Zamknij

Jakich zbiorników używa się w nowoczesnym rolnictwie?

11:18, 17.03.2024 . Aktualizacja: 11:18, 17.03.2024
Skomentuj

Zbiorniki magazynowe stanowią dziś jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. Odpowiednio dobrany typ konstrukcji, pozwala na przechowywanie różnego rodzaju surowców, zachowując przy tym ich właściwości. Współczesny rynek pełen jest udogodnień dla osób prowadzących gospodarstwa rolne, a każdy zbiornik może spełniać zupełnie inne zadanie. Wyróżniamy zbiorniki na wodę, ziarno, nawozy…wszystkie są równie istotną częścią infrastruktury gospodarstw rolnych. Tak spora różnorodność rodzi jednak pytanie: jak wybrać odpowiedni zbiornik? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej konstrukcjom wykorzystywanym w rolnictwie oraz stworzyć listę cech, którymi powinien charakteryzować się warty uwagi zbiornik magazynowy. Sprawdź już dziś!

 

Wybór odpowiedniego zbiornika do gospodarstwa – o czym należy pamiętać?

Wybór odpowiedniego zbiornika do magazynowania w nim surowców uzależniony jest od wielu czynników. Decydujący jest rodzaj substancji, jaką chce się przechowywać; poszczególne surowce mogą wymagać zróżnicowanych metod przechowywania. Niektóre materiały materiały znacznie lepiej sprawdzają się w do przechowywania określonych surowców niż inne – przykład stanowią zbiorniki magazynowe od PROX, wykonane z tworzyw sztucznych. Służą one między innymi do przechowywania przetworów spożywczych, wody, ścieków, a także wodnych roztworów chemikaliów o szerokim zakresie pH. Kolejną kwestią wartą wzięcia pod uwagę jest rozmiar zbiornika magazynowego. Zbyt mały może bowiem okazać się niewystarczający, zaś za duży może okazać się wysoce nieefektywny pod względem kosztów oraz miejsca. Kluczowe jest więc dokonanie konkretnych obliczeń, pozwalających na dopasowanie rozmiaru zbiornika magazynowego do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa. Oprócz materiału i rozmiaru, równie ważne jest bezpieczeństwo. Zbiornik powinien posiadać niezbędne certyfikaty i atesty, by móc gwarantować odpowiednie zabezpieczenie plonów lub innych substancji wykorzystywanych w rolnictwie. Nie warto ryzykować, szukając zbiorników po taniości. Straty związane z nieprzystosowaniem konstrukcji do składowanego materiału mogą okazać się ogromne! O wiele lepiej jest zakupić zbiornik magazynowy od sprawdzonego producenta z doświadczeniem, w ten sposób zapewniając surowcom dogodne warunki składowania.

 

Posiadaczu zbiornika, nie zapomnij o jego konserwacji!

Zakup dobrego zbiornika magazynowego to jedno. Równie ważna jest jego odpowiednia konserwacja. Powinna ona obejmować regularne sprawdzanie stanu zbiornika w celu wykrycia potencjalnych problemów, nim te staną się poważniejsze. Raz na jakiś czas właściciele zbiorników przeprowadzają także testy szczelności, pozwalające na skontrolowanie integralności części zbiornika. Także utrzymywanie zbiornika w czystości przekłada się na jego użyteczność. To właśnie utrzymanie zbiornika w odpowiednim stanie stanowi klucz do jego bezproblemowego użytkowania przez lata. Na niej niejako opiera się bezpieczeństwo gospodarstwa rolnego. Stan zbiornika przekłada się na jakość przechowywanym w nim produktów – dlatego lepiej zapobiegać potencjalnym uszczerbkom, niż później radzić sobie z ich konsekwencjami.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%