19.02.2025

Klimat panujący w Polsce wymusza ogrzewanie domów przez długi sezon i ich dogrzewanie w okresach przejściowych. Z procesu tego możemy korzystać, ciesząc się jednocześnie przytulną atmosferą, jaką wprowadzają kominki. Te jednak, aby mogły być sprzedawane i użytkowane, muszą spełniać normy, jakie narzuca Ekoprojekt. Kominki na drewno i pellet, zgodne z wymogami unijnymi, okazują się opłacalne nie tylko w kwestii ochrony środowiska, ale też pod względem wygody na co dzień i oszczędności finansowych. Dowiedz się więcej o takich urządzeniach!

Czym jest Ekoprojekt i w jakim celu go opracowano?

Ekoprojekt jest pojęciem ogólnym, oznaczającym plany z zakresu ochrony środowiska. Natomiast w kwestii urządzeń służących do ogrzewania domu i wody nazwa ta oznacza dyrektywę Parlamentu Europejskiego, odnosząca się do wymagań energetyczno-emisyjnych dla takich urządzeń, w tym kominków na drewno i pellet, jak również wszelkich pieców, kotłów i kuchenek. Dyrektywa ta jest formą aktu prawnego, który obowiązuje od stycznia 2022 roku. Jednak już lata wcześniej na rynku dostępne były nowoczesne ekologiczne kominki. Z kolei od tej daty wszystkie urządzenia wprowadzane na rynek powinny spełniać określone normy. Celem tego jest:

  • ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, a także gazów cieplarnianych – poprawa jakości powietrza i tym samym zdrowia populacji;
  • zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w całej Unii Europejskiej;
  • obniżenie zużycia energii poprzez jej efektywne pozyskiwanie wykorzystanie i zapobieganie jej utracie.

Co można zyskać decydując się na kominek zgodny z Ekoprojektem?

Kominki spełniające normy Ekoprojektu, np. marki Defro Home, przede wszystkim służą lepszemu dobru ogólnemu. Starsze modele mogły odpowiadać za wysoką emisję dwutlenku węgla i wielu innych związków szkodliwych dla środowiska. Stopniowe zmiany w wyniku dostosowywania się do wymogów mogą poprawić jakość powietrza, co jest szczególnie istotne na obszarach najbardziej zanieczyszczonych smogiem, ale nie tylko.

Co więcej, posiadanie kominka spełniającego normy Ekoprojektu może przynieść sporo korzyści właścicielom nieruchomości. Takie nowoczesne urządzenia są wysoce zautomatyzowane, dzięki czemu usprawniają proces grzewczy. Przede wszystkim pozwalają na ograniczenie zużycia opału, co finalnie oznacza, że można zaoszczędzić na kupnie drewna czy pelletu. Ponadto zużywają mniej energii elektrycznej w porównaniu do starszych modeli (oszczędność na rachunkach za prąd), a także zapewniają efektywne wykorzystanie i rozprowadzanie pozyskiwanego ciepła. W tym przypadku szczególnie warte uwagi są kominki z płaszczem wodnym. Ekoprojekt nie wymusza ich rodzaju, ale sam fakt ogrzewania wody przy okazji palenia ogranicza straty ciepła i emisję szkodliwych związków.

Jak sprawdzić, czy kominek na drewno i pellet spełnia normy Ekoprojektu?

Chcąc wybrać kominek ekologiczny na drewno lub pellet, nie musisz znać dokładnych założeń projektu unijnego. Obecnie producenci sprzętów grzewczych jasno przedstawiają, czy ich produkt spełnia wymogi, zaznaczając najczęściej zielone logo Ekoprojektu. Odpowiedni certyfikat to gwarancja, że dany kominek spełnia normy i tym samym może być sprzedany i wprowadzony do użytku. Najważniejsze normy dotyczą natomiast:

Sezonowej efektywności energetycznej – w przypadku kominków z zamkniętą komorą spalania, zasilanych pelletem, nie może być niższa niż 79%, natomiast dla kominków na drewno i inne paliwa nie może być niższa nić 65%. Z kolei przy komorach otwartych jest to 30%.

Emisji pyłów PM – przy kominkach na pellet z zamkniętą komorą nie może przekraczać 20 mg/m³, przy innym rodzaju opału 40 mg/m³, a przy komorach otwartych 50 mg/m³.

Warto jednak pamiętać, że obecnie na rynku dostępne są nowoczesne kominki, których efektywność i ekologiczność jest nawet wyższa od norm uwzględnionych w Ekoprojekcie. Szczegółowe dane dotyczące takich kwestii możesz znaleźć w specyfikacji technicznej konkretnego modelu kominka.

Źródła:

  1. https://trendkominki.pl/pl/blog/jakie-kominki-spelniaja-wymagania-ekoprojektu-1661531862.html
  2. https://kratki.com/pl/blog/kominki-zgodne-z-normami
  3. https://www.kominki.org/artykul/5603,jak-sprawdzic-czy-kominek-spelnia-ekoprojekt
  4. https://cuk.pl/porady/jak-sprawdzic-czy-kominek-spelnia-normy-ekoprojektu-ecodesign
(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%