Zamknij

Oświetlenie hal produkcyjnych – czy rzeczywiście ma znaczenie?

18:01, 07.04.2024 . Aktualizacja: 18:02, 07.04.2024
Skomentuj

Zaprojektowanie oraz zrealizowanie planu oświetlenia hali produkcyjnej nierzadko stanowi spore wyzwanie dla osób zaangażowanych w cały projekt. Odpowiednio stworzone oświetlenie hali nie tylko jest w stanie podnieść komfort pracy, lecz również pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracujących tam osób. Tego typu obiekty są w stanie działać całodobowo; dlatego tak ważne jest, aby zapewnić pracownikom odpowiedni dopływ światła. Współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do tematu modernizacji oświetlenia w halach produkcyjnych; niektóre formy oświetleniowe przestały bowiem spełniać najnowsze kryteria, przez co wymaga się ich wymiany. Zmiana podyktowana jest przede wszystkim komfortem pracowników, bezpieczeństwem, a także możliwością oszczędzenia kosztów energii pożytkowanej na oświetlenie obiektu, bez konieczności zabierania pracownikom komfortu dyktowanego pracą przy odpowiednim świetle. Obecnie wyróżniamy szereg systemów i rodzajów oświetlenia przemysłowego. Warto poznać najważniejsze z nich.

 

Główne systemy oraz rodzaje oświetlenia stosowanego w halach produkcyjnych

Wymieniając systemy i rodzaje oświetlenia w miejscach takich jak hale produkcyjne, nie sposób pominąć naturalne promienie słoneczne. To właśnie ten rodzaj światła zapewnia optymalne odwzorowanie kolorów, a przy tym jest najbardziej komfortowy dla ludzkiego oka. Niestety, intensywność naturalnego światła jest zmienna – dyktuje ją pora dnia, sezonowość, opady, a także cechy geograficzne danego obszaru. Oprócz naturalnego źródła światła, na co dzień mamy do czynienia ze światłem sztucznym; ten specyficzny rodzaj oświetlenia znalazł swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma światła naturalnego bądź jego ilość, która dociera do pomieszczenia, jest niewystarczająca. W kontekście oświetlenia hali produkcyjnej, światło sztuczne dzieli się na ogólne, lokalne oraz łączone. Pierwszy rodzaj obejmuje oświetlenie znajdujące się na suficie, pod dachem. Ten typ równomiernie rozprowadza światło, tworząc przy tym ogólne tło świetlne. Drugi rodzaj, światło lokalne, wykorzystywane jest do oświetlania tych obszarów, w których potrzeba większej intensywności niż ta, jaką daje światło ogólne. Mowa tutaj o indywidualnych stanowiskach pracy (od których typów w dużej mierze zależna jest moc samego światła). Trzecim rodzajem jest oświetlenie łączone – jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie zarówno oświetlenie ogólne, a także wykorzystanie różnych rodzajów oświetlenia lokalnego. Współczesny postęp technologiczny pozwala przedsiębiorcom na modernizację hal produkcyjnych, wyposażając je w systemy zdalnego sterowania oświetleniem. Co takiego wiemy o tej innowacji? Sprawdź już teraz!

 

Bezprzewodowy system sterowania w hali produkcyjnej – główne zalety

Wymiana starego oświetlenia na lampy LED daje możliwość inwestycji w bezprzewodowy system sterowania w hali produkcyjnej. To funkcjonalność, która wpływa nie tylko na komfort wszystkich pracowników, lecz również generuje spore oszczędności dla właścicieli. Już sama wymiana źródeł światła na systemy LED jest jednym ze sposobów pozwalających na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. System sterowania ułatwia natomiast efektywne zarządzanie lampami, przez co pozwala jeszcze bardziej zminimalizować koszty utrzymania obiektu. Obecnie wiele firm zajmujących się oświetleniem przemysłowym rekomenduje swoim klientom projekt i montaż systemów sterowania oświetleniem. Przykładem jest NowaLed ILL, przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, które na swojej stronie internetowej – nowaled.pl – tłumaczy działanie popularnego systemu DALI. Modernizacja oświetlenia jest dziś kluczowym aspektem funkcjonowania niemalże każdej hali produkcyjnej i magazynów przemysłowych. Dzięki rozwiązaniom takim jak DALI oraz innych systemów zdalnego sterowania, właściciele firm są w stanie przejąć pełną kontrolę nad rozporządzaniem energią elektryczną w danym obiekcie.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%