Zamknij

Pozbawienie władzy rodzicielskiej – jak złożyć wniosek?

. + 17:29, 16.02.2024 Aktualizacja: 17:32, 16.02.2024
Skomentuj

Odpowiedzialność rodzicielska odnosi się do wszelkich praw i obowiązków, jakie rodzice posiadają wobec swojego dziecka. Muszą one być wykonywane z poszanowaniem godności oraz praw dziecka, a ich celem jest troska o dziecko i jego majątek. Zazwyczaj trwają one aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Jednak w pewnych sytuacjach prawa te mogą zostać odebrane, zwłaszcza gdy rodzic nie wykonuje swoich obowiązków w sposób właściwy. Wszelkie sprawy dotyczące pozbawienia bądź ograniczenia władzy rodzicielskiej są trudne i nierzadko bolesne dla osób zaangażowanych w proces. Wniosek o pozbawienie lub ograniczenie praw rodzicielskich jednego bądź obojga rodziców może złożyć każdy, kto ma świadomość, że dziecku wyrządzana jest krzywda. Dokument składa się w sądzie opiekuńczym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. O pozbawieniu opieki rodzicielskiej decyduje sąd, kierując się najważniejszą zasadą prawa rodzinnego, jaką stanowi dobro dziecka.

 

Jakie są różnice pomiędzy pozbawieniem a ograniczeniem władzy rodzicielskiej?

Odebranie władzy rodzicielskiej oznacza, że rodzic nie ma prawa do decydowania o miejscu pobytu dziecka, jego leczeniu, kształceniu, wychowaniu, a także jest pozbawiony dostępu do dokumentacji medycznej. Wciąż pozostaje on zobowiązany do płacenia alimentów, a także ma prawo do spotkań z dzieckiem – chyba, że zostało to mu zabronione przez sąd. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić wtedy, gdy:

rodzic lub rodzice rażąco zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka (np. porzucając je lub nie płacąc alimentów);

władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody, którą rozumie się jako pobyt rodzica w więzieniu, poważna choroba, zaginięcie rodzica czy brak zainteresowania dzieckiem;

rodzice lub rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej, stosując wobec swojego dziecka przemoc fizyczną lub psychiczną, nadużywając substancji, zmuszając dziecko do pracy ponad jego siły, a także wychowując dziecko we wrogości wobec drugiego rodzica.

Ograniczenie praw do opieki nad dzieckiem oznacza natomiast, że pewne decyzje dotyczące dziecka i jego majątku nie mogą być podejmowane przez rodzica (rodziców) bez zgody sądu. Odnosi się ono do sytuacji, w której występują poważne oraz obiektywne przeszkody, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe wykonywanie praw rodzicielskich. Nie zawsze jednak musi być ono związane z winą jednego z rodziców. Wyróżnia się dwa rodzaje powodów, które mogą wpłynąć na decyzję o ograniczeniu praw do opieki: zawinione i niezawinione.

Zawinione ograniczenie praw rodzicielskich występuje wtedy, gdy zachowanie rodzica może zagrażać zdrowiu bądź bezpieczeństwu dziecka.

Niezawinione ograniczenie praw rodzicielskich najczęściej dotyczy sytuacji, gdy rodzice nie mogą wypracować porozumienia co do tego, jak wychowywać swoje dziecko.

 

Co powinien zawierać wniosek o pozbawienie/ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Wniosek o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej powinien zawierać w sobie wszystkie kwestie formalne, takie jak datę oraz miejscowość, oznaczenie sądu, nazwiska, imiona, numery PESEL oraz adresy wnioskodawcy, a także uczestników postępowania (rodziców i dziecka), opis żądania, uzasadnienie oraz podpis. Niezbędne są również załączniki w postaci aktów urodzenia małoletnich dzieci, a także dowody. Dokument może zawierać też prośbę o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka. O pozbawieniu i ograniczeniu władzy rodzicielskiej, a także tego, jak wyglądają widzenia z dzieckiem, możemy przeczytać między innymi na stronie www.rozwodznia.pl. Procesy pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej nierzadko są pełne emocji, zarówno po stronie wnioskodawców, rodziców, jak i dziecka. Kancelaria Adwokacka Chojka pełni doradztwo w zakresie prawa rodzinnego, indywidualnie podchodząc do każdego przypadku. W przypadku tak delikatnych spraw, do których zdecydowanie należy pozbawienie władzy rodzicielskiej, dobrze jest zaufać specjalistom; nierzadko są oni w stanie przynieść ulgę w całym postępowaniu, czyniąc je mniej stresującym.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

gubernatorgubernator

1 0

co to reklama prawa -...prawnicze / lew-nicze / hieny wciskaja naiwnym niemoralne aspoleczne mozliwosci zachowan zeby potem na nich zarabiac, upadek norm społecznych podsycany aktywnoscia prawownikow zza biurka... nowomowa "majątek dziecka" to im pachnie...

01:14, 17.02.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%