Klimat panujący w Polsce wymusza ogrzewanie domów przez długi sezon i ich dogrzewanie w okresach przejściowych. Z procesu tego możemy korzystać, ciesząc się jednocześnie przytulną atmosferą, jaką wprowadzają kominki. Te jednak, aby mogły być sprzedawane i użytkowane, muszą spełniać normy, jakie narzuca Ekoprojekt. Kominki na drewno i pellet, zgodne z wymogami unijnymi, okazują się opłacalne nie tylko w kwestii ochrony środowiska, ale też pod względem wygody na co dzień i oszczędności finansowych. Dowiedz się więcej o takich urządzeniach!
Ekoprojekt jest pojęciem ogólnym, oznaczającym plany z zakresu ochrony środowiska. Natomiast w kwestii urządzeń służących do ogrzewania domu i wody nazwa ta oznacza dyrektywę Parlamentu Europejskiego, odnosząca się do wymagań energetyczno-emisyjnych dla takich urządzeń, w tym kominków na drewno i pellet, jak również wszelkich pieców, kotłów i kuchenek. Dyrektywa ta jest formą aktu prawnego, który obowiązuje od stycznia 2022 roku. Jednak już lata wcześniej na rynku dostępne były nowoczesne ekologiczne kominki. Z kolei od tej daty wszystkie urządzenia wprowadzane na rynek powinny spełniać określone normy. Celem tego jest:
Kominki spełniające normy Ekoprojektu, np. marki Defro Home, przede wszystkim służą lepszemu dobru ogólnemu. Starsze modele mogły odpowiadać za wysoką emisję dwutlenku węgla i wielu innych związków szkodliwych dla środowiska. Stopniowe zmiany w wyniku dostosowywania się do wymogów mogą poprawić jakość powietrza, co jest szczególnie istotne na obszarach najbardziej zanieczyszczonych smogiem, ale nie tylko.
Co więcej, posiadanie kominka spełniającego normy Ekoprojektu może przynieść sporo korzyści właścicielom nieruchomości. Takie nowoczesne urządzenia są wysoce zautomatyzowane, dzięki czemu usprawniają proces grzewczy. Przede wszystkim pozwalają na ograniczenie zużycia opału, co finalnie oznacza, że można zaoszczędzić na kupnie drewna czy pelletu. Ponadto zużywają mniej energii elektrycznej w porównaniu do starszych modeli (oszczędność na rachunkach za prąd), a także zapewniają efektywne wykorzystanie i rozprowadzanie pozyskiwanego ciepła. W tym przypadku szczególnie warte uwagi są kominki z płaszczem wodnym. Ekoprojekt nie wymusza ich rodzaju, ale sam fakt ogrzewania wody przy okazji palenia ogranicza straty ciepła i emisję szkodliwych związków.
Chcąc wybrać kominek ekologiczny na drewno lub pellet, nie musisz znać dokładnych założeń projektu unijnego. Obecnie producenci sprzętów grzewczych jasno przedstawiają, czy ich produkt spełnia wymogi, zaznaczając najczęściej zielone logo Ekoprojektu. Odpowiedni certyfikat to gwarancja, że dany kominek spełnia normy i tym samym może być sprzedany i wprowadzony do użytku. Najważniejsze normy dotyczą natomiast:
Sezonowej efektywności energetycznej – w przypadku kominków z zamkniętą komorą spalania, zasilanych pelletem, nie może być niższa niż 79%, natomiast dla kominków na drewno i inne paliwa nie może być niższa nić 65%. Z kolei przy komorach otwartych jest to 30%.
Emisji pyłów PM – przy kominkach na pellet z zamkniętą komorą nie może przekraczać 20 mg/m³, przy innym rodzaju opału 40 mg/m³, a przy komorach otwartych 50 mg/m³.
Warto jednak pamiętać, że obecnie na rynku dostępne są nowoczesne kominki, których efektywność i ekologiczność jest nawet wyższa od norm uwzględnionych w Ekoprojekcie. Szczegółowe dane dotyczące takich kwestii możesz znaleźć w specyfikacji technicznej konkretnego modelu kominka.
Źródła:
Jak popatrzeć na XX wiek tj 1990 rok to wtedy mieliśmy dwa komputery jeden miał Agrokompleks a drugi Warmia i co z tego wszystkie te zakłady z komputerem czy bez dzisiaj po nich nie ma śladu a powiat dalej istnieje i żeby było weselej dla niepoznaki inwestuje w komputery i dla pewności i zgodności ma urzędników którzy muszą umieć operować długopisem na białym papierze tylko zwyczajnie żal mi jest ich bo długopisy mają za 2 zl. a komputery za 20 000 zł. i to jest postęp.
Zbyszek
21:37, 2025-05-14
Kolejna bzdura, która służy tylko PR samego starosty. Co będzie konkretnie tańsze? co obniży koszty? Obecnie jest cyfryzacja ogólna poprzez epuap i to za mało? Może starosta poda ile spraw obywatelskich załatwiono przez portal epuap a ile papierowo i dlaczego nadal papierowo? Ta kolejna cyfryzacja które dziedziny starostwa obejmie i w związku z tym będzie redukcja etatów które zostaną zastąpione tą cyfryzacją czy wręcz odwrotnie przybędzie stanowisko do obsługi nowej formy cyfryzacji?
Wyborca
20:45, 2025-05-14
Dobra robota Panowie.
Renata
20:41, 2025-05-14
Gratulacje. Brawo, rozwijajcie dalej swoje muzyczno - taneczne talenty.
Senior..
21:20, 2025-05-13