Zamknij

Pomysłowość widoczna na każdym kroku, czyli słów kilka o blaszanych elewacjach

08:39, 01.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:40, 01.02.2024

Architektura w całej swojej historii tworzyła nurty, które przez jakiś czas stanowiły dominującą w budownictwie modę. Każdy przyszły użytkownik domu, pragnie, by jego dom utrzymany był w stylu, który w danym momencie, uznawany jest za absolutny hit. Tak właśnie dzieje się w obecnej chwili z minimalizmem, który stał się już synonimem nowoczesności. Czy masowe uleganie trendom prowadzi do powstawania brył jednorodnych? W teorii mogłoby się wydawać, że istnieje zagrożenie tego typu, w praktyce jednak istnieje mnóstwo strategii, które urozmaicają całość. Przykładem takiej strategii jest postawienie na stalową elewację.

Inwestorzy mają naprawdę duże pole do popisu, ponieważ każda blaszana elewacja może być zupełnie inna. Jedni decydują się na całkowite wykończenie elewacji stalą, drudzy skłaniają się ku częściowemu pokryciu jej blachą. Zróżnicowanie projektów umożliwiają różne rodzaje stali. W ofercie znajdują się gatunki materiału, które pozwolą na uzyskanie efektu błysku. Znajdzie się również coś specjalnego dla miłośników architektury retro. Mowa o blasze, która imituje pordzewiały materiał. Duże możliwości klienci dostają również w kwestii doboru kształtu blachy. Na elewacji sprawdzi się zarówno blacha płaska, jak i ta, która cechuje się pofałdowaniami. W tym artykule polecimy kilka rozwiązań, które idealnie sprawdzą się na elewacji.

Czy blacha perforowana to idealna opcja na elewację?

Blachy perforowane wytwarzane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej, stali ocynkowanej oraz aluminium. Materiały te wykazują bardzo dużą odporność, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na pogodę, która zawsze pozostaje nieobliczalna. Wytrzymałość blachy perforowanej znacznie poprawiają powłoki ochronne, które wnoszą trwałość na wyższy poziom, a przy okazji uwydatniają wizualne walory materiału. Takiej blachy nie trzyma się nuda. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiada ona wielu reprezentantów, którzy różnią się kształtami, strukturą, rozstawem otworów czy średnicą. Dzięki takiemu bogactwu typów, uda nam się stworzyć elewacje utrzymane w najróżniejszych konwencjach, od stonowanych ukłonów w stronę klasyki, aż do charakterystycznej dla nowoczesności odwagi. Blachy perforowane to gwarancja realizacji wymarzonych projektów, które uciekają z dala od typowości i oklepania.

Blachy „pełne”, czyli doskonałe kandydatki na elewację

Pomysłów na wykończenie elewacji jest naprawdę wiele. Bardzo dobrze w tej materii radzą sobie profile faliste, które pozwalają uzyskać świetny wizualny efekt. Fala jest nietuzinkowa, dlatego każdy, kto ceni sobie nieoczywiste rozwiązania będzie nią zachwycony. Opisywany profil pozwala na uniknięcie minimalistycznych klisz oraz stworzenie elewacji wizualnie świeżej, pełnej niespodzianek.

Zachwyty wzbudzi również elewacja stworzona z blachy trapezowej. Kształt trapezu idealnie prezentuje się na ścianach zewnętrznych, tworząc całość, której kluczową zaletą jest estetyczna nietuzinkowość. W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy kilka rodzajów blachy trapezowej, od powlekanych, poprzez cynkową, aż po alucynkową. Taka różnorodność pozwala na tworzenie niesamowitych elewacji, które będą wymykały się oczywistej wizualnej kategoryzacji.

Zbyt mało mówi się o kasetonach elewacyjnych, które należy uznać za bardzo intrygującą alternatywę. Są dostępne w wielu kolorach, co pozwala na prowadzenie umiejętnej wizualnej gry. Nie musimy również instalować ich na całości elewacji. Bardzo ciekawym pomysłem jest montaż kasetonów w poszczególnych punktach ścian.

Panele na rąbek bardziej kojarzą nam się z tworzeniem pokrycia dachowego niż stosowanej ich na elewacji. Jak się okazuje doskonale pokryjemy nimi ściany zewnętrzne. Takie podejście spodoba się przede wszystkim miłośnikom budownictwa industrialnego. Warto rozważyć tę opcję w sytuacji, gdy naszym marzeniem jest stworzenie domu w stylu „stodoły”.

Z czym blacha elewacyjna stworzy spójną kompozycję?

Blacha na elewacji obroni się sama, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić pewne urozmaicenia. Możemy bez większych problemów stworzyć swoistą hybrydę dwóch materiałów na naszej elewacji. Szary lub biały tynk połączony ze stalą to gwarancja piorunującego efektu, który zachwyci wszystkich domowników. Ciekawe rezultaty przyniesie również spotkanie blachy z drewnem, które pozwoli na nadanie naszemu lokum aury ciepłego domowego ogniska. Charakter loftowy uzyskamy dzięki blasze wymieszanej z klinkierem. Również piaskowiec oraz wapień dają ogromne możliwości w tworzeniu hybrydowej elewacji.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%