Zamknij

Jakie wybrać soczewki kontaktowe?

08:27, 19.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:28, 19.03.2024

Zdecydowałeś się nosić soczewki kontaktowe? Wcale nas to nie dziwi. Trudno wymienić wszystkie zalety korzystania z tej metody korekcji wad wzroku. Najczęściej zależy nam na wygodzie i braku niedogodności, które wiążą się z noszeniem okularów korekcyjnych. Oferta sklepów optycznych jest dziś tak bogata, że trudno zdecydować się, który produkt będzie dla nas najlepszy. Dlatego odpowiedzmy sobie dziś na pytanie: jakie wybrać soczewki kontaktowe?

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Mówiąc o rodzajach soczewek kontaktowych musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Podstawowym jest typ soczewki, który będzie dostosowany do naszej wady wzroku:

- Soczewki sferyczne – to najliczniejsza grupa produktów, które są przeznaczone dla osób z krótko- i dalekowzrocznością.

- Soczewki toryczne – stworzone dla astygmatyków. Bardzo często są one nazywane przez producentów „for astigmatism”.

- Soczewki progresywne – nazywane także multifokalnymi, przeznaczone dla osób dotkniętych prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Ten rodzaj soczewek ma za zadanie wspierać osłabioną akomodację.

Dalej możesz przejść do bardziej szczegółowych kryteriów doboru soczewek. Do Twojej dyspozycji są:

- soczewki jednodniowe

- soczewki dwutygodniowe

- soczewki miesięczne

Które najlepiej wybrać? To zależy od tego, czy chcesz korzystać z soczewek okazyjnie czy codziennie. Jeśli potrzebujesz ich sporadycznie, np. raz w tygodniu – wybierz soczewki jednodniowe.

Jeśli szkła kontaktowe mają Ci towarzyszyć każdego dnia – lepszą opcją będą produkty o dłuższym czasie użytkowania. Soczewki dwutygodniowe i miesięczne są bardziej ekonomiczne, a jeszcze lepiej jest kupować większą ilość za jednym razem. W sklepie optycznym Bezokularow.pl znajdziesz każdy rodzaj soczewek kontaktowych.

Wybierając dla siebie soczewki kontaktowe, najlepiej skonsultować się z optometrystą. Taki specjalista oceni nasze predyspozycje i na tej podstawie doradzi, który z typów szkieł kontaktowych będzie dla nas odpowiedni.

Soczewki kontaktowe – tryb dzienny czy całodobowy?

Soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym są optymalne dla osób, które mają regularny tryb aktywności zawodowej i życiowej. Dla większości z nas zakładanie soczewek rano, a ściąganie ich przed snem, jest zgodne z naturalnym rytmem codzienności. W ten sposób dajemy też w pewnym sensie odetchnąć oczom. Zaśnięcie z założonymi soczewkami może powodować podrażnienia, zaczerwienienia i dokuczliwe uczucie suchości oczu.

Soczewki całodobowe okazują się jednak dla niektórych niebywałą pomocą. Różnica między soczewkami dziennymi a całodobowymi polega na tym, że mogą one pozostawać na oczach przez długi czas. Możliwe jest też spanie w takich soczewkach, bez negatywnych skutków wspomnianych wyżej. Kto powinien korzystać z całodobowych szkieł kontaktowych? To osoby, które pracują w trybie zmianowym, a więc także i w nocy. Wszelkiego rodzaju dyżury (np. w pracy personelu medycznego i różnych służb) wymagają gotowości o każdej porze doby.

Dyskomfort w soczewkach – przyczyny

Zdarza się, że niektórzy użytkownicy skarżą się na dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest podrażnienie spowodowane nagromadzeniem się osadów białkowych. Jest to naturalny proces wynikający z tego, co znajduje się w filmie łzowym.

Dlatego trzeba pamiętać, że nawet gdy nosisz całodobowe soczewki, to mimo wszystko co jakiś czas należy je ściągnąć i przepłukać za pomocą płynu do soczewek. Specjalny roztwór znakomicie oczyszcza i dezynfekuje soczewki, dzięki czemu zapobiega infekcjom oka.

Krople do oczu to produkt, o którym także warto pamiętać i zawsze mieć przy sobie. Szczególnie jeśli dużo czasu spędzamy przed komputerem. Wsparcie kondycji narządu wzroku jest możliwe z pomocą dobrej jakości preparatów. Wiele z nich zawiera naturalne składniki i wyciągi roślinne, np. z rumianku i aloesu. W ten prosty sposób możesz przywrócić równowagę i przynieść natychmiastową ulgę zmęczonym oczom.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%