Na przestrzeni dziejów stosunki polsko-niemieckie były, delikatnie mówiąc, napięte. Trudno jednak znaleźć kogoś, kto kwestionowałby jakość niemieckiej myśli technologicznej. Niemieckie samochody, sprzęty AGD i RTV, soczewki czy artykuły elektroniczne uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Odznaczają się precyzją wykonania, solidnością, a często także stylowym, minimalistycznym designem. Wszystkie te cechy sprawiają, że niemieckie ciągniki i maszyny rolnicze należą do najchętniej wybieranych i użytkowanych przez polskich rolników. Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych ciągnikach Claas, Deutz-Fahr i Fendt.
Claas to firma z tradycjami – powstała w 1913 r. i od tej pory działa nieprzerwanie. W tym czasie wybiła się na pozycję największego producenta maszyn żniwnych w Europie, liczącego się także na innych kontynentach. W niektórych krajach ciągniki i inne maszyny Claas spotkamy pod marką Cat. Można je spotkać również w Polsce – oznaczenie zależy od państwa, z którego ciągnik został importowany.
Po II wojnie światowej niemiecka gospodarka znalazła się w trudnej sytuacji. Kraj zainwestował ogromne środki w wojnę, a po jej przegraniu musiał również liczyć się z konsekwencjami w postaci kontrybucji. Jedyną nadzieją były zatem duże zakłady zatrudniające wybitnych specjalistów, którzy z wykorzystaniem ograniczonych środków będą w stanie stworzyć produkty konkurencyjne na rynkach międzynarodowych, napędzające eksport.
Do takich właśnie firm należał Claas. Już w 1946 r. zakład wyprodukował samojezdne kombajny zbożowe, które zdobyły uznanie w Europie. W 1962 r. renoma przedsiębiorstwa umożliwiła otwarcie pierwszej poza RFN fabryki, którą zlokalizowano we Francji. Claas szybko poszerzył ofertę o maszyny zielonkowe. Kolejne lata przynosiły ciekawe i pomocne w gospodarstwie wynalazki, takie jak prasa rolująca, samobieżna sieczkarnia czy prasa do kostek wielkogabarytowych. Bardzo szybko firma dostrzegła potencjał internetu – w 1994 r. powstał oparty na łączności satelitarnej system wsparcia rolników AGROCOM.
Od początku lat dwutysięcznych Claas koncentruje się na ciągnikach. To wynik nabycia większości akcji i zdobycia decyzyjności we francuskiej firmie Renault Agriculture, wyspecjalizowanej właśnie w projektowaniu i produkcji traktorów. Po kilku latach Claas stał się właścicielem 100% akcji spółki, a jej nazwa uległa zmianie na Claas Tractor SAS. To dlatego pod hasłem części do ciągników rolniczych Renault można znaleźć zarówno elementy do maszyn produkowanych przed przejęciem Renault Agriculture przez Claas, jak i dla ciągników Claas – tych starszych i tych nowszych.
Jeśli motywacją do zakupu ciągnika ma być tradycja produkującej go firmy, to wśród europejskich marek wybija się Deutz-Fahr. Historia przedsiębiorstwa sięga 1864 r. To wtedy konstruktor czterosuwowego silnika spalinowego Nikolaus Deutz założył firmę, którą nazwał własnym imieniem, aby produkować swój wynalazek. W 1870 r. powstało natomiast przedsiębiorstwo handlowe Fahr. Drogi obu firm zeszły się dopiero w 1961 r. Efektem było podmiot o nazwie Deutz-Fahr, zajmujący się konstruowaniem i sprzedawaniem maszyn rolniczych.
Deutz-Fahr ma na koncie liczne innowacje i udogodnienia, które miały realny wpływ na rozwój europejskiego rolnictwa. Przykładem jest ciągnik Deutz-DX, który zjechał z taśmy w 1978 r. i zwrócił uwagę swoimi wybitnymi parametrami (200 KM mocy i napęd na cztery koła), a także młodszy o 11 lat ciągnik Agrostar, który jako pierwszy dysponował wygodną, wyciszoną kabiną. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że rolnicy pokochali Deutz-Fahr. W 1992 r. wyprodukowano milionowy ciągnik tej marki.
Aktualnie firma nie jest już w 100% niemiecka – należy do niemiecko-włoskiego koncernu SDF. Głównymi jego produktami pozostają ciągniki i maszyny rolnicze. Cieszą się one niezawodnością, a części zamienne są łatwo dostępne – kupisz je tutaj: blaut-rol.pl/czesci-do-ciagnikow/deutz/.
Podium najpopularniejszych w Polsce niemieckich ciągników zamyka marka Fendt, istniejąca od 1930 r. Podobnie jak Deutz-Fahr, firma straciła swój narodowy charakter. Obecnie jest częścią amerykańskiego przedsiębiorstwa AGCO – znanego na całym świecie producenta maszyn rolniczych.
Główną wartością Fendt było od początku nastawienie na innowacje. Założyciele przedsiębiorstwa – Johann Georg Fendt i Hermann Fendt (ojciec i syn) chcieli stworzyć produkt nowoczesny, godzien zaufania i wspierający rolników w ich codziennej pracy. Cel ten został osiągnięty, a ciągniki Fendt do dziś cieszą się ogromnym wzięciem.